8 najlepších miest pre digitálnych nomádov

Slobodné cestovanie po svete, popri ktorom pracujete a zarábate, je snom mnohých mladých podnikateľov. Ak máte v pláne vyskúšať si takéto dobrodružstvo na vlastnej koži, mali by ste vedieť, na ktorých miestach budete mať ako digitálny nomád najlepšie podmienky pre život.

Digitálni nomádi
Túžba spoznávať nové krajiny a kultúry, užívať si život a pritom zarábať láka mnohých mladých podnikateľov.

Výber miest sme zostavili podľa viacerých internetových serverov, ktoré združujú informácie o kvalite života v rozličných krajinách, regiónoch i mestách sveta. Vychádzajú pritom z celého radu kritérií, ako sú mesačné náklady, kvalita internetového pripojenia, vízové povinnosti, počasie, čistota ovzdušia, nočný život a mnohé ďalšie.

Chiang Mai, Thajsko

Thajsko je vďaka nízkym nákladom na život vôbec jednou z najvyhľadávanejších destinácií. Jeho najsevernejšia metropola Chiang Mai sa však momentálne považuje za hlavné mesto digitálnych nomádov. S ľahkosťou si tu dojednáte lacné ubytovanie a zoženiete jedlo aj „za babku“. Existuje tu množstvo skupín, ktoré nájdete cez sociálne siete a ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa zorientovať. Usporadúvajú totiž networkingové stretnutia, neformálne večery či workshopy. Ako skvelú alternatívu môžete zvoliť aj kozmpolitný Taipei či exotický Phuket, pýšiaci sa nádhernými plážami.

Hočiminovo mesto, Vietnam

Niekdajší Saigon sa považuje za jedno z cenovo najdostupnejších miest pre podnikanie na diaľku. Ubytovanie tu nájdete takmer šibnutím čarovného prútika a nájom, s ktorým nebudete spokojní, ľahko vymeníte za iný. Veľ a digitálnych „kočovníkov“ hovorí aj o spokojnosti s internetom, hoci sem-tam môže byť s online napojením problém, oveľa zložitejšie je to však s dorozumením sa v angličtine. Čerešničkou na torte je skvelá a rôznorodá kuchyňa. V krajine má silné zastúpenie aj japonská populácia, takže tu nájdete množstvo sushi reštaurácií, ale aj kórejské či dokonca nemecké pokrmy.

Saigon mekka digitálnych nomádov
Hočiminovo mesto príjemne prekvapí pestro medzinárodnou gastronómiou.

Ubud – Bali, Indonézia

Táto destinácia je nenáročná pre peňaženku, zato bohatá na prírodné scenérie, zdravé jedlo a priateľských ľudí. Vďaka pokojnej, priam duchovnej atmosfére ju vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí si svoje v brandži už odžili a snažia sa nájsť vo svojom živote niečo nové. Ubud je skvelým miestom, kde môžete spojiť prácu na diaľku s meditáciou. Wi-Fi spojenie funguje tiež bez väčších problémov.

Budapešť, Maďarsko

Jedno z najlacnejších hlavných miest v Európe má vybudovanú silnú základňu kaviarní s voľne prístupným internetom, spoľahlivej verejnej dopravy a slávnych podzemných barov. Hoci počasie nemožno porovnávať s tropickými destináciami, po celý rok je pomerne stabilné a slnečné. K najobľúbenejším okrskom pre nomádov patria Ujlipotvaros s atmosférou, ktorú dotvárajú pôvodní obyvatelia spolu i zástupy mladých prišelcov, a Erzsébetváros, bohatý na hostely a možnosti coworkingu.

Budapešť
Budapešť je jedným z najlacnejších hlavných miest v Európe.

Tallin, Estónsko

V Európe získal prezývku hlavné mesto startupov. Samostatne zarábajúci zo všetkých kútov zeme ho majú radi pre nízke životné náklady, bezproblémovú komunikáciu  v angličtine i rýchly internet, ktorý poskytuje verená sieť. Najlepšie miesta na prácu i zábavu nájdete v Starom meste či v dištrikte Kalamaja s množstvom „cool“ konvertovaných starých tovární.

Belehrad, Srbsko

V hlavnom  meste Srbska sa môžete cítiť bezpečne a zároveň odtiaľ bez problémov pracovať. Na internet natrafíte vo väčšine kaviarní, mesto však nemá núdzu ani o coworkingové priestory. Devízou je skvelé jedlo a bohatý nočný život, ktoré sú hlavným ťahúňom pre turistov. Hoci táto metropola nemá metro, domácim i návštevníkom poskytuje verejnú dopravu, ktorá je lacná a relatívne spoľahlivá.

Belehrad
V Belehrade sa môžete tešiť na vynikajúce jedlo a dostatok zábavy.

Medellín, Kolumbia

Pomerne neznáme mesto v Latinskej Amerike, prezývané aj „mestom večnej jari“, prešlo za poslednú dekádu veľkými zmenami a získalo mnoho uznania za projekty urbanistickej obnovy. Nadšencov nomádskeho spôsobu života poteší skvelou hudbou, vynikajúcim počasím, rušným nočným životom a širokými možnosťami zábavy, oddychu či vzdelávania. Veľkomestský virvar však ľahko vymeníte za pokoj vidieka s farmami, na ktorých sa pestuje káva – stačí 30 minút jazdy autobusom. Inak je to stredisko kreativity, podnikania a žiarivý príklad toho, ako rýchlo Kolumbia mení svoju tvár.

Jerevan, Arménsko

Kedysi sme ho poznali vďaka vtipom z neexistujúceho rádia, dnes mesto, v ktorom žije jeden z najstarších národov sveta, predstavuje raj pre kreatívnych digitálnych nomádov. Umiestnené na rozhraní ruskej, iránskej a tureckej kultúry ponúka príjemný mix histórie, ale aj modernej infraštruktúry a coworkingových možností. Je bezpečné a ponúka veľa alternatív na trávenie voľného času, počnúc turistickými klubmi, workshopmi, pop-up galériami umenia či galériami, ktoré sú zároveň kaviarňami aj knižnicami. Ceny sú pritom porovnateľné s metropolou Chiang Mai.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Podujatia

Rakety slovenskej reklamy budú hovoriť o trendoch v online marketingu

0
Financie Novinky Rady a tipy

Kvôli koronavírusu môžete odložiť daňové priznanie

0
Financie Novinky

Oplatí sa vám založiť si samostatný podnikateľský účet?

Navigácia

Magazíny