Meditáciou k produktivite: čo sa pri meditovaní deje s vaším mozgom?

Meditácia má nepopierateľne kladný vplyv na zdravie človeka. V posledných rokoch sú jej účinky na organizmus dôkladne skúmané. Vieme síce, že odpočinok a redukcia stresu prospieva každému vyťaženému človeku, no meditácia môže byť taktiež cestou k zvýšenej produktivite. Sú duševné rituály úspešných iba trendom, alebo majú skutočný vedecký základ?

Výskum hovorí jasne: meditácia zlepšuje prakticky všetky aspekty riadenia našej pozornosti. Jedným z primárnych dôvodov je to, že táto aktivita zvyšuje našu kapacitu pracovnej pamäte – koľko informácií môžeme mentálne uchovávať a spracovávať naraz. Lepšia pracovná pamäť znamená, že môžeme v každom okamihu premýšľať o viacerých veciach, prijímať zložitejšie úlohy a hlbšie spracovať informácie, ktoré konzumujeme.

Ako meditácia ovplyvňuje pamäť a sústredenie

Jedna zo známych meditačných štúdií merala vplyv aktívnej meditačnej praxe na kapacitu pracovnej pamäte účastníkov. Vedci viedli účastníkov 45-minútovým meditačným cvičením dvakrát týždenne a povzbudzovali ich, aby meditovali aj doma. O niekoľko týždňov neskôr prišli prvé výsledky: pracovná pamäť všetkých účastníkov sa zvýšila v priemere o viac než 30 %. Tento výsledok je ešte lepší než výsledok skupiny, ktorá sa v rovnakom čase venovala jóge.

Ďalšia štúdia zistila, že účastníci s vyvinutou meditačnou praxou dokázali lepšie korigovať svoje sústredenie a svoju pozornosť dokázali udržať dlhší čas. V tomto pokuse bola meditácia predstavená študentom, ktorí sa pripravovali na skúšky. Keď prišiel čas na test, skóre študentov, ktorí meditovali, vzrástlo v priemere o 16 %.

Kvalitu našej pozornosti môžeme určiť pomocou troch faktorov:

  1. koľko času trávime úmyselnou produktivitou,
  2. ako dlho sa dokážeme sústrediť bez prestávky,
  3. ako rýchlo sa vrátime k objektu nášho sústredenia po tom, čo vás niečo rozptýli.

Výskum naznačuje, že meditácia zlepšuje všetky tri aspekty pozornosti.

Meditácia
Meditácia zlepšuje všetky aspekty pozornosti.

Ako začať meditovať

Meditácia je pomerne jednoduchá. Jedna z najobľúbenejších je takzvaná dychová meditácia, ktorá vyžaduje, aby ste si všímali charakteristiky vášho dychu: ako hlboko sa nadychujete, akú má vydychovaný vzduch teplotu, ako vám stúpa a klesá hruď.

Ak práve teraz sedíte za svojím stolom, pokojne si to vyskúšajte. Všimnite si vlastnosti svojho dychu a zamerajte sa na ne vždy, keď vaša myseľ zablúdi. Ak máte problém s udržaním pozornosti, môžete počúvať meditačné nahrávky, ktoré vás týmto procesom prevedú. Množstvo ľudí rado počúva meditačnú hudbu, napríklad zvuky lesa alebo mora. Ku každej meditačnej chvíľke pristupujte s otvorenou mysľou a zvedavosťou. V ideálnom prípade by ste sa meditácii mali venovať každý deň, minimálne po dobu 20 minút. Budovanie tohto zvyku ale môže zabrať nejaký čas, nenechajte sa preto odradiť, ak budete zo začiatku meditovať iba 10 minút týždenne. 

Existujú desiatky druhov meditácií. Všetky však majú spoločné tri základné znaky – uvoľnenosť, pozorovanie a absencia posudzovania myšlienok a vnemov. Ďalším druhom meditácie, ktorú môžete vyskúšať, je meditácia, ktorá využíva slová alebo frázy. V tomto kontexte ich nazývame mantry – opakujúce sa frázy, ktoré si môžete hovoriť v duchu, no ak máte problém so sústredením, môžete ich vyslovovať aj nahlas. Príkladom takýchto fráz je „som pokojný”, „zvládnem všetky výzvy” alebo „nič ma nebrzdí v rozvoji”. Sústreďte sa na ich význam a pocity, ktoré vo vás vyvolávajú.

Meditovať môžete aj počas chôdze alebo inej monotónnej aktivity. Vžite sa do prítomného momentu a sústreďte sa na pohyby svojho tela, teplotu vzduchu, tlkot svojho srdca alebo zvuky okolo vás. Tento druh meditácie vám pomôže uvoľniť sa v akejkoľvek situácii.

Zvýšenie pracovnej pamäte o 30 % môže pôsobiť ako malé číslo. Kvalita našej pozornosti je však neoddeliteľnou súčasťou produktivity. Výsledkom je, že aj nepatrné zlepšenie predstavuje pozoruhodný rozdiel v tom, koľko toho dosiahneme. Meditácia vám zaberie nejaký čas, no cenné minúty získate v konečnom dôsledku naspäť. Rýchlejšie dokončenie úloh a efektívnejšie využitie času vás presvedčia o tom, že meditácia skutočne stojí za to.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Podujatia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

0
Podujatia

IT konferencia CodeCon 2020

0
Dizajn Trendy

7 trendov v zariaďovaní kancelárie

Navigácia

Magazíny