Filozofia Zero Waste siaha ku koreňom našich starých rodičov

Téma zerowaste alebo bezobalového životného štýlu si vo svete získala mnoho fanúšikov. Tento trend sa pomaly, ale isto dostáva aj na Slovensko. V článku prinášame všetky informácie, ktoré budete potrebovať na to, aby ste si mohli pohodlne nakúpiť a ušetriť tým planétu o ďalší nepotrebný odpad. Bezobalové nakupovanie nemusí byť tak obmedzujúce, ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Život bez toho, aby ste neprodukovali žiaden odpad znie šialene, no nie nemožne. Začať môžete napríklad tým, že si osvojíte pár základných návykov, ktorými sa nadšenci tohoto životného štýlu riadia. Dobrým začiatkom je napríklad učiť sa od svojich starých rodičov, ktorí sú možno viac zero waste, ako vy. Dedko opraví všetko čo sa dá a znovu to použije, babka nikdy nevyhodí sáčok od pečiva do koša a aj ten sáčok do koša použije aspoň 5 krát. Do obchodu nosia vlastné tašky, pretože sú drahé a dôchodky nízke. Pritom ani nevedia, že sú vlastne cool a idú s dobou.

  • Odmietni, čo nepotrebuješ.
  • Zredukuj, čo skutočne potrebuješ.
  • Znovu použi a oprav.
  • Zrecykluj, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať či znovu použiť.
  • Skompostuj všetko ostatné.

Odmietni, čo nepotrebuješ

Je dôležité myslieť na to, že najúčinnejší spôsob ako byť čo najviac ekologický, je nevytvárať odpad, nie ho recyklovať. Recyklovať by sme mali len naozaj nevyhnutné obaly. Naučte sa používať slovíčko „nie.” Zamyslite sa pri nákupe potravín, či naozaj potrebujete igelitový sáčok na každý druh ovocia, či sa naozaj oplatí vziať si vaše obľúbené espresso do plastového obalu so sebou, a či naozaj potrebujete dostávať tlačené letáky do schránky a podobne.

Zredukuj, čo skutočne potrebuješ

Ak ste už odmietli všetko to, čo naozaj nepotrebujete, tak to zredukujte ešte viac. Položte si otázku: „Naozaj potrebujem tieto, v poradí desiate rifle?,” „5 párov topánok?, „naozaj potrebujem také množstvo kozmetiky, a neviem ju nahradiť variantou v ekologickom a znovu použiteľnom obale?” Nakupujte v second handoch. Kozmetiku si už aj na Slovensku viete kúpiť v bezobalových obchodoch, kde vám ju načapujú do vlastnej nádoby.

Znovu použi a oprav

Všetko čo sa pokazí alebo je po záručnej dobe nemusí hneď letieť do koša. Skúste to opraviť. Second hand ako vhodná alternatíva neplatí len v prípade oblečenia. Množstvo zaujímavých vecí nájdete v kovošrotoch. Vŕtačky, elektrické píly, karbobrúsky, príklepové kladivá a podobne. To všetko tam často končí preto, že to ľudia nevedia opraviť. Vo väčšine prípadov ide len o vypálené uhlíky alebo pokazené zapaľovanie. Tieto veci si viete ľahko objednať z internetu za pár eur, alebo ich môžete získať z iných zariadení, ktoré majú vážnejšiu poruchu. Ich oprava vám zaberie len niekoľko minút.

Zrecykluj, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať či znovu použiť

Ak ste už použili niektoré nevyhnutné obaly, dôkladne ich recyklujte. Tento proces u väčšiny spotrebiteľov začína správnym triedením odpadu do farebných kontajnerov. Priamu recykláciu môžete realizovať zaobstaraním si vonkajšieho kompostu alebo domáceho kompostéra. Nájdete ich v rôznych dizajnových variáciách alebo si ho môžete jednoducho vyrobiť.

Nemusíte sa báť zápachu, domáci kompost naozaj nesmrdí. V blízkej budúcnosti plánuje Ministerstvo životného prostredia spustiť projekt zálohovaných obalov. Ide o lepšiu alternatívu recyklácie, pretože obaly sa použijú znovu. Viac o reforme ministerstva o zálohovaní obalov sa môžete dočítať v našom článku.

Skompostuj zvyšok

Biologicky rozložiteľný odpad tvorí až 40% odpadu bežnej domácnosti. Preto je dôležité s týmto odpadom správne zaobchádzať. Začať môžete napríklad kompostovaním, ktoré spomíname vyššie. Viac informácií nájdete v príručke pre nakladanie s biologickými rozložiteľnými odpadmi online. Založte napríklad vo vašom paneláku komunitný kompost a jeho produkt využite na hnojenie predzáhradiek. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť bio odpadu sú hnedé kontajnery alebo kompostéry, ktoré si môžete ľahko zabezpečiť priamo na stránkach OLO. Tieto kontajnery môžete zadovážiť aj pre bytové domy. Odpadové nádoby sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Zero Waste nakupovanie
Skvelým spôsobom ako nakupovať zeleninu je trh. Získate tak vyššiu kvalitu surovín a jednoduchšie nakúpite bez zbytočného odpadu.

