Zariaďte si home office, v ktorom budete produktívny každý deň

Domáca kancelária sa kedysi považovala za nadštandard, no dnes sa stáva čoraz bežnejším riešením. Poskytuje flexibilitu, ktorú využívajú ľudia v mnohých zamestnaniach, rovnako ako aj podnikatelia. Chcete si zariadiť svoju vlastnú kanceláriu doma? Tieto tipy na zariadenie home officu zaručia, že vám práca pôjde od ruky, budete sa cítiť pohodlne a motivovane. 

Priestor, v ktorom pracujete, ovplyvní vašu produktivitu

Prostredie okolo vás môže ovplyvniť nielen to, ako pracujete a či je vaša práca dobre zorganizovaná, ale aj vašu náladu a disciplínu. Svoj home office by ste mali udržiavať oddelený od spálne. Ak mu nemôžete vyhradiť celú miestnosť, zriaďte si pracovný kútik v dennej časti domu, napríklad v obývačke. V ideálnom prípade budete môcť pracovať nerušene a budete vedieť, že keď z kancelárie odídete, váš pracovný deň sa skončil. Udržiavanie poriadku je rovnako dôležité, venujte preto niekoľko minút denne pretriedeniu vecí na stole a organizácií.

Čo vo svojej domácej kancelárií potrebujete?

Pri navrhovaní domácej kancelárie si položte niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu vytvoriť jasný prehľad o tom, čo na prácu potrebujete:

 • Koľko miesta na stole potrebujete?
 • Aké úložné miesto budete potrebovať?
 • Potrebujete v pracovni tlačiareň?
 • Koľko času trávite na telefóne? Keď ste na telefóne, používate aj inú elektroniku?
 • Potrebujete si zapisovať niektoré veci ručne na papier?
 • Koľko zásuviek budete potrebovať a kam umiestnite všetky potrebné káble?
 • Aký je váš rozpočet na kúpu nového nábytku, aký nábytok už máte doma?

Vytvorte vhodné osvetlenie

Prezrite si osvetlenie vašej domácej kancelárie vrátane množstva prirodzeného svetla, ktoré sa dovnútra dostane. Jasné svetlo vám dodá energiu a dokáže zlepšiť náladu. Dostatočné osvetlenie môže navyše znížiť výskyt syndrómu počítačového videnia. Ak je to možné, vyberte si kancelársky priestor s množstvom otvorených okien. Ak nie sú k dispozícii, nainštalujte modro sfarbené jasné osvetlenie, aby ste zaistili dostatok osvetlenia počas dňa. Ak pracujete večer, bude vhodnejšie zvoliť žiarovky s teplým svetlom. 

Domáca kancelária
Pokúste sa získať čo najviac prirodzeného svetla a na prácu večer použite kvalitné umelé osvetlenie.

Vyberte si kvalitný pracovný stôl a stoličku

Pri výbere hlavného nábytku bude potrebné zohľadniť, koľko miesta máte k dispozícií. Pracovná plocha by mala byť dosť veľká na to, aby sa na ňu zmestil váš počítač či notebook a aby na nej stále zostalo dosť priestoru na zapisovanie poznámok či triedenie dokumentov. Praktický môže byť napríklad rohový stôl, ktorý vám dovolí rozčleniť pracovnú plochu na dve časti – jednu pre počítač, druhú pre papierovanie. 

Najdôležitejší kus nábytku bude kancelárska stolička. Pravdepodobne na nej strávite dlhý čas, preto by ste mali vedieť, ako správne sedieť pri počítači a ktorá stolička vám to umožní. Pri výbere kancelárskej stoličke uprednostnite jej funkcie pred vzhľadom, keďže dlhodobé sedenie na zle prispôsobenej stoličke môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.  

Riešenie úložného priestoru a organizácia

Neporiadok je najväčší nepriateľ domácich kancelárií. Vyberte si preto úložný priestor, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám. Skrinky a komody schovajú veľké množstvo vecí, sú vhodné na rôzne kancelárske potreby, elektroniku alebo čokoľvek, čo nepotrebujete neustále na očiach. Poličky a regály sú vhodné na uloženie zakladačov, kníh a všetkého, čo potrebujete mať poruke. 

Organizácia pracovného priestoru
Vyberte si užitočný druh úložného priestoru, napríklad regálový systém.

Nájdite miesto pre živé rastliny

Podľa štúdie dokážu izbové rastliny zvýšiť produktivitu až o 15 %. Zeleň v pracovnom kútiku zlepší vašu náladu a sústredenie, pričom zároveň udrží vyššiu kvalitu vzduchu. Vyberte si rastliny, ktoré vyžadujú nenáročnú starostlivosť, a ktorým sa bude dariť vo svetelných podmienkach vašej kancelárie.

Izbové rastliny v kancelárii
Živé rastliny zlepšujú kvalitu vzduchu a pomáhajú zlepšiť produktivitu.

Biela tabuľa na písanie bude užitočná pre každého

Ak potrebujete zaznamenávať svoj progres, poznačiť si novú úlohu alebo rýchlo zakresliť dôležitý graf, zíde sa vám biela tabuľa na písanie. Táto pomôcka už dávno nahradila klasické nástenky, no má výhodu v tom, že je magnetická, teda na ňu môžete pripnúť poznámky na papieri. Nevojde sa do vášho rozpočtu? Na rovnaký účel môžete použiť aj zrkadlo alebo kus plexiskla, stačí kúpiť iba stierateľné fixky. 

Vyskúšajte aplikácie pre lepšie zvládnutie home office

Pri budovaní domáceho pracovného priestoru myslite nielen na nábytok a techniku, ale aj užitočné aplikácie. Našich 7 favoritov vám pomôže s produktivitou aj zdravými návykmi:

 • Serene – aplikácia stíši váš mobil, aby ste mohli pracovať nerušene.
 • TomatoTimer – aplikácia pre lepší time management. 
 • Daywise – pre správu mobilných upoznornení. 
 • Zapier – automatizácia opakujúcich sa úloh.
 • Trello – organizácia to-do listov a denných úloh.
 • Eye Care 20 20 20 – pripomienky pre uvoľnenie očí počas dlhého sedenia pri počítači.
 • StretchClock – pripomienky prestávok na pohyb. 

Prečítajte si, ako zvýšiť produktivitu v práci a pustite sa do svojich úloh naplno. Čo nesmie chýbať vo vašom pracovnom kútiku? Podeľte sa s nami o svoje tipy.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Nestíhate podať daňové priznanie? Termín môžete posunúť

0
Financie Novinky Rady a tipy

Aké zmeny čakajú internetové obchodu v oblasti DPH od júla 2021?

0
Novinky Rady a tipy

Prehľad kľúčových zmien pre podnikateľov v roku 2017

Navigácia

Magazíny