6 dôležitých vecí, ktoré so sebou prináša 5G sieť

5G sa stáva čoraz aktuálnejšou témou. Nová generácia mobilnej siete prinesie vyššie rýchlosti a nižšiu odozvu. Okrem toho sa do 5G siete sa súčasne môže pripojiť omnoho viac aktívnych zariadení bez toho, aby utrpela kvalita dátových prenosov. Čo by ste o novej sieti mali vedieť v roku 2020?

Super rýchla 5G sieť je stále novinkou

Na to, aby sme mohli novú sieť využívať naplno, si ešte nejaký čas počkáme. Očakávaná rýchlosť vyžaduje technológiu známu ako mmWave, ktorá pracuje pri extrémne vysokých frekvenciách. Rádiové signály pri nich nemôžu cestovať tak ďaleko od veží, čo sťažuje stabilitu spojenia. Potrebné budú „miniveže” a ich pokrytie bude v priebehu najbližšieho roka obmedzené.

Rozdiel nebude badateľný okamžite

Aj v oblastiach, kde je pokrytie 5G rozšírenejšie (a na jeho zabezpečenie sa používajú nižšie frekvencie), sa môže stať, že si rozdiel v rýchlosti sťahovania vôbec nevšimnete. Skok vo výkone nebude obrovský a nepríde tak skoro. Je to preto, že poskytovatelia najskôr spárujú siete 4G a 5G s cieľom urýchliť nasadenie. Sústrediť sa budú skôr na šírku pokrytia než na rýchlosť.

5G smartfóny budú dostupné aj za nižšiu cenu

Už v roku 2019 bolo ohlásených niekoľko smartfónov s podporou 5G. Cenovo sa pohybovali od 1 000 dolárov a viac. Výrobcovia ale sľubujú dostupnejšie ceny telefónov s 5G podporou už v priebehu roku 2020. Pravdepodobne ale potrvá ešte dosť dlhý čas, kým sa nová sieť stane štandardom pre smartfóny vo všetkých cenových hladinách.

Smartfón
Mobilné telefóny s podporou 5G siete budú čoraz dostupnejšie.

Konkurencia pre káblový internet

Zatiaľ čo používanie 5G na mobilnom zariadení môže byť v roku 2020 výzvou, rozšírila sa myšlienka použitia 5G ako možnosti pevného internetu. Očakáva sa, že v priebehu roka pribudne celý rad hot spotov a mnoho poskytovateľov uviedlo že plánujú ponúknuť možnosť domácej 5G siete. Aj v „pomalších“ začiatkoch 5G budú rýchlosti približne rovnaké ako pri štandardnom káblovom internetovom pripojení

Sieť bude dostupná na mnohých zariadeniach

CES 2020 nám priniesol množstvo oznámení o 5G laptopoch, ale tie sú iba špičkou ľadovca. Náklady na 5G čipy sa postupne znižujú a výrobcovia elektroniky začínajú uvažovať o tom, že ich zakomponujú do širšej škály produktov. Očakáva sa, že aj tablety a rôzne iné inteligentné zariadenia získajú počas tohto roka podporu 5G. 

5G sieť na Slovensku

Vo viacerých krajinách sveta už prišlo ku komerčnému štartu 5G. Ide napríklad o Veľkú Britániu, Nemecko, Fínsko, Čínu, Južnú Kóreu, Maďarsko, Rumunsko, Spojené štáty americké a ďalšie. Záujem o 5G odprezentoval na Slovensku operátor Orange už v novembri v roku 2017 (v spolupráci s Nokiou) a oznámil, že by chcel reálnu sieť spustiť ako jeden z prvých, a to konkrétne medzi rokmi 2020 a 2022. Plnohodnotného pokrytia by sa Slovensko malo dočkať najneskôr okolo roku 2025.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dizajn Trendy

7 trendov v zariaďovaní kancelárie

0
Novinky Rady a tipy

Ako pracovať z domu a nezblázniť sa

0
Rozhovory

Michal Števula: Ak sa popálite, bude vás to stáť veľa peňazí

Navigácia

Magazíny