Autonómne lietajúce auto spoločnosti Boeing absolvovalo prvý testovací let

Filmom Blade Runner v roku 1982 vznikla idea o možnostiach prepravy pomocou lietajúcich áuta androidov. Vtedy nereálna predstava sa však v súčasnosti stáva hmatateľnou. Okrem iných lastovičiek má za sebou už aj spoločnosť Boeing prvý testovací let, čím začal veľký pokrok v hybridizácii automobilovej a leteckej prepravy.

Spoločnosť Boeing hovorí, že ich prototyp lietajúceho auta sa počas inauguračného skúšobného letu krátko vznášal nad zemou. Tieto snahy spoločnosti by v budúcnosti mali viesť k prevratu v mestskej doprave a službách doručovania balíkov. Boeing spoločne s Airbusom SE a mnohými ďalšími firmami v súčasnosti vyvíja model vznášadla, ktoré bude schopné vertikálneho vzletu a pristátia. V nasledujúcom desaťročí by tak mohli úplne zmeniť tvár leteckého priemyslu.

Ide o 9 metrov dlhý hybrid medzi lietadlom, vrtuľníkom a dronom, ktorému sa podarilo na letisku vo Virgínii krátko vzlietnuť a po menej ako minúte bezpečne pristáť.

Takto vyzerá revolúcia a je to kvôli autonómii. John Langford, prezident a výkonný riaditeľ dcérskej spoločnosti Boeingu – Aurora Flight Sciences

 

Snaha Boeingu o rozvoj technológie sa avšak stále potýka s množstvom prekážok. Napríklad riešenie otázky ako spojiť tradičnú cestnú dopravu s ich lietajúcimi autami.
Spoločnosť Boeing minulý rok kúpila spoločnosť Aurora Flight Sciences s cieľom urýchliť vývoj flotily autonómnych lietajúcich áut. Spoločnosť Boeing spolupracuje s firmou Aurora aj na službe Uber Technologies spoločnosti Uber Technologies Inc pre lety, ktoré sa plánujú sprístupniť na objednávku cez smartfóny okolo roku 2023.
Boeing sa snaží dosiahnuť dolet 80 km s dvoma lietajúcimi variantami automobilov schopnými prepravovať dvoch alebo štyroch cestujúcich. Testy sú naplánované na druhú polovicu tohto roka a ich súčasťou bude aj testovanie takéhoto zariadenia, ktoré by malo byť schopné uniesť náklad až 226,8 kilogramov.

Najväčšou konkurenciou je slovenský Aeromobil

Slovenský tím inžinierov nezaháľal a vo svojej najnovšej verzii Aeromobil 5.0 predstavil niekoľko zaujímavých noviniek. Ich koncept lietajúceho auta je navrhnutý pre 4-člennú posádku. Je vybavený airbagmi, deformačnými zónami a balistickými padákmi. Aeromobil bude poskytovať všetky potrebné údaje o lete, aby pasažieri ostali v kontakte s okolitým svetom. Vo výbave nájdeme aj pokročilé komunikačné prostriedky a médiá.

Vyzerá to tak, že dávna predikcia lietajúcich áut v podaní Blade Runnera sa pomaly ale určite stáva realitou. O pár rokov už možno budú bežnou súčasťou našich ciest. Čo myslíte?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Podujatia

SmartHead bude reprezentovať udržateľné inovácie na EXPO 2020 v Dubaji

0
Lifestyle Rady a tipy

8 tipov, ako zvýšiť produktivitu v práci

0
Dizajn Lifestyle Zábava

10 vychytených hotelov pre kreatívnych podnikateľov

Navigácia

Magazíny