20. a 21. storočie so sebou prinieslo veľa nových zmien nielen v technickom vývoji, ale aj v životnom štýle. Ponáhľame sa čoraz viac a nemáme čas zastaviť sa.. Snažíme sa počas krátkeho času stihnúť čo najviac.. Multitasking je často vnímaný ako pozitívna schopnosť a je spájaný so schopnosťou zvládať viac vecí naraz. Je to ale naozaj tak? Prečítajte si, čo hovoria na multitasking neurológovia a ako vplýva na náš mozog.
To, ako vplýva multitasking na zdravie človeka sa venovalo viacero výskumov, ktoré konkrétne sledovali, ako ľudský mozog reaguje na takýto typ zaťaženia. Ani jeden z výskumov však pozitývne vplyvy na naše zdravie nenašiel. Neurológovia hovoria o tom, že bombardovanie mozgu veľkým množstvom informácií naraz, myslenie spomaľuje. Neurológ Earl Miller poznamenal, že náš mozog nedokáže robiť viacero vecí naraz. My si len myslíme, že robíme viacero vecí naraz, ale v skutočnosti len rýchlo prepíname medzi úlohami.
Ako reaguje náš mozog na multitasking?
Po dokončení malej úlohy náš mozog zaplaví dopamín, čo je niečo ako hormón šťastia. Práve tento hormón nás motivuje v činnosti pokračovať. Dopamín zapríčiňuje, že sa aj po dokončení malých bezvýznamných vecí (ako napríklad odpovedať na e-mail, zverejnenie príspevku na Instagrame) cítime ako keby sme už zvládli kopec práce. Okrem dopamínu náš mozog počas multitaskingu produkuje hormón stresu (cortisol), ktorý zapríčiňuje naše mentálne vyčerpanie a pokles imunity.
Multitasking okrem iného sťažuje nášmu mozgu schopnosť filtrovať medzi informáciami, ktoré sú dôležité a tými, ktoré nie sú. Toto môže zapríčiniť, že si namiesto dôležitých termínov a informácii pamätáme len to, čo sme si písali s našimi známymi.
Výskumu vplyvu multitaskingu na náš mozog sa venovala aj Londýnska univerzita. Výskum ukázal, že ľuďom, ktorí sa nesústredili na jednu vec, ale „multitaskovali“, kleslo IQ. Pokles sa dá porovnať s ľuďmi, ktorí cez noc nespali, alebo tými čo fajčili marihuanu. Dokonca sa zistilo, že pre mužský mozog je multitasking škodlivejší ako pre ženský. Práve mužom toto zvládanie viacero úloh počas krátkeho času, spôsobilo väčší pokles IQ.
Predstava, že nám niekto poslal e-mail alebo správu, ktorú sme si ešte stále neprečítali nás neustále drží v napätí a znižuje našu pozornosť. Zníženie pozornosti má negatívny vplyv na efektivitu mozgu. McKinsey Global Institute Study zistil, že zamestnanci trávia až 28 % svojho pracovného času kontrolovaním správ.
Univerzita v Sussexe sledovala magnetickou rezionanciou mozgy ľudí, čo robili viacero vecí naraz (pozerali televízor a zároveň sa s niekym rozprávali pomocou textových správ) a tých, čo sa čisto sústredili na pozeranie filmu. MRI skeny mozgov ukázali, že mozgy ľudí, čo počas pozerania filmu posielali SMSky, stratili na hustote v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za kontrolu našich emócii a empatie. Čo je však ešte strašidelnejšie je, že tieto následky multitaskingu na náš mozog môžu byť trvalé.
Ako sa vyhnúť škodlivým účinkom multitaskingu?
Vyhraďte si presné časy, kedy si budete kontrolovat e-maily alebo si povedzte, že za deň si skontrolujete správy a e-maily iba dvakrát. Počas práce si vypnite upozornenia na mobile, aby vás vibrovanie telefonu zbytočne nerušilo. Obmedzením multitaskingu môžete zvýšiť efektivitu a určite aj produktivitu svojej práce.
- Doprajte si kvalitný spánok.
- Snažte sa zredukovať stres z práce športom alebo meditáciou.
- Až po dokončení jednej úlohy začnite s ďaľšou.
- Kvalitná strava je tiež dôležitá pre správnu funkciu mozgu.
- Po každej odpracovanej hodine si urobte krátku pauzu na odreagovanie, aby ste sa vedeli následne lepšie sústrediť.
Zdroj: https://www.inc.com/larry-kim/why-multi-tasking-is-killing-your-brain.html