Ako správne sedieť pri počítači, ak za stolom trávite dlhý čas

Celodenné sedenie nie je pre telo zdravé. Možno vám to pripomína bolesť krčných stavcov, ramien alebo krížov, ktorá nechce za žiadnu cenu ustúpiť. Čím menej hodín za počítačom strávite, tým je to pre vaše telo lepšie. Ak čas strávených v sede nemôžete ovplyvniť, zmeňte aspoň svoje držanie tela a prispôsobte si aj pracovný stôl. 

Predpokladá sa, že dlhodobé sedenie spomaľuje metabolizmus, ktorý ovplyvňuje schopnosť tela regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a odbúravanie telesného tuku. V sede strávime priemerne 8 až 10 hodín denne. Tento čas zahŕňa sledovanie televízie, používanie počítača, čítanie, šoférovanie a cestovanie autobusom alebo vlakom. Najväčší podiel má v tomto prípade sedenie za počítačom v kancelárii alebo doma. Ak je to aj váš prípad, zvážte zmenu v niektorých návykoch. Vaše sedavé zamestnanie nemusí spôsobovať bolesti chrbtice ani ramien.

Podpora chrbtice je na prvom mieste

Ak bude operadlom podopretý celý váš chrbát, výrazne znížite pravdepodobnosť bolesti krížovej chrbtice. Používajte preto stoličku, ktorá je ľahko nastaviteľná a seďte na nej vzpriamene. V sede by ste mali mať kolená o čosi nižšie než bedrový kĺb a lakte by mali byť položené na stole vodorovne. Tak zistíte, že výška stoličky a stola je pre vás vhodná. 

Nohy majte pevne na zemi

Chodidlá umiestnite na podlahu, prípadne na vyvýšenú podložku. Nohy by ste nemali prekrižovať. Ani turecký sed nie je vhodný na dlhodobú polohu v sede. Kolená by počas sedenia mali byť v 90 až 120 stupňovom uhle  a chodidlá vyrovnané na podlahe.

Držanie tela pri počítači
Pri počítači by ste mali byť vystretí, s uvoľnenými ramenami a chodidlami kolmo na zemi.

Vyprázdnite si vrecká

Ak v zadných vreckách nohavíc nosíte kľúče, peňaženku či iné predmety, vyberte ich von. Zabránia vám sedieť rovno, polovica vášho tela bude vyššie než druhá a to môže spôsobiť bolesti. Sedadlo stoličky by nemalo byť poškodené, preliačené ani inak nerovné. 

Presuňte monitor do správnej vzdialenosti

Váš monitor by mal byť umiestnený v úrovni očí, aby ste nenaťahovali krk do výšky a neskláňali hlavu. Vzdialený od vás by mal byť na dĺžku predpaženej ruky, nie menej ako 45 centimetrov a nie viac ako 70 centimetrov. Príliš vzdialený monitor spôsobí, že hlavu budete posúvať dopredu, čo ublíži vášmu krku. Príliš blízky monitor má horší vplyv na váš zrak. 

Majte všetko podstatné poruke

Vyhnite sa častému naťahovaniu alebo otáčaniu sa za predmetmi, ktoré často potrebujete. Váš mobil, pero či poznámkový blok by mali ležať vo vzdialenosti, na ktorú dosiahnete bez nutnosti zmeniť polohu svojho tela. Ak počas práci na počítači často telefonujete, investujte do bluetooth slúchadla. Mobil nepridŕžajte pri uchu ramenom. 

Urobte si prestávku

Od svojho stola by ste sa mali postaviť aspoň raz za hodinu. Krátke rozhýbanie kĺbov a svalov zaručí, že sa budete cítiť lepšie. Využite prestávku na strečing končatín, prejdite sa po chodbe alebo na toaletu. Väčší počet krátkych prestávok je lepšou voľbou, než jedna dlhšia. 

Sledujte polohu svojho tela po niekoľkých hodinách v sede. Ste zhrbení, smeruje vaša brada nadol, máte zle umiestnené nohy? Kontrolujte svoje návyky a snažte sa zmeniť ich. Správna poloha v sede nebude zo začiatku pohodlná, no vaše telo vám bude vďačné.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy Zdravie

8 tipov na podporu pamäte a sústredenia

0
Technológie

Instagram môžete odteraz používať aj bez aplikácie

Navigácia

Magazíny