SWCSummit 2020 pozná víťaza: Vyhral luxemburský HighSide, Česi uspeli s kontrolou kvality, Slováci s diagnostikou rakoviny

Stredajšie európske finále globálnej startupovej súťaže Startup World Cup, ktoré sa uskutočnilo v rámci pražského Startup World Cup & Summitu, ovládol luxemburský projekt HighSide. Na druhom mieste skončil britský startup iLoF a tretia priečka pripadla českému projektu 24 Vision Systems. O titul startupového majstra Európy sa stretlo celkom 11 startupov z celého kontinentu. Víťaz od usporiadateľských spoločností Air Ventures a UP21 získal prísľub investície vo výške 500 000 dolárov.

Tento rok bolo naozaj ťažké niekoho vyradiť, každý startup bol niečím vážne zaujímavý. Z pohľadu investorov sme sa ale zhodli na tom, že HighSide, ktorý sa sústredí na ochranu dát a digitálne identity, má v tejto chvíli najvyššej potenciál z hľadiska zhodnotenia a škálovateľnosti. Ostatne potvrdzuje to aj súčasná situácia, ktorá rozvoju kyber bezpečnosti nahráva viac ako kedykoľvek predtým,“ priblížil Václav Pavlečka, predseda finálovej poroty a CEO spoluorganizátorskej spoločnosti Air Ventures.

Aktuálne turbulentný rozvoj odboru potvrdil aj zástupca spoločnosti HighSide Evan Blair, ktorý o momentálnom štádiu Startup vyhlásil: „Je neuveriteľné, ako rýchlo sa musíme prispôsobovať. V podstate sa snažíme za jazdy obuť pneumatiky autobusu, ktorý sa rúti cestou rýchlosťou 150 km / h. Ale to je na tom to skvelé! „

SWCSummit 2020
Stredajšie európske finále globálnej startupovej súťaže Startup World Cup ovládol luxemburský projekt HighSide.

Čo je in? Biotechnológia a umelá inteligencia

Ďalším smerom, ktorý podľa porotcov zažíva mohutný rozvoj, je oblasť biotechnológií. Práve v tej sa angažuje aj britský startup iLof, ktorý prostredníctvom umelej inteligencie analyzuje ľudský genóm a napomáha k efektívnejšiemu a lacnejšiemu vývoji liekov. Aktuálne sa zameriava predovšetkým na Alzheimerovu chorobu.

Na treťom mieste sa potom umiestnila česká spoločnosť 24 Vision Systems, ktorá do európskeho finále postúpila z predchádzajúceho regionálneho kola ako divoká karta poroty. Projekt prichádza s dokonale efektívnym riešením kontroly kvality – a to aj na výrobných linkách, kde sa každý jeden výrobok líšia. K odhaľovanie chýb využíva umelú inteligenciu, ktorej úspešnosť je 99,9%. Zatiaľ sa firma sústreďuje na autopriemysel.

Česko je Autoland a spoločnosť typu 24 Vision Systems môže významne prispieť v oblasti, kde ľudská kapacita nestačí. Ak u jediného typu automobilu existuje 2000 modifikácií, možno si ťažko predstaviť, že niekto posúdi správnosť prevedenia všetkých variantov. Umelá inteligencia to dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd, „uviedol Martin Vápeník, spoluorganizátor akcie a zástupca inkubátora UP21.

Špeciálne ocenenie pre slovenský projekt

Vedľa spoločností, ktoré v online vysielanie súťaže postavili na pomyselnom stupienku víťazov, získal špeciálne ocenenie poroty ešte slovenská startup Glykanostics. Ten sa aktuálne snaží vyvinúť domáce kity, ktoré umožnia jednoduché testovanie zákerných chorôb. V prvej fáze sa chce zamerať na diagnostiku rakoviny prostaty v ranom štádiu. Aktuálne rozvíja metódu, ktorá je výrazne presnejšia a zároveň podstatne menej invazívne ako tradičné biopsie.

Projektu Glyagnostics môže trvať ešte niekoľko rokov, než svoje riešenie bude môcť uviesť na masový trh, však cítime, že jeho potenciál je ohromný. Preto sme sa rozhodli udeliť projektu čestné uznanie a držíme palce, aby dlhý proces do komercionalizácia prežil, „doplnil Martin Vápeník.

Vyraďovacia metóda podľa Karla Janečka

Súťažiaci mali na predstavenie svojich projektov vždy tri minúty, po nich nasledovali ešte dve minúty otázok a odpovedí. Každé vystúpenie porota bodovo ohodnotila. Medzi najlepšími sa neskôr rozhodovala systémom Karla Janečka, teda plusovými a mínusovými bodmi. Porotcovia tak hlasovali za svojich favoritov, súčasne ale udeľovali aj vyraďovacej body startupům, ktorých víťazstvo si nepriali.

Finále spestrila Tosca Musk

Počas 15 minút, ktoré mala porota na rozhodnutie o víťazovi, vystúpila online Tosca Musk (sestra Elona Muska) – hlavná hviezda tohto ročníka a zakladateľka úspešné streamovacie platformy Passionflix, ktorá sa zameriava na romantické filmy a komédie.

Celý program zahŕňal cez sedem hodín živého vysielania a vystúpilo v ňom niekoľko desiatok inšpirujúcich osobností startupového sveta. Popri verejne streamovaných vystúpenie boli na programe aj dve desiatky uzatvorených mentorských stolov. Pod vedením skúsených investorov a zástupcov korporácií sa tam riešila najrôznejšie témy, ktoré sú pre úspech startupov kľúčové – napríklad ako zvládnuť manažment všetkých oblastí, ako si poradiť so škálovaním, prípadne ako sa vyvarovať typických chýb.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Prehľadný zoznam najlepších slovenských e-shopov na prenájom

0
Novinky Rady a tipy

Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

0
Trendy

Milujete ich či nenávidíte? Využiť emoji symboly v marketingu sa však oplatí!

Navigácia

Magazíny