Svetový čistiaci deň prebehne už tento víkend. Zapojíte sa?

Svetový čistiaci deň je jedným z najväčších občianskych hnutí našej doby, ktoré zjednocuje 157 krajín po celom svete za čistejšiu planétu.

Svetový čistiaci deň začal ako jednoduchý nápad. Skupina ľudí, znechutená množstvom odpadu v ich okolí, sa v roku 2008 rozhodla konať. O 11 rokov neskôr sa táto jednoduchá myšlienka stala globálnym hnutím s miliónmi dobrovoľníkov. Obyčajný akt čistenia sa stal silou spájajúcou ľudí a skupiny, ktoré by inak ani len nesnívali o vzájomnej spolupráci a smerovaní k rovnakému cieľu.

Každý môže prispieť k čistejšiemu prostrediu zberom neriadeného odpadu. Let’s Do It World (LDIW) je globálna organizácia združujúca 157 krajín, pričom Svetový čistiaci deň (angl. World Cleanup Day) je najväčšou udalosťou organizovanou LDIW. Cieľom tejto akcie je vyčistiť si krajinu a planétu, ktorá je domovom nás všetkých bez ohľadu na odlišnosť názorov, preto je zásadné udržať akciu apolitickú. Zapojiť sa môže ktokoľvek, ale bez zmienky politickej strany. Každá krajina má svoj tím, ktorý organizuje toto upratovanie. Zároveň sa mesiace pred čistením využívajú dáta, ktoré sú zbierané cez aplikáciu TrashOut, ktorá je pôvodom zo Slovenska. Takto sa malý projekt stal globálnym nástrojom na nahlasovanie čiernych skládok.

Upratovanie v Bratislave
Minulý rok sa do upratovania v Bratislave zapojilo množstvo dobrovoľníkov.

Upracme Slovensko podujatie prebehne 21.septembra

Na Slovensku sa Svetový čistiaci deň organizuje pod záštitou občianskeho združenia Upracme Slovensko. V roku 2018 sa za necelý mesiac príprav podarilo zapojiť 24 miest a obcí a v nich zaktivizovať 550 dobrovoľníkov. V apríli bolo organizované národné čistenie v rámci Dňa Zeme a spolu s ďalšími čisteniami organizovanými aj mimo iniciatívy združenia Upracme Slovensko sa celkovo zapojilo až 5.000 ľudí, ktorí vyzbierali spolu okolo 80 ton odpadu.

Nasledujúci Svetový čistiaci deň sa bude konať 21. Septembra. Cieľom občianskeho združenia je zapojiť viac ako 10.000 ľudí po celej krajine. Prídete aj vy?

Technológie uľahčujú boj s odpadom

Cieľom environmentálneho projektu TrashOut je zmapovať nelegálne skládky na Slovensku a v ďalších krajinách a pomôcť ľuďom viac recyklovať. Mobilná aplikácia TrashOut umožňuje občanom s múdrymi telefónmi jednoducho označiť nelegálnu skládku. Užívateľ skládku prostredníctvom aplikácie odfotí a vyberie jej veľkosť či typ odpadu. Aplikácia následne priradí GPS polohu. Tento proces je veľmi jednoduchý a trvá iba pár sekúnd. Následne sa skládka dostane do databázy, odkiaľ čerpajú dáta pre upratovanie verejné inštitúcie alebo neziskové organizácie a aktivisti. Tieto údaje sú verejne dostupné cez stránky a cez bezplatnú aplikáciu TrashOut. V aplikácii máte možnosť označiť miesto ako vyčistené. Okrem nahlasovania skládok môžu užívatelia v aplikácii nájsť najbližší zberný dvor alebo kôš, či zorganizovať čistiace podujatie.

Aplikácia TrashOut
Stiahnite si aplikáciu TrashOut a nahláste ilegálne skládky odpadu.

Spojenie technológie a komunity

Lucia Kelnarová, ktorá vedie projekt TrashOut komentuje: “Na Slovensku bolo takto od roku 2012 nahlásených vyše 7 tisíc skládok. Z nich už sa veľmi veľa odstránilo, no problém pretrváva.” Od začiatku roku 2019 bolo cez aplikáciu urobených 722 hlásení, pričom 225 miest bolo označených ako vyčistené. Takže organizácie ako Upracme Slovensko majú čo robiť. Lucia dodáva: “Vďaka užívateľom a nástroju ako je TrashOut vieme veľkosť problému a vieme ako organizovať takéto čistiace podujatia. Vieme napríklad koľko treba vriec a aký odvoz zabezpečiť”. Vďaka organizáciám ako Upracme Slovensko a iným sa časť týchto hlásení aj naozaj vyčistí. Týmto vzniká krásny súlad medzi použitím technológií a zapojením komunity.

Ako sa môžete zapojiť?

1. Mapujte a aktualizujte skládky. Celkovo je v aplikácii na Slovensku evidovaných 17 % vyčistených skládok, avšak na základe komunikácie s používateľmi či mestami vieme, že ich bolo vyčistených oveľa viac. Preto aj vás týmto vyzývame – stiahnite si aplikáciu a aktualizujte skládky vo svojom okolí, aby lokálne organizácie vedeli, kde ich najviac treba. Aplikáciu si klasicky stiahnete do svojho telefónu alebo navštívte web www.trashout.ngo

2. Zapojte sa do lokálnej čistiacej akcie alebo choďte zbierať ako jednotlivci, len tak na prechádzke s rodinou. Informácie o organizovaných podujatiach nájdete na stránke www.upracmeslovensko.sk alebo na Facebook stránke Upracme Slovensko

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zábava

4 inšpiratívne príbehy firiem, ktoré začali od nuly

0
Podujatia

IT konferencia CodeCon 2020

0
Financie Novinky Rady a tipy

Najlepšie softvéry na správu účtovníctva pre podnikateľov

Navigácia

Magazíny