Ničí prokrastinácia váš biznis?

Ľudia prokrastinujú od nepamäti. V dnešných časoch máme množstvo lákadiel, ktoré pútajú našu pozornosť. Rýchlosť našej doby nám vytvára tzv. rozhodovaciu paralýzu. Človek má toľko povinností a možností na výber, že nevie, s ktorou začať. A vtedy prichádza na rad prokrastinácia.

Štúdie o prokrastinácii nie sú žiadnou novinkou. Hlavným problémom je, že sa výsledky nedostávajú do praxe. Málokto vie, že najväčší prokrastinátori sú práve inteligentní ľudia. Takýto človek si dokáže vymyslieť veľmi detailné výhovorky aj sám pred sebou. A vtedy nastáva najťažší súboj, a to vnútorný boj so sebou samým. Nenechajte tento nešvár zničiť vašu produktivitu.

Zastavme prokrastináciu
Prokrastináciu treba zaraziť ráznymi opatreniami a najmä hneď.

Robím, ale niečo iné

Prokrastinácia je stav, kedy by sme mohli konať, avšak kvôli nejakému, často nami vymyslenému dôvodu, váhame. Odkladáme a odsúvame si úlohy a povinnosti na neskôr. Neraz ide o najťažšie a nezáživné zadania, ktoré nám dal napríklad náš nadriadený. My ich radšej odsúvame na neurčito, začnú sa nám hromadiť a nepríjemnosti sú na svete.

Na rozdiel od lenivosti, počas prokrastinácie nie sme pasívni. Ide len o to, že robíme na niečom inom, než sme pôvodne mali. Z tohto dôvodu je občas veľmi ťažké ju u vašich zamestnancov odhaliť. Nesedia totiž nehybne na stoličke, ale neustále na niečom pracujú. Ich výsledky sa však často neobjavujú v oblasti, ktorá im bola zverená.

Mužv kancelárii s rukami za hlavou
Pri prokrastinácii nesedíme s rukami za hlavou. Sme aktívni, ale inak, než by sme mali.

Techniky úspešného boja s prokrastináciou

Neodsúvajte veci neustále na poslednú chvíľu. Túto vetu ste už zrejme vo svojom živote počuli viackrát. Viete, že je to zlé, avšak, vyhovoríte sa sami pred sebou, že pod stresom sa vám pracuje ľahšie a ďalšia možnosť nápravy je definitívne preč. Najdôležitejší krok v tomto boji je začať. Musíte si uvedomiť, že máte problém a že ho chcete riešiť. A vtedy sa vám bude určite hodiť zopár nasledovných techník a trikov.

Nebojte sa väčších úloh

Odsúvanie zadaných ,,taskov” vzniká veľmi často práve vtedy, keď sa nám zadanie zdá príliš zložité. Hlavným dôvodom našej prokrastinácie je strach. Bojíme sa neznámeho, bojíme sa, že zadaná úloha bude nad naše sily. V tomto prípade nám nezostáva nič iné, len danú vec urobiť. Mať pochybnosti je v poriadku. Aj tak choďte do toho s plným odhodlaním a hlavne – neprokrastinujte.

Pravidlo dvoch minút

Prokrastinácia môže vzniknúť nielen počas práce na dlhodobých projektoch. Počas dňa často dostanete množstvo malých nečakaných úloh. Kľúčovou metódou v tomto prípade je, že akúkoľvek zadanú vec, ktorú viete vyriešiť v priebehu dvoch minút, urobte okamžite. Vyhnete sa tak ďalšiemu kopeniu odložených vecí, ktoré ste mohli vyriešiť hneď, ako ste ich dostali.

Multitasking muž v obleku
Okamžitý multitasking v práci zaručí človeku čo najmenej odkladania vecí na neurčito.

To najhoršie na začiatok

Ďalšia chyba, ktorú zvykneme robiť, je zlé rozplánovanie úloh. Človek si v dobrej viere rozplánuje, čo všetko chce v daný deň stihnúť, avšak často zabúda na efektívne zoradenie. Dôležité je určiť si, ktorá vec je pre vás najnepríjemnejšia a do ktorej sa vám vôbec nechce. A práve do tejto úlohy sa vrhnite čo najskôr. Áno, presne tak. Pokiaľ tú najťažšiu vec vyriešite počas prvých hodín vášho pracovného dňa, zvyšok už bude oveľa príjemnejší. Nebudete si po celý čas tlačiť pred sebou nedokončenú nepríjemnú vec a vyhnete sa ďalším zbytočným stresom.

25 minút – Pomodoro technika

Počuli ste už o Pomodoro technike? Ide o pomôcku vychádzajúcu z teórie, že maximálny čas, počas ktorého je človek schopný naplno sa koncentrovať, je zhruba polhodina. Preto by sme si mali rozdeľovať projekty na 25-minútové úseky, po ktorých by mala nasledovať 5-minútová pauza. Počas 25 minút intenzívnej práce nesmiete robiť nič iné než zadanú úlohu. Povedzte si, že všetko surfovanie po internete, e-maily a telefonáty budete robiť počas pauzy, ktorá je už blízko. Teraz sa však potrebujete naplno venovať zadanej úlohe.

Veríme, že vám aspoň niektorá z našich rád vám pomohla v tomto nekonečnom boji. Nehovoríme, že sa dá prokrastinácie zbaviť úplne. Dôležité je uvedomiť si, že tu je a že neustále striehne na našu pozornosť. Dokážeme však proti nej účinne zakročiť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zábava

4 inšpiratívne príbehy firiem, ktoré začali od nuly

0
Financie Novinky Technológie

Aj cez bankomat sa dá vkladať hotovosť na účet

0
Novinky Rady a tipy

Aké sú základné zákonné povinnosti e-shopu? Na toto si dajte pri predaji online pozor

Navigácia

Magazíny