Aj cez bankomat sa dá vkladať hotovosť na účet

Vyberanie hotovosti z bankomatu berieme už ako rutinu. Bankomatová sieť v našej republike je pomerne rozvetvená a tak máme ľahko, rýchlo a jednoducho prístup k hotovosti. Avšak vklady hotovosti sa v nadmernej väčšine realizujú za prepážkou.

Moderný spôsob vkladania peňazí na účet

Slovenské banky sa snažia držať krok s technologickými novinkami vo svete, avšak vkladomaty dosiaľ zaviedla len Slovenské sporiteľňa, aj to však len na skúšku. Pred niekoľkými rokmi ich vlastnila aj Sberbank. V susednej Českej republike sú vkladomaty bežnou záležitosťou Raiffeisen Bank, UniCredit Bank, ČSOB, ale aj menších bánk.

Vkladomaty, depozitné bankomaty, sú veľmi populárne vo veľkých krajinách ako je Čína alebo Rusko či USA. Banky v týchto krajinách mali problém s nekončiacimi radami zákazníkov na pobočkách. Automatizované vkladomaty fungujú jednoducho. Stačí vložiť platobnú kartu do bankomatu a z ponuky vybrať “Vklad v hotovosti”. Bankomat otvorí vkladový otvor, do ktorého vložíte bankovky, hotovosť automaticky sám prepočíta, overí a hneď pripíše na účet, ku ktorému je vložená platobná karta vydaná.

Používanie vkladomatu
Cez bankomat môžete hotovosť nielen vyberať, ale aj vkladať.

Vkladomaty na Slovensku

Širšiemu zavádzaniu vkladomatov vo viacerých krajinách bránia vysoké vstupné náklady. Samotná prevádzka vkladomatov sa nelíši od prevádzky klasického bankomatu.

 • Slovenská sporiteľňa prišla s prvým vkladomatom v roku 2014. Na  Slovensku má 41 bankomatov s vkladovou funkciou – takzvaných vkladomatov. Do konca roka plánuje umiestniť 5 bankomatov s vkladovou funkciou.
  Vkladomaty si našli svoju skupinu klientov a ich využívanie stále rastie. V súčasnosti už dosahujú viac ako 30 % podiel na vkladoch v pobočkách, kde sú nainštalované. Vkladanie je veľmi jednoduché a banka verí, že sa dostane do stavu, kde bude vkladanie cez vkladomat uprednostňované. Vklad je bez poplatku a je možné ho vykonať každou debetnou kartou vydanou Slovenskou sporiteľňou. To platí pre všetky skupiny klientov, vrátane podnikateľov.
 • Tatra Banka má v súčasnosti zavedených šesť vkladomatov – päť v Bratislave a jeden v Košiciach. Ak sa osvedčia, majú v pláne inštalovať ďalšie. V rámci pilotného programu sú vklady cez vkladomaty bez poplatku.
 • Vúb Banka má vkladomaty na určitých pobočkách na Slovensku, dokopy ich je štyridsaťsedem, z toho dvanásť v hlavnom meste. Vklady prostredníctvom depozitných vkladomatov nie sú spoplatňované a sú klientami veľmi využívané.
 • OTP Banka Slovensko v súčasnosti poskytuje službu prijímania vkladov v hotovosti v mene EURO na 4 vybraných pobočkách prostredníctvom výberovo/vkladových bankomatov. V budúcom roku pripravuje rozšírenie na ďalšie miesta a to inštaláciou týchto zariadení. V súčasnosti sú vklady bez poplatku a to pre fyzické ako aj právnické osoby. Vývoj nárastu vkladov na týchto zariadeniach spĺňa očakávania banky v plnej miere, pričom pracovníkom na pobočkách sa otvára väčší priestor na predaj bankových produktov s vyššou pridanou hodnotou, než akou je bežná pokladničná činnosť.
 • Prima Banka požadovanú službu momentálne neposkytuje.
 • mBank pre vklad hotovosti na bežný účet mKonto je potrebné využiť vkladomaty iných bánk. mBank vlastnou sieťou vkladomatov bohužiaľ nedisponuje.
 • 365.bank razí filozofiu „cash less“, preto nedisponuje sieťou vlastných bankomatov, ani vkladomatov. Klienti si môžu vyberať hotovosť bez poplatku zo spriaznených bankomatov a na poštách. Typický klient 365 je však človek, ktorý minimalizuje vklady a výbery hotovosti a uprednostňuje platbu kartou resp. mobilom. Do budúcna sa preto aj ako banka budú zameriavať na služby a funkcionality, ktoré budú podporovať a odmeňovať práve platby kartou, alebo mobilom resp. alternatívnymi zariadeniami, ako sú napríklad hodinky a pod.
 • UniCredit Bank momentálne neposkytuje klientom službu vkladomat.
 • Vkladové bankomaty ČSOB momentálne môžete nájsť v Bratislave v pobočke Žižkova, v Eurovea, v pobočke Dunajská Streda a v pobočke Žilina – Dubeň. Banka ich postupne umiestňuje na viaceré frekventované miesta, kde nájdu svoje využitie a prinášajú výhody ako zákazníkom, tak samotnej pobočkeVyužívanie vkladomatov je bezplatné, rýchle a pre klienta nonstop k dispozícii.

Zdroj: Tatra Banka, Slovenská sporiteľňa, VúB Banka, OTP banka Slovensko, mBank, Prima Banka, 365.bank, UniCredit bank.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Lifestyle Novinky

Slovensko straší téma zálohovania PET obalov. Ako to vlastne je?

0
Novinky Technológie

Najväčšie technologické novinky tejto jesene

0
Financie Lifestyle Rady a tipy

Ako si užiť dovolenku tak, aby to nezabolelo vašu peňaženku ani biznis

Navigácia

Magazíny