Daniari uviedli aktualizovaný program na elektronické podpisy. Koho poteší?

Finančná správa sa rozhodla vyjsť v ústrety používateľom operačných systémov Mac OS, resp. Linux, ako aj podnikateľom, ktorí uprednostňujú webové prehliadače Firefox, Chrome, Opera, Edge alebo Safari.

Podpis úradného dokumentu
Možnosti elektronického podpisovača sa od mája vylepšujú.

Kým doteraz ste mohli podpisovať dokumenty elektronicky len za predpokladu, že ste využívali podporu MS Windows a prehliadač Internet Explorer, od 10. mája 2017 sa to zmení. Počnúc týmto termínom bude pri zhotovovaní elektronických podpisov pre dokumenty, ako napríklad daňové priznania, možné využívať viac operačných systémov aj  webových prehliadačov. Nový softvér, ktorý rozširuje možnosti elektronickej komunikácie, je bezplatný a dostupný na stránke Finančnej správy.

Jediné, čo musíte urobiť, je nainštalovať si aktuálne verzie potrebných programov, predovšetkým aplikáciu D.Launcher, ktorá umožní podpisovať dokumenty s použitím uvedených webových prehliadačov. Podľa údajov daniarov sa nové pravidlá podpisovania dokumentov dotknú viac ako 300 tisíc firiem a občanov, ktoré s úradom komunikujú elektronicky.

Na podpisovanie e-dokumentov však okrem príslušného softvéru budete, samozrejme, potrebovať aj nový občiansky preukaz s čipom (eID) a takzvaným BOK kódom, čo je bezpečnostný osobný šesťmiestny kód, ktorý slúži na identifikáciu používateľa, ako aj na prístup do elektronickej schránky na portáli www.slovensko.sk.

Na samotné podpisovanie dokumentov či formulárov budete potrebovať takzvaný KEP, čiže kvalifikovaný elektronický podpis, ktorý vám po vydaní elektronického občianskeho preukazu nahrajú na polícii.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky

Podnikateľ Karol Voltemár prešiel celý svet na bicykli. Chcete sa s ním stretnúť?

0
Novinky Technológie Trendy

Predávať či kupovať priamo cez Facebook? Na Slovensku sa spúšťa Marketplace

0
Dizajn Novinky Rady a tipy

Zariaďte si home office, v ktorom budete produktívny každý deň

Navigácia

Magazíny