Týchto 10 znakov prezradí, že máte podnikateľský mindset

Ak by ste mali popísať osobnostné črty úspešných ľudí, aké slová by ste použili? Sú zanietení, tvrdo pracujúci, optimistickí? Určite áno, no nájdu sa aj takí, ktorých spája nízke sebavedomie a problematická minulosť. Niektoré zvyky, vlastnosti a postoje ale majú úspešní podnikatelia spoločné. Nájdete sa medzi nimi aj vy?

Idú do vecí naplno aj bez jasného plánu

Barbara Corcoran, zakladateľka skupiny Corcoran Group a hviezda v Shark Tank hovorí, že ľudia, ktorí majú koncept, ale nie nevyhnutne podrobnú stratégiu, majú väčšiu šancu naplniť svoj podnikateľský zámer

Nenávidím podnikateľov s dokonalou stratégiou. Vymýšľajte za chodu.

Barbara Corcoran

 V skutočnosti je presvedčená, že tí, ktorí študujú podnikanie, môžu byť náchylní k nadmernej analýze situácií. Množstvo vecí ani neskúsia.

Majú strach

„Mnoho podnikateľov, ktorí sú považovaní za ambicióznych, sú v skutočnosti neistí,“ hovorí Corcoran. Pri hodnotení potenciálnych investícií dodáva: „Chcem niekoho, kto sa bojí smrti.“ Tí, ktorí sú nervózni z neúspechu, sú tiež sústredení a ochotní urobiť čokoľvek pre to, aby uspeli. 

Shark tank
Shark Tank je televízny seriál zameraný na biznis, ktorý premiéroval na ABC v roku 2009.

Využívajú svoje zdroje naplno

Možno vás pri dosahovaní cieľov brzdí nedostatok financií, kontaktov či podpory od okolia. Všetky tieto nedostatky ovplyvňujú, ako rozmýšľate. Situácia ale nikdy nebude dokonalá a úspešní ľudia to vedia. Pracujú s tým čo majú a dokážu to využiť naplno.

Nepýtajú si povolenia

Stephane Bourque, founder a CEO spoločnosti Vancouver, tvrdí, že ľudia s podnikateľským mindsetom len zriedkavo žiadajú o povolenie. Problémy riešia okamžite podľa svojho uváženia a ak niečo nevyjde, radšej prichádzajú s ospravedlnením. „Nikdy nie sú spokojní so súčasným stavom vecí,“ hovorí Bourque, „prial by som si, aby mali moji zamestnanci viac problémov.” To ukazuje, že prirodzene hľadajú možnosti na zlepšenie seba samého, alebo fungovania spoločnosti.

Akceptujú akúkoľvek zmenu

Ak sa zameriate na jediný možný výsledok, šanca, že ho dosiahnete, je pomerne malá. Ak budete sledovať svet okolo seba, počúvať svojich zákazníkov a okolie, natrafíte na zaujímavé poznatky. Znášanie neistoty a rýchla adaptácia pri akejkoľvek zmene je dôležitým znakom úspešného človeka.

Milujú výzvy

Úspešných ľudí výzvy motivujú k tvrdšej práci. Pred náročnou úlohou neutekajú, nikdy si nepovedia, že je nad ich sily. Dívajú sa na výzvy v každej oblasti svojho života a snažia sa ich prekonať vlastnou zásluhou.

Počúvajú ľudí, ktorí to dotiahli ďalej

Nemusia byť najúspešnejším človekom v miestnosti, práve naopak. Vyhľadávajú spoločnosť ľudí, ktorí to v niektorej zo sfér života či podnikania dotiahli ďalej, než oni sami. Neustále sa učia, inšpirujú a počúvajú rady ostatných. 

Publikum na konferencii
Úspešní ľudia nezostávajú vo vlastnej bubline, vyhľadávajú inšpiráciu od iných.

Rýchlo sa zotavia z neúspechu

Populárnym názorom je, že úspešní podnikatelia zlyhávajú často a ich pády sú rýchle. Nemusí to platiť za každých okolností, no ak sa dostaví neúspech, dokážu sa z neho rýchlo zotaviť a zamerať sa na nový cieľ.

Opakujú to, čo vedia robiť najlepšie

Ak uspejú raz, neprestanú hľadať ďalšie príležitosti. Svoje schopnosti rozvíjajú a neustále napredujú. Platí to aj po tom, čo dosiahnu svoje ciele, potrebujú „byť lepším” znova a znova. To, čo vedia robiť najlepšie, opakujú a zdokonaľujú počas celého svojho života.

Sústredia sa na to najpodstatnejšie

Množstvo potenciálnych výziev je nekonečné. Vedieť si vybrať tie podstatné je skutočne najdôležitejšie. Len máloktorý úspešný človek sa zaoberá maličkosťami, ktoré sa môžu pokaziť – svoje projekty sleduje s nadhľadom a rieši problémy, ktoré majú skutočnú váhu.

Majú tieto znaky skutočne všetci úspešní ľudia? Prečítajte si rozhovory so zaujímavými osobnosťami, v ktorých nájdete ďalšie zaujímavé insighty zo života podnikateľov.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Ako vyhľadať dieru na trhu a rozbehnúť úspešný biznis

0
Rozhovory

Dodo Dobrík: Neustále sa musím vystavovať novým výzvam

0
Zdravie

Ako správne sedieť pri počítači, ak za stolom trávite dlhý čas

Navigácia

Magazíny