Kde sa dá nakupovať bezobalovo?

Zaznamenali ste trend nakupovania bezobalovej drogérie. Existuje však niekoľko zaujímavých predajní, kde si bezobalovo môžete nakúpiť aj základné potraviny. Ak nemáte vlastnú nádobu, obchodníci vám radi poskytnú jednu z ekologických alternatív, ktorú si uchováte a využijete ju pri budúcich nákupoch.

Bezobalové predajne v Bratislave

U dobrožrúta

Obchod U dobrožrúta vznikol z iniciatívy mladého páru, ktorý sa rozhodol pre seba a svoju dcéru pripravovať chutné dobroty v súlade s prírodou. O ich kulinárske kreácie sa najprv delili s verejnosťou len pomocou ich vlastného dobrožrútskeho blogu. Dnes už vítajú svojich zákazníkov v prvej bratislavskej bezobalovej pekárni. Môžete si tu nakúpiť základné potraviny ako sú múka, orechy, sušené ovocie a podobné suroviny. Potraviny si naberiete do vlastných obalov a zaplatíte podľa váhy. V žiadnom prípade nezabudnite ochutnať jednu z pečených dobrožrútok.

Mydlinka

Mydlinka je obchod zameraný na bezobalový predaj drogérie a čistiacich prostriedkov. Predaj rovnako ako v iných bezobalových obchodoch prebieha pomocou váhy. Ak nemáte vlastnú nádobu, môžete si jednu zaobstarať priamo v obchode. Odporúčame používať sklenené materiály, proteže tie sú 100 % recyklovateľné. Predajňu nájdete vo Fresh markete, v bývalej Ikei na Rožňavskej ulici.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mydlinka Eko Drogéria (@mydlinkaekodrogeria),

U vážky

A ak ste už navštívili Fresh Market, spravte si ešte jedno kolečko okolo obchodíkov a nevynechajte ten U Vážky. Je to prvý samoobslužný bezodpadový obchod v Bratislave. Ich sortiment je naozaj rozsiahly. Ponúkajú až 600 druhov tovaru. Káva, syry, sypané čaje, obilniny, strukoviny, to všetko je samozrejmosťou. Pridaná hodnota tohto obchodu však spočíva ešte v jednej veci. Môžete si tu pomlieť vlastnú múku zo zrna alebo si vyrobiť vlastné raňajkové zmesi. Ak vám zachutí čerstvé orieškové maslo, nech sa páči. Môžete si ho tu vyrobiť. Kedže ide o samoobslužný obchod, sami si navážite svoje nádobky a nalepíte na ne čiarový kód. Potom ich naplníte a označíte ešte jedným, ktorý bude pre pokladníka informáciou o hmotnosti vášho nákupu. Pri pokladni vám načítajú oba kódy, zaplatíte a ste vybavení.

Slnečnica

Zdá sa, že Fresh market je akýmsi centrom bezodpadových nákupov v Bratislave. Našťastie je tu Slnečnica, ktorá sídli na Kvačalovej ulici, pri Dulovom námestí. Nevýhodou je, že iba časť svojho sortimentu predávajú bezobalovo. Výhodou je zas bio kvalita celého sortimentu. Strukoviny, ryža, oriešky a semienka sú vám k dispozícii v samospádových zásobníkoch.

Ecoterra

Rovnako ako Mydlinka, ponúka Ecoterra čapované čistiace prostriedky a drogériu. Ide o taliansku čapovanú drogériu a kozmetiku od značiek Ecobelle, Biolu, Biopuro a Tiama. Sú to produkty vyrábané na rastlinnej báze z ľahko získateľných rastlinných surovín. Produkty sú voľne rozložiteľné v prírode, vďaka čomu sú šetrné k životnému prostrediu. Na ich stránkach môžete nájsť zaujímavé štatistiky o tom, koľko sa im vďaka ich činnosti podarilo zachrániť fliaš, či množstvo ušetreného CO2. Ich prevádzky môžete nájsť okrem Bratislavy, v rôznych slovenských mestách ako sú Nitra, Senica, Levice, Senec, Turčianska Turná, Tovarníky, Trnava alebo Banská Bystrica.

