Michal Ošvát: Štandardné bifľovanie ma nebaví

Michal Ošvát je zakladateľom online učebnej platformy WocaBee. Vďaka nej sa rýchlejšie naučíte anglický alebo nemecký jazyk. Prekročila hranice Slovenska a našla svoje využitie v Nemecku, Česku či Rakúsku. V budúcnosti môže byť cenným nástrojom vo výučbe cudzích jazykov na školách.

Okrem programovania sa profesionálne venuješ aj naturálnej kulturistike. To je pre mňa celkom netradičné spojenie. Ako si sa dostal k týmto dvom činnostiam?

Ľudia, ktorí ma troška lepšie poznajú o mne vedia, že sa aktívnejšie venujem celkom pestrému spektru činností. Keď to skúsim zovšeobecniť – jedná sa hlavne o šport a hudbu. K posilňovaniu som sa dostal už asi v 14 rokoch a neskôr (2014, 2016) som sa zúčastnil aj súťaží v naturálnej kulturistike. Bolo to taktiež na základnej škole, keď som začal ako samouk robiť prvé web stránky. Technika a počítače ma vždy fascinovali. 🙂

Si zakladateľom učebnej platformy WocaBee. Na trhu je množstvo podobných aplikácií, nevyhovovala tvojim potrebám?

Za vznikom WocaBee je krátka príhoda: začiatkom roka 2018 som zvažoval odísť pracovať do zahraničia. Za tým účelom som si chcel “obnoviť” nemčinu, keďže som ju približne 8 rokov vôbec nepoužíval. Počas aktívneho čítania kníh a pozerania filmov v nemeckom jazyku som si zapisoval všetky nové slovíčka do tabuľky v počítači. Keď ich už bolo približne 150, uvedomil som si, že by sa už patrilo, začať sa ich učiť. A keďže ma štandardné bifľovanie nebaví, chcel som si učenie spríjemniť – skúsiť to inou formou.

Prvý prototyp aplikácie, ktorá mi rôznymi formami podhadzovala slovíčka, bol hotový asi za pár hodín. Keďže moja sestra učí anglický a nemecký jazyk na základnej škole, dostal som nápad – upraviť aplikáciu na koncept: učiteľ – žiaci. Podobných aplikácii nie je na trhu veľa. Následne sa mi na sociálnej sieti ozvalo viacero vyučujúcich, ktorí boli ochotní aplikáciu (resp. jej prvotnú verziu) vyskúšať. V spolupráci s nimi sa postupne formovala a vylepšovala až do súčasnej podoby.

Michal Ošvat
Spolu so spustením aplikácie Michal začať s jej aktívnou prezentáciou verejnosti. (Zdroj: Facebook Michal Ošvát)

Pustil by si sa do tohto projektu aj bez toho, aby si mal príslušné technické vzdelanie?

Dobrá otázka. Do projektu som zatiaľ investoval približne trištvrte roka práce, väčšina z nej bola technického charakteru (návrh aplikácie, vývoj). Bez technických zručností by musel aplikáciu vyvíjať niekto iný, a to by si už vyžadovalo pravdepodobne vyššiu investíciu, resp. sponzora.

Pre koho je WocaBee určená? Ide skôr o aplikáciu pre samoukov alebo ju môžu využiť aj učitelia na školách?

Primárne je aplikácia určená do škôl. Svoje uplatnenie však nájde aj v jazykových školách, kde je princíp učenia veľmi podobný, iba počet žiakov v triede/skupine je menší.

Podarilo sa ti získať nejakú finančnú podporu na štart projektu alebo išlo o financovanie z vlastného vrecka?

Všetky investície spojené so štartom projektu boli hradené z vlastných finančných zdrojov.

Ako môžu WocaBee využiť učitelia? Je v aplikácii funkcionalita, ktorá by im výučbu uľahčovala? Ako prebieha vyhodnocovanie odpovedí žiakov?

Výhodou je, že aplikáciu má plne pod kontrolou vyučujúci. Čo sa týka uľahčenia výučby, je to hlavne v 2 oblastiach: v možnosti písať online písomky zo slovíčok a kontrolovať domáce úlohy. . Online písomky sú ihneď vyhodnotené, takže učiteľ už nemusí nič ručne opravovať. Taktiež kontrolu domácich úloh, resp. precvičenia si slovíčok má učiteľ hotovú behom pár sekúnd.
Zároveň aj fakt, že učenie slovíčok deti zrazu začne baviť, je možné hodnotiť ako uľahčenie výučby. Žiaci tak dosahujú lepšie výsledky.

Čím sa WocaBee odlišuje od iných aplikácií na výučbu cudzích jazykov, napríklad od aplikácie Duolingo?

