Startup World Cup & Summit (SWCSummit), ktorý organizátori kvôli pandémiu kompletne presunuli do online prostredia, sa uskutoční už budúci stredu 14. októbra. Živý prenos bude možné sledovať zadarmo na www.swcsummit.com od 9.30 hod.
Zlatým klincom dňa bude kontinentálne finále súťaže Startup World Cup, v ktorom sa 12 finalistov z predchádzajúcich regionálnych kôl stretne o titul startupového „majstra Európy“ a potenciálny investíciu vo výške 500 000 dolárov. Popri tom vystúpi niekoľko desiatok osobností startupového sveta, vrátane Tosca Musk, sestry Elona Muska.
„Celý program bude zahŕňať cez sedem hodín živého vysielania. Streamovať sa bude prostredníctvom všetkých komunikačných kanálov Startup World Cup & Summitu, teda na webe www.swcsummit.com, cez sociálne siete FB a Linkedin, a cez Youtube kanál. Vybrané pasáže ako mentorské stoly a workshopy však budú mať obmedzenú kapacitu a bude potrebné sa na ne vopred registrovať,“ upozorňuje Václav Pavlečka, CEO spolupořadatelské spoločnosti Air Ventures.
Medzi ďalšími osobnosťami budú napríklad Irina Nicoleta – riaditeľka zodpovedná za expanziu značky revoluta v regióne CEE, alebo Martin Tolar – český vedec a neurológ, ktorého spoločnosť Alzheon je aktuálne asi najbližšie vynálezu lieku na Alzheimerovu chorobu.
Tosca Musk, zakladateľka úspešné streamovacie platformy Passionflix, ktorá sa zameriava na romantické filmy a komédie, vystúpi v závere akcie, zhruba po 15. hodine – po predstavení všetkých finalistov súťaže, tesne pred vyhlásením európskeho víťaza.
Startupové know-how priamo od skúsených mentorov
Mezi 11. a 13. hodinou budou na programu vedle otevřených diskusních panelů ještě dvě desítky uzavřených mentorských stolů – každý maximálně pro 10 účastníků. Pod vedením zkušených investorů a zástupců korporací se tam budou řešit nejrůznější témata, která jsou pro úspěch startupů klíčová – jak zvládnout management všech oblastí, případně jak se vyvarovat typických chyb.
Jedným z hlavných benefitov SWCSummitu býva networking a možnosť inšpirovať sa od skúsenejších. Tento rok sme celý koncept museli prispôsobiť ochrane zdravia, ale ani tak sme túto programovú časť nijako neoklamali. Startupům budú k dispozícii dve desiatky mentorov, ku ktorým je za normálnych podmienok takmer nemožné sa dostať. Tu budú k dispozícii zadarmo a vzhľadom k malým skupinkám budú mať účastníci istotu, že sa na ne naozaj dostane,
približuje Martin Vápeník, CEO spoluzakladateľskej spoločnosti UP21.
Jan Krahulík z GroupPort sa napríklad podelí o tipy, ako majú early stage nováčikmi uspieť u investorov. Early stage fáze sa bude venovať aj startupový konzultant Pavel Bartoš. Zástupca J&T Ventures potom poradí, ako sa nezblázniť z finančného manažmentu a vyjednať si u investorov podmienky výhodné pre obe strany. Tomáš Hülle sa bude zaoberať budovaním networkingu a dôveryhodnosti.
Zo zahraničných mentorov sa predstavia napríklad Matthew Price z Oracle, investor Douglas Wong – bývalý finančný riaditeľ Apple CEE a zakladateľ spoločnosti Blackfire, alebo James Heller zo spoločnosti Wood & Lee.
Múdra aplikácie zaistí rezerváciu a pošle upomienku
Ako si zabezpečiť miesto pri vybranom stole a funkčné networking? K rezervácii poslúži bezplatná aplikácia Eventee, ktorú možno stiahnuť v Google Play alebo App Store. To je prvý krok. Potom je ešte potrebné na webe www.swcsummit.com kliknúť na tlačidlo Visit for free. Návštevníka to presmeruje na udalosť v GoOut, kde si zaobstará vstupenku – tá je tiež zadarmo.
Všetkým takto registrovaným vzápätí prídu mailom inštrukcie, ako prepojiť aplikáciu s lístkom. Hneď potom už si môžu vytvárať rezervácie na časti programu, ktoré ich zaujímajú najviac. Aplikácia im včas pošle upomienku a umožní aj ďalšie networking,
vysvetľuje Václav Pavlečka.
Nadviažu Česi na minuloročný úspech?
Vlani mal celoeurópskej víťazstvo na dosah český startup Motionlab, ktorý sa zaoberá výrobou personalizovaných videí. Ten úplne ovládol regionálne kolo pre oblasť V4 a od úspechu v SWCSummitu získal ešte niekoľko ďalších ocenení.
Tento rok sa regionálne kolo pre oblasť Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska uskutoční 13. októbra. „Prihlásilo sa doň rekordné množstvo startupov, cez 450. Analytici z nich vybrali 20 najlepších, ktoré sa v predvečer SWCSummitu predstaví pred odbornou porotou. Víťaz potom v celoeurópskom finále doplní 11 najlepších z ostatných regiónov,“ dopĺňa Martin Vápeník.
Šanca, že sa aj tento rok zopakuje český úspech, nie je malá. České nováčikmi tvoria celú polovicu top výberu pre oblasť Vyšehradskej štvorky.