Bezobalové predajne v Trenčíne

Bezobalis

Aj v Trenčíne môžete nakúpiť bezobalovo. Príjemná predajňa, s moderným minimalistickým dizajnom, ponúka rôzne druhy potravín ako sú strukoviny, obilniny, med, sušené ovocie a podobne. Nájdetu tu aj ekologické čistiace náradie, ktoré je vyrobené z prírodných materiálov a v prírode sa ľahšie rozloží. Váhu celého nákupu si môžete pohodlne skontrolovať počas svojho nákupu na zákazníckej váhe. Viete tak získať presný prehľad o tom, koľko za nákup zaplatíte.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BEZOBALiS (@bezobalis),

Bezobalové predajne v Piešťanoch

Onakô

Zaujímavý obchodík nájdete aj v Piešťanoch. Ponúka základné rastlinné potraviny v suchom alebo sypkom stave. Samozrejme so všetkými zero waste vychytávkami. Jednou z nich je možnosť namlieť si vlastnú múku alebo si vyrobiť čerstvé vločky. Ďalším špecifikom Onakô je detský kútik, ktorý môžu vaše ratolesti využiť počas spoločného nákupu.

Bezobalové predajne v Košiciach

Na kôpke

V košickom parku Angelinum nájdete na kôpke potrebné domáce potraviny, ktoré samozrejme nakúpite bez odpadu. Aktuálnu ponuku obchodu, spolu s cenami za 100 g alebo 1 kg nájdete v ponuke sortimentu Na kôpke online.

Ako nakupovať bezobalovo mlieko a mliečne výrobky?

Toto je v oblasti zero waste životného štýlu osobitná kapitola. Bezobalové obchody neponúkajú možnosť načapovať si mlieko do vlastnej nádoby. Môžete si ho zakúpiť len v sklenenej vratnej fľaši. Túto možnosť ponúka napríklad Yeme, Slnečnica, Biosad alebo Bioalej. Využiť tiež môžete mliečne automaty, ktoré sú dostupné takmer v každom meste Slovenska. Vhodíte mincu a načapujete si koľko potrebujete. S umytou fľašou sa potom vrátite a načapujete si znovu.

Zoznam spomínaných automatov jednoducho nájdete na mape mliečnych automatov. Hutné mliečne výrobky, ako sú syry, oštiepky, bryndza, tvaroh alebo maslo, najlepšie nakúpite na farmárskych trhoch. Problém je pri bezobalovom nákupe jogurtov. V bezobalových obchodoch ich nekúpite, a nie je tu možnosť ani ich nákupu vo vratných sklenených nádobách. Najlepšie, čo môžete urobiť, je kupovať jogurty v skle alebo si ich vyrobiť vlastnoručne doma.

Zaježová má vlastnú potravinovú banku už dve dekády

Moderná dedina plná moderných názorov a mladých rodín, ktoré žijú na Lazoch neďaleko Zvolena v súlade s prírodou. Okrem zodpovedného prístupu k ekológii a životnému prostrediu je táto dedinka zaujímavá ešte jednou vecou. Založili vlastnú potravinovú banku. Zaježovčania tu môžu vďaka nej nakúpiť základné potraviny lacnejšie ako v supermarketoch. Tie častokrát ani neponúkajú potrebný sortiment a obchody sú viac od ruky ako vo veľkých mestách.

To však nebol hlavný dôvod pri jej zakladaní v roku 1999. Od začiatku ňou sledovali hlavne ekologické ciele. Potraviny nakupujú vo veľkých 20-25 kilových baleniach a saponáty v 10 litrových bandaskách. Ľudia do potravinovej banky prídu s vlastnými obalmi, vezmú si čo potrebujú, odvážia, zapíšu a zaplatia. V potravinovej banke nenájdete žiadnu obsluhu ani kontrolu. Všetko je postavené len na zodpovednosti ľudí a dôvere.

Bezodpadová mapa vám vždy pomôže

Obsiahnuť všetky bezobalové obchody v jednom článku by bolo veľmi náročné. Vzhľadom na to, že takýchto predajní pribúda čoraz viac, článok by stratil na aktuálnosti. Našťastie je tu pre vás bezodpadová mapa. Vďaka nej nájdete miesta pre váš bezodpadový nákup na celom Slovensku a Česku.

Nakupovanie s minimálnou produkciou odpadu nie je nakoniec také nedostupné, však? Stačí len dôkladnejšie premýšľať nad našim nákupným správaním a venovať chvíľku času príprave na nákup. Zbaliť si vlastnú tašku, nádobu, či látkové vrecká na zeleninu a je to. Zaujal vás tento životný štýl? Viete si predstaviť jeho zaradenie do vášho života?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Financie Novinky

Oplatí sa vám založiť si samostatný podnikateľský účet?

0
Rozhovory

Maja Demjanovičová s tímom PURE JUNK menia odpad na dizajnový nábytok

0
Rady a tipy

Ste začínajúci podnikateľ? Tieto chyby určite nerobte

Navigácia

Magazíny