Vyťažte čo najviac z techniky Pomodoro. Ako si prispôsobiť pracovné intervaly?

Ak patríte k väčšine ľudí, určite poznáte výzvy časového manažmentu. Počas týždňa ste s najväčšou pravdepodobnosťou zavalení úlohami, osobnými projektmi, dlhými to-do listami a domácimi úlohami. Ako to všetko zvládnuť a neprísť pritom o rozum? Pomôcť vám môže technika pomodoro.

Prečo je čas taký dôležitý?

Čím viac času na dokončenie úlohy máte, tým dlhšie vám jej dokončenie potrvá. Určite to poznáte. Na splnenie jednoduchého zadania máte týždeň a ak s jeho riešením začnete už teraz, s výsledkom budete spokojní až o 7 dní. Tento fenomén sa nazýva Parkinsonov zákon. Čo dobré z neho dokážeme vyvodiť? Krátky čas na dokončenie projektu zaručí dokončenie projektu za krátky čas. Presne to je cieľom každého človeka, ktorému záleží na produktívnom využití času.

Muž v kancelárii
Pomodoro technika spočíva v stopovaní pracovných úsekov.

Netreba pripomínať, že dni majú iba 24 hodín. Času, počas ktorého sa dokážeme sústrediť na prácu, máme denne ešte menej. Jeho manažment je preto dôležitý. Označenie priorít a koncentrácia na splnenie jednotlivých úloh môže byť náročná. Riešením je pomodoro technika, ktorú prispôsobíte svojim vlastným potrebám.

Čo je to pomodoro technika?

Technika pomodoro spočíva v rozdelení práce na 25 minútové periódy. Počas tohto času venujete konkrétnej úlohe svoju absolútnu pozornosť a snažíte sa pokročiť čo najrýchlejšie. Po každých 25 minútach nasleduje 5 minútová prestávka. Po dokončení 4 pomodoro úsekov využijete 15 až 30 minútovú prestávku a celý kolobeh opakujete znovu.  

S týmto systémom uspel v 80. rokoch 20. storočia Francesco Cirillo, ktorý techniku nazval Pomodoro (taliansky názov pre paradajku), pretože na odrátanie intervalov práce využil časovač v tvare rajčiny.

Prečo táto technika nefunguje?

Technika pomodoro je dobre známa a vyskúšal ju snáď každý, koho trápi lenivosť či  prokrastinácia. Aj keď patrí k populárnym pomôckam time managementu, nefunguje pre každého. Dôvodom je práve dĺžka intervalu práce a dĺžka prestávok. Tá nie je vhodná pre každého človeka, ani pre každý projekt. 

Ako si prispôsobiť intervaly?

Striedanie produktivity s oddychom prináša lepšie výsledky, než dlhé hodiny neprestajnej práce. Dĺžku produktívneho intervalu si ale môžete prispôsobiť podľa seba. Patríte k ranným vtáčatám, ktoré sa s chuťou pustia do každej výzvy, no popoludní fungujete už iba zo zotrvačnosti? Začnite sústredenou prácou počas jednej hodiny a po nej si urobte desať minútovú prestávku. Poobede zmeňte intervaly na 20 minút práce a 5 minút oddychu. 

Ak sa nedokážete sústrediť ani odporúčaných 25 minút, skráťte tento čas na 20 alebo dokonca 15 minút. Pokračujte 5 minútovou prestávkou. Kratšie intervaly oceníte hlavne pri upratovaní alebo inej fyzickej práci. Pri hľadaní vhodných intervalov zohľadnite svoje schopnosti a zbytočne sa nepreťažujte. Na stopovanie času môžete použiť mobilné aplikácie alebo špeciálne budíky, ktoré vám oznámia začiatok a koniec pracovného intervalu.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Je čas ísť za svojím snom

0
Rozhovory

Maja Demjanovičová s tímom PURE JUNK menia odpad na dizajnový nábytok

0
Lifestyle

Meditáciou k produktivite: čo sa pri meditovaní deje s vaším mozgom?

Navigácia

Magazíny