Všetko čo vieme o kryptomenách

Kryptomeny v posledných rokoch získavajú na popularite. Donedávna sme si pod pojmom “virtuálna mena” vedeli predstaviť iba bitcoin, no dnes tu máme stovky virtuálnych mien a niektoré z nich dosiahli miliardovú kapitalizáciu.

Čo je kryptomena

Možno je vám všetkým jasné, že ide o digitálne platidlo. To je založené na asymetrickej kryptografii. Hovoríme tak o digitálnych peniazoch, ktoré sú alternatívou klasických fiat mien, ako je americký dolár, euro, britská libra a podobne. Rovnako ako iné meny, aj virtuálne je možné zameniť za doláre alebo eurá. Každá transakcia s kryptomenami sa uskutočňuje v decentralizovanej databáze Blockchain.

O kryptomeny sa zaujímajú ľudia z viacerých dôvodov. Primárnym je, že ide o decentralizované peniaze, teda nad nimi nemá kontrolu žiadna centrálna inštitúcia. Ďalšou výhodou je anonymita, rýchlosť transakcií či deflačný charakter.

Hlavné znaky kryptomien

Kryptomeny sú špecifické svojimi charakteristickými znakmi. Uvedieme vám najhlavnejšie z nich.

Elektronická podoba

Kryptomeny nemôžeme fyzicky držať, ako klasické peniaze, čo má samozrejme viacero výhod, ale aj nevýhodu v podobe hackerských útokov.

Decentralizovaná mena

Nad kryptomenamy nestojí žiadna centrálna banka alebo štát. Nad digitálnymi menami nemá nikto kontrolu.

Anonymita

Kryptomeny ponúkajú anonymné transakcie. Pri niektorých kryptomenách sa nezaznamenáva žiadna transakcia, tzn. sú anonymné a neviditeľné. Takýmito menami sú napríklad Monero alebo Dash.

Deflačný charakter

Centrálna banka dokáže kedykoľvek vytlačiť nové peniaze. Stačí, zapnúť stroje a vytlačia toľko prostriedkov, koľko je potrebné. To tlačí infláciu nahor. Pri kryptomenách sa nič takého nedeje, pretože nie sú žiadne centrálne inštitúcie, ktoré za nimi stoja a je dopredu dané, koľko coinov je v obehu.

Jednoduchosť

Digitálnu peňaženku na akékoľvek virtuálne meny, si viete založiť sami z pohodlia domova za pár minút a bez poplatku.

Kryptomeny sa stávajú v poslednej dobe veľmi obľúbenými.
Kryptomeny sa stávajú v poslednej dobe veľmi obľúbenými.

Blockchain

S pojmom kryptomeny sa neodmysliteľne spája aj pojem blockchain. Na jeho základe virtuálne meny fungujú. Ide o šifrovanú databázu, teda zabezpečené miesto, v ktorom sa ukladajú dáta. Avšak, blockchain nie je klasickou databázou, ako napríklad databáza klientov v nejakej nadnárodnej korporácií, ktorá je uložená na zabezpečenom serveri. Blockchain je distribuovaná databáza, ktorá beží na milión počítačoch po celom svete. To znamená, že blockchain nikto neriadi, nikto nad ním nemá kontrolu a nie je na jednom mieste, ktoré by niekto jednorazovo zničil. Základom je bezpečnosť. Všetky dáta sú šifrované hashovacím algoritmom.

Bitcoin

Prvou kryptomenou je Bitcoin. Vznikol v roku 2009. Dodnes je najpoužívanejšou kryptomenou s trhovou kapitalizáciou. Jej tvorca je známy iba pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Avšak, nemusí ísť automaticky o jedného človeka, pokojne môže za vytvorením Bitcoinu stáť skupina ľudí. Tvorca meny sa v roku 2010 odmlčal a bitcoin spravujú dobrovoľníci z celého sveta. Organizácia Bitcoin Foundation sa stará o infraštruktúru a prispôsobuje bitcoin súčasným potrebám.

Bitcoine je prvou kryptomenou vôbec.
Bitcoine je prvou kryptomenou vôbec.

Iné kryptomeny

Po úspechu bitcoinu vznikli iné kryptomeny, ktoré označujeme ako alternatívne kryptomeny – altcoiny. V roku 2011 vznikol Namecoin a po ňom Litecoin. Medzi ďalšie významné kryptomeny sa zaradil aj Ethereum, kryptomena založená Vitalikom Buterinom. V popredí je aj kryptomena Ripple, ale ten je skôr systémom ako menou. Funguje na základe verejne distribuovaného verejného protokolu, pričom systém disponuje vlastnou kryptomenou známou ako XRP.

Ťažba kryptomien

Kryptomenu si môžete zakúpiť na niektorej z kryptomenových búrz, ako napríklad Bithumb alebo Bitfinex. Ak si ju nechcete zakúpiť, môžete ju vyťažiť. Treba však myslieť na to, že ťažba kryptomien je veľmi náročná. Na ťaženie kryptomien je potrebný hardvér, za ktorý musíte zaplatiť vysoké vstupné investície, a vysoká spotreba energie.

Ak by ste chceli ťažiť bitcoin, potrebujete tzv. ASIC čip, ktorý disponuje obrovským ťažobným výkonom.

Obchodovanie s kryptomenami

Vysoká volatilnosť kryptomien prilákala aj traderov, ktorí sa snažia na takýchto pohyboch cien zarobiť. O trhovú cenu sa stará dopyt a ponuka, ako aj pri iných aktivitách. Ponuka je fixne daná, ale dopyt sa výrazne mení. Do hry často vstupujú veľké banky či nadnárodé firmy.

Kryptomeny si môžete nakúpiť cez kryptomenovú burzu. Pri obchodovaní s kryptomenami buďte opatrní. Pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť konkrétnu kryptomenu, zistite si o nej všetko. Viaceré kryptomeny sú totiž iba podvodom, na ktorom prerobíte.

Kryptomeny nebudú iba jednorázovú záležitosťou. Giganti ako Microsoft či Starbucks začali akceptovať tieto meny. Japonsko už akceptovalo samotný bitcoin ako bežné platidlo. Kryptomeny sa stali akýmsi aktívom, ktoré sa oplatí držať. Avšak rovnako ako pri iných aktívach, aj v tomto prípade je všetko založené na dôvere. To znamená, ak ľudia prestanú veriť virtuálnym menám, bude to mať negatívny dopad na ich hodnotu.

Zdroj: The Street

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Zdravie

Práca na úkor spánku vám úspech neprinesie

0
Rady a tipy

Podnikavosť a sebadôvera sa majú pestovať odmalička

0
Podujatia

Startup World Cup & Summit 2020

Navigácia

Magazíny