Ekologicky aj v kancelárii: Malé kroky s veľkým dopadom, ktoré môžete urobiť okamžite

Čoraz viac spoločností má za cieľ zníženie negatívneho dopadu na životné prostredie. Uvedomujú si svoju zodpovednosť, idú príkladom svojim zamestnancom, konkurentom aj spotrebiteľom. Ujať sa iniciatívy a urobiť niečo dobré pritom nemusí byť náročné. Začnite malými krokmi a naučte sa ako byť viac šetrní k životnému prostrediu aj v kancelárii.

Začnite s recyklačným programom

Vytvorenie recyklačného programu vo vašej kancelárii je prvým krokom k podpore udržateľnosti. Môžete obmedziť počet smetných košov, ktoré na pracovisku používate, čím klesne objem netříděného odpadu. Poskytujte kolegom a zamestnancom informácie o zodpovedném zneškodňovaní odpadu, napríklad jasným značením na smetných nádobách. V rámci recyklácie môžete bezpečne odstrániť staré časti počítačov a inej elektroniky. Aby nezaberali miesto na pracovisku, darujte ich miestnej organizácii podporujúcej etickú recykláciu elektroniky.

Recyklácia v kancelárii
Dajte svojmu tímu príležitosť triediť odpad do recyklačných nádob.

Šetrite elektrickú energiu

Vypínanie svetiel a elektronických zariadení v kancelárii mimo pracovnej doby pomáha šetriť energetické zdroje. Zároveň ušetríte značné množstvo nákladov na elektrinu. Vypínajte svetlo v miestnostiach, kde to nie je nutné, používajte úsporné žiarovky a na konci pracovného dňa vypínajte počítače.

Vyskúšajte bezpapierovú kanceláriu

Všetko potrebné nájdete na cloude, vyhnite sa preto zbytočnému míňaniu kancelárskeho papiera. Práca s digitálnymi dokumentmi je úsporná, jednoduchá a rýchla, platí to aj o digitálnom účtovníctve. Obmedzte zbytočné používanie papierov, vizitiek a poznámkových blokov. Ako alternatívu môžete zaviesť 1 bezpapierový deň v týždni, kedy zostane tlačiareň v kancelárii vypnutá. 

Muž s tabletom
Snažte sa ponechať čo najviac dokumentov v digitálnej podobe.

Vybavte kanceláriu vecami, ktoré môžete opätovne použiť

Používate jednorazové kávové šálky, príbory a taniere, papierové vreckovky vedľa umývadla či vodu v plastových fľašiach? Tieto predmety sú možno praktické na použitie, no vytvárajú zbytočné množstvo odpadu. Vybavte kanceláriu klasickým riadom a pohármi, alebo svojim zamestnancom darujte nerezové fľaše na vodu, ktoré môžu používať v kancelárii aj mimo nej.

Skrášlite si priestory zeleňou

Umiestnenie rastlín v kancelárii môže pomôcť dopomôcť k tomu, aby vaše pracovné priestory vyzerali krajšie, pozdvihnúť celkovú atmosféru pracoviska a znížiť úroveň stresu zamestnancov. Výskum NASA ukazuje, že izbové rastliny redukujú až 87 % látok znečisťujúcich ovzdušie v interiéri do 24 hodín. Vyberte rastliny, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť a umiestnite ich do najpoužívanejších miestností.

zeleň v kancelárii
Skrášalite si kanceláriu zeleňou a vytvorte zdravé pracovné prostredie.

Podporte ekologické spôsoby dopravy

Navrhnite členom tímu alternatívny spôsob dopravy do a z kancelárie. Môžete tak urobiť nákupom firemných bicyklov pre ľudí, ktorí bývajú neďaleko kancelárie, alebo návrhom spolujazdy s kolegami, ktorí bývajú vedľa seba. Ak nie je nevyhnutné, aby boli všetci zamestnanci prítomní v kancelárii počas celého týždňa, navrhnite im príležitostnú prácu z domu. Menej dochádzania do práce autami je ďalší ekologický krok správnym smerom.

Aké kroky ste podnikli vo svojej kancelárií alebo domácnosti pre zníženie negatívneho dopadu na životné prostredie?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Aj podnikatelia potrebujú kvalitný životopis. Ako ho vytvoriť?

0
Rady a tipy

5 dôvodov prečo je grafický dizajn prioritou

0
Novinky

Elon Musk mení Twitter na nepoznanie

Navigácia

Magazíny