Duolingo v podstate „diktuje” prednastavené cvičenia a je určené pre samoukov. Učiteľ tam ani nemá prístup. S Duolingom sa teda žiak učí slovíčka a gramatiku, ktorú sa v škole práve s vysokou pravdepodobnosťou neučia.
Veľkou výhodou WocaBee je to, že balíky slov pridáva učiteľ žiakom formou domácej úlohy (určí im vždy termín), a vie si takto aj skontrolovať, kto si slovíčka precvičil a úlohu si splnil. Dokonca má v aplikácii prehľad, s ktorými slovíčkami mal žiak najväčšie problémy. Pri WocaBee sa teda trieda učí vždy slovíčka z aktuálnej lekcie.

Využívajú už WocaBee aktívne aj školy?

Áno a ich počet celkom rýchlo rastie. Aktuálne je tam niekoľko tisíc žiakov hlavne zo Slovenska a Česka, ale už pribúdajú aj prvé školy z Rakúska a Nemecka.

Sú pri výučbe cez aplikáciu žiaci niečím motivovaní?

V aplikácii je k dispozícii rebríček, v ktorom sú vždy žiaci v rámci triedy zoradení podľa dosiahnutého počtu bodov – tzv. WocaPoints. V praxi sa to ukázalo ako veľmi motivačný prvok, keďže veľké množstvo žiakov sa v rebríčku snaží dostať čo najvyššie. Po splnení balíka, resp. domácej úlohy, si žiak môže ďalej neobmedzene slovíčka precvičovať. Tak získava aj extra body za správne odpovede, a keď sa mu ich podarí niekoľko za sebou, získava ďalšie extra body. Učitelia okrem toho motivujú žiakov za plnenie úloh pluskami alebo jednotkami.

V čom sú hlavné výhody WocaBee?

Jedná sa o webovú aplikáciu, ktorej inštalácia nie je nutná. Funguje dokonca na všetkých zariadeniach – mobil, tablet, počítač. Veľkou výhodou je jazyková univerzálnosť, takže sa dá použiť na akýkoľvek cudzí jazyk. Nedávno pribudol aj hlasový modul, ktorý žiakom slovíčka aj nahlas prečíta. Ďalšou výhodou je pestrosť, keďže na precvičovanie sa používajú momentálne 4 rôzne metódy. Taktiež sa mení smer prekladu, kedy žiak musí vedieť preložiť slovíčko do cudzieho, aj z cudzieho jazyka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WocaBee Slovensko (@wocabee_sk),

A čo cena?

Cieľom projektu je dostupnosť pre všetkých, preto je cena stanovená pomerne nízko: 0,80 € / žiak / mesiac (pri objednávke na 6 a viac mesiacov).

Ako WocaBee funguje? Podporuje aj výučbu gramatiky alebo je zameraná čisto len na učenie slovíčok?

V priemere učiteľ zadáva 1-2x týždenne balík slovíčok. Žiaci majú tieto slovíčka ako domácu úlohu, keďže každému balíku určí učiteľ aj dátum/termín na splnenie. Aplikácia podhadzuje tieto slovíčka formou rôznych cvičení žiakovi, a na splnenie balíka musí splniť 3 úrovne. Tu zohráva rolu aj umelá inteligencia, ktorá na pozadí sleduje a vyhodnocuje, kde robí žiak chyby. Správa sa teda ku každému individuálne. Ako bolo spomenuté, po splnení úlohy si žiak môže slovíčka ďalej precvičovať.
WocaBee rieši hlavne slovíčka. Učitelia ju však používajú aj na učenie nepravidelných tvarov slovies, a taktiež na kratšie frázy/vety.

Michal Ošvat a hudba
Jednou z Michalovych záľub je hudba. (Zdroj: Facebook Michal Ošvát)

Je WocaBee aplikácia, ktorá je určená výhradne pre slovenských študentov alebo ju môžu využiť aj v zahraničí?

Aplikácia je sama o sebe dostupná momentálne v 4 jazykoch: anglicky, slovensky, česky, nemecky. Mám teraz na mysli: formulár na prihlásenie, pokyny, tlačidlá, atď. Takže je priamo použiteľná v krajinách, kde sa hovorí jedným z uvedených jazykov.
Slovenčina a čeština takto rozširuje použiteľnosť aplikácie už od 3. ročníka na základných školách.

Aké sú tvoje plány s projektom Wocabee do budúcna?

Hlavným cieľom je rozšírenie aplikácie postupne do čo najväčšieho počtu krajín (hlavne v Európe), keďže aplikácia je navrhnutá čo najuniverzálnejšie, a tým pádom použiteľná takmer kdekoľvek a na akýkoľvek cudzí jazyk. V súčasnosti sa pomocou WocaBee učia aj napr. nemeckí žiaci ruské slovíčka. V januári 2019 prebiehalo v aplikácii hodnotenie používateľov. Aplikácia získala až 4,5 z 5 hviezdičiek 🙂

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rady a tipy

LinkedIn ako dobrý pomocník vášho biznisu

0
Novinky Rady a tipy

Čo robiť, aby ste sa vyhli reklamáciám?

0
Novinky Technológie

Takmer polovica pracovných miest o 25 rokov nemusí existovať

Navigácia

Magazíny