Čo by sa stalo keby vypadol internet?

Prístup na internet považujeme za samozrejmosť takmer v každej krajine. Internet nám dáva možnosť okamžite komunikovať s kýmkoľvek na akomkoľvek mieste na Zemi. Spája vesmírne stanice, stará sa o bankové transakcie, využíva ho armáda aj polícia. V dnešnej dobe to bez internetu tak ľahko nešlo. VIete si však predstaviť situáciu, pri ktorej by nečakane bez varovania vypadlo internetové spojenie všade vo svete?

V roku 1995 sa za online považovalo iba 1% globálnej populácie. Internet bol ešte malé dieťa a pre ľudí na západe bol kuriozitou. O 23 rokov neskôr sú online viac ako 4 miliardy ľudí a nevedia si bez neho predstaviť život. Internet však nie je nedotknuteľný. Jedným zo spôsobov, ako ho odstaviť sú útoky hackerov. Denne sa stretávame s obrovskými DDoS útokmi (útoky, počas ktorých obrovské množstvo požiadaviek mieri na jeden server a tým ho “znefunkční”).

Problém v spoločnostiach ako sú Google, Facebook a podobne.
Koľkokrát denne napíšete niečo do Google?

Niektoré vlády majú “vypínač internetu”, ktorý im dáva možnosť vypnúť internet na ich žiadosť. Pri najväčšej konšpiračnej teórií môžeme myslieť na to, že by sa rozbehla operácia podmorský kábel, pri ktorej by došlo k narušeniu spojenia medzi kontinentami. Najväčšia hrozba visí nad našimi hlavami každý deň. Je ňou Slnko, resp. solárne búrky, ktoré môžu vyradiť nielen internet, ale aj satelity, elektrické vedenia, elektrické systémy či počítačové systémy.

Pozrime sa na scenár, v ktorom by hlavnú úlohu hral výpadok internetu. Čo by sa dialo vo svete ak by prestal fungovať?

Žiadne sociálne siete – žiadny online kamaráti

Prvými obeťami internetového výpadku by boli sociálne siete ako Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, WhatsApp, Snapchat a podobne. Akonáhle by prišlo k takejto situácií, používatelia, ktorí sa bežne s rodinou a priateľmi spájali prostredníctvom internetu, by využívali telefónne siete. S výpadkom internetu by nastal aj výpadok mobilného internetu. 4G a 3G sieť by nebola dostupná. Pri veľmi pozitívnom scenári by sme však mohli posielať SMS alebo sa jednoducho spoľahnúť na bežné pevné linky. V dôsledku prudkého preťaženia by ale mohlo dôjsť k poklesu, ak nie k výpadku, telekomunikačných služieb.

Spojenie s kamarátmi
Spojenie s kamarátmi by už viac nebolo také rýchle a jednoduché.

Žiadne aktuality, informácie

Bez internetu by sme neboli schopní kedykoľvek získať najaktuálnejšie informácie o počasí, aktuálnom dianí vo svete alebo o situácií na cestách. Preto by sme sa museli spoliehať na noviny a rádiá. To však môže priniesť problémy vydavateľom, ktorí už dávno nie sú pripravení na tak veľký nápor.

Žiadne bankové služby

Zlyhanie bankomatov by spôsobilo obrovské rady ľudí v bankách. Od teraz by sa všetky zúčtovania a prevody museli robiť ručne, čo by spôsobilo ešte dlhšie čakanie. Nákupy prostredníctvom PayPal a Visa by neboli možné. Kreditné a debetné karty by boli zbytočné. Zastavil by sa obchod s akciami, s ropou a inými komoditami.

Kreditné a debetné karty
Kreditné a debetné karty by už nemali žiadnu hodnotu.

Žiadne satelity

Internet spája rôzne typy zariadení. Medzi ne patria aj satelity na obežnej dráhe. Sieť GPS by sa úplne rozpadla, rovnako ako bežná satelitná komunikácia. Nefungovala by tak žiadna navigácia a ľudia by sa museli vrátiť ku klasickým fyzickým mapám aj počas cestovania.

Chaos na cestách

Bez internetového pripojenia by pravdepodobne nefungovala časť semaforov. To by viedlo k obrovskému problému, najmä v hlavných mestách. Na cestách by boli obrovské kolóny, veľa dopravných nehôd, v podstate chaos. A rovnako ani vzdušná doprava nemôže fungovať bez internetového spojenia.

V dnešnej modernej dobe je internet obrovským pojítkom. Milióny pracovníkov, ktorí sú závislí od internetu, by boli bez práce. Všetky veľké spoločnosti ako napríklad Google, Facebook, Uber by boli zastavené. V spoločnosti by vo zavládol všeobecný chaos a krok späť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Financie

Oplatí sa investovanie v banke? Možností máte viac, zvážte ich všetky

0
Lifestyle Novinky

Prečo multitasking zabíja náš mozog?

0
Novinky Rady a tipy

Ako vyhľadať dieru na trhu a rozbehnúť úspešný biznis

Navigácia

Magazíny