Aké zmeny čakajú internetové obchodu v oblasti DPH od júla 2021?

Od 1. júla 2021 nastáva rázna zmena v DPH pre všetky internetové obchody, ktoré predávajú tovar na diaľku (zákazníkom patriacim do iných členských štátov EÚ alebo tým, ktorí do Európskej únie nepatria). Táto zmena sa týka zásielkového predaja alebo, po novom nazvaného, predaja tovaru na diaľku. Zmena pre e-shopy sa pôvodne plánovala ešte na rok 2020, ale kvôli komplikovanej pandemickej situácii sa presunula až na júl 2021. Nemecko a Holandsko žiadali túto zmenu uviesť do platnosti ešte neskôr, ale s tým EÚ už nesúhlasila.

Koho sa táto zmena nedotkne?

Napriek tomu, že táto zmena je veľká a pravdepodobne zasiahne väčšinu internetových obchodov, existujú predajcovia, ktorých sa nijako nedotkne. Júlová zmena DPH nebude mať žiadny vplyv na váš e-shop ak:

  • sa vaši zákazníci nachádzajú iba na území štátu, kde obchodujete (obchodujete na Slovensku a zákazníkov máte tiež iba na Slovensku),
  • váš business je zameraný čisto na B2B obchody (“business to business”– obchodujete s inými firmami/právnickými osobami), 
  • Suma všetkých tovarov zaslaných do iných krajín nepresiahne 10 000 EUR,
  • Zásielka zaslaná do tretích krajín presiahne hodnotu 150 EUR (v tomto prípade sa na váš produkty vzťahujú iné zákony). 

Výrazné zmeny oproti roku 2020

Od roku 2015 do dnes platilo (zákon č. 222/2004 Z. z.), že ak ide o zásielkový predaj a produkt nepresiahne cenu 22 EUR, nevzťahuje sa naň povinná registrácia DPH v danom štáte. Toto pravidlo sa od 1. júla 2021 zmení (zákon č. 344/2020 Z. z.). Od júla bude povinnosť platiť aj za takéto produkty daň, ktorá sa odvíja od výšky DPH v danej krajine (Nemecko 19 %, Česko 21 %, Španielsko 21 %, Francúzsko 20 %).

Do 30. júna 2021 nebol stanovený jednotný limit obratu predaja tovaru na diaľku. Limit obratu bol v každom členskom štáte iný. Napríklad v Nemecku je tento limit od júla 100 000 EUR, v Českej republike 44 583,69 EUR, v Španielsku a Francúzsku je to 35 000 EUR. Limity si musel každý predajca osobitne odsledovať, aby vedel, kedy nastáva u neho povinnosť registrácie kvôli DPH. Od júla 2021 sa tento limit zjednotí na 10 000 EUR pre všetkých 27 členských štátov. Na jednej strane sa systém výrazne zjednoduší. Na druhej strane sa limit neplatenia DPH výrazne zníži, čo zapríčiní výrazne vyššie ceny produktov.

Pri predaji tovaru na diaľku sa limit mení
Limit obratu predaja tovaru na diaľku bude vo všetkých členských štátoch rovnaký.

Ako a kde sa registrovať za platiteľa DPH? 

Po prekročení stanoveného limitu obratu predaja tovaru na diaľku sa budú predajcovia musieť registrovať na platbu DPH v zahraničí. Keďže sa táto hranica výrazne posunula nadol, zvýši sa počet predajcov, ktorí budú mať povinnosť registrovať sa. Z tohto dôvodu pribudne aj nový a jednoduchší spôsob registrácie po prekročení limitu predaja tovaru na diaľku.

  1. Starý spôsob registrácie je stále právoplatný, ale veľmi zdĺhavý a náročný. Predajca sa musí totižto zaregistrovať ako platca DPH v krajine, do ktorej vyváža tovar. Následne od daného štátu dostane IČ DPH. Produkty bude musieť svojim zákazníkom posielať aj s DPH sadzbou danej krajiny a tiež DPH bude musieť platiť inštitúciám v zahraničí.
  2. Nový spôsob registrácie bude platný od júla 2021. Predajca sa po prekročení limitu 10 000 EUR bude môcť zaregistrovať aj vo svojej krajine pomocou systému OSS (one stop shop). OSS je rozšírenou verziou MOSS (mini one stop shop), ktorá je platná už od roku 2015. Predajca bude DPH platiť vo svojej krajine, ale k cene produktu bude stále musieť pripočítať DPH. 

Ako legálne znížiť DPH produktu?

Napriek tomu, že ceny produktov sa výrazne zvýšia, existuje spôsob, ako cenu produktu znížiť, pretože DPH sa počíta z ceny produktu. Nové nariadenie o DPH sa taktiež vzťahuje iba na cenu produktu a nie jeho prepravu. Ak oddelíte cenu prepravy od ceny produktu, 20 % daň sa bude počítať z nižšieho základu a tým pádom bude tiež nižšia. Napríklad, ak produkt aj s prepravou bude stáť 50 EUR, DPH (20 %) bude 10 EUR. Ale ak oddelíte cenu produktu od ceny prepravy, t.j. cena produktu je 35 EUR a cena prepravy je 15 EUR, DPH bude 7 EUR.

Aktualizované 1.7.2021

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Podujatia

Zažite 3. ročník úspešnej e-commerce konferencie – UPTERDAM

0
Novinky Online Marketing

Madviso chce pomôcť marketingovým poradenstvom a konzultáciami 10 spoločnostiam zadarmo

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy Zdravie

8 tipov na podporu pamäte a sústredenia

Navigácia

Magazíny