Elon Musk, riaditeľ spoločnosti SpaceX, oznámil nové informácie o pripravovanej rakete BFR (Big Falcon Rocket, prezývanej aj Big F**ing Rocket) a o prvom vesmírnom turistovi. Týmto lunárnym turistom bude Yusaku Maezawa. Japonský miliardár chce so sebou zobrať umelcov z celého sveta a spoločne tak preletieť okolo Mesiaca.
Vesmírny cestovateľ
Spoločnosť priniesla túto informáciu na podujatí, ktoré sa konalo v centrále SpaceX, blízko Los Angeles. Maezawa, 42-ročný podnikateľ, bol účastníkom tohto podujatia. Priznal, že ho Mesiac vždy fascinoval, a preto si nemohol nechať ujsť túto príležitosť. Nepoletí však sám. Rozhodol sa, že na svoju cestu okolo mesiaca pozve umelcov z celého sveta (režisér, maliar, tanečník, hudobník a pod.). Zaujíma ho, aké umelecké diela umelci vytvoria po tejto ceste. Maezawa tento projekt nazval Dear Moon a oblet Mesiaca je naplánovaný na rok 2023. Aj keď má Yusaku dostatok času na výber spolupasažierov, záujem už stihli prejaviť napríklad tvorca internetových komiksov The Oatmeal alebo astronaut Scott Kelly.
Akou raketou poletia?
Elon Musk potvrdil, že turisti poletia k Mesiacu novou raketou BFR, ktorá je stále vo vývoji. Prvýkrát bola predstavená v roku 2016 pod menom Interplanetary Transport System. V tom čase bola raketa vysoká 122 metrov a bola 12 metrov široká. O rok neskôr prišiel Musk s upravenou verziou, ktorá bola „iba“ 106 metrov vysoká a 9 metrov široká. Najnovšia verzia rakety si zachovala priemer 9 metrov a so svojou výškou 118 metrov sa stáva najvyššou raketou v histórii.
Raketu bude poháňať pokročilý motor Raptor, ktorý spaľuje metán a kvapalný kyslík. Prvý stupeň bude obsahovať 31 motorov a horný stupeň 7 motorov. Musk spomenul, že motor bude mať približne 200 ton (teda 1 700 kN). Cieľom je dosiahnuť tlak 300 barov v spaľovacej komore. Jej primárnym účelom sú lety na Mars. Prvé pristátie na červenej planéte je naplánované na rok 2022 a s ľudskou posádkou o 2 roky neskôr.
Prelet okolo Mesiaca
Na Mesiaci bolo doteraz 24 ľudí, od poslednej misie Apollo v roku 1972 ho nikto nenavštívil. Priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je viac ako 384 000 kilometrov. Celá misia by mala trvať približne týždeň. Avšak, presný profil obletu Mesiaca ešte nie je finalizovaný. BFR, na palube s Maezawom a umelcami, odštartuje zo Zeme. Spodný stupeň sa po približne 3 minútach letu odpojí a vráti naspäť na Zem. Medzi tým horný stupeň doletí na parkovací orbit okolo Zeme. Potom nastane zážeh motorov, ktorý loď BFS (Big Falcon Ship) navedie na dráhu k Mesiacu, kam dorazí za 2 dni. Let v blízkosti Mesiaca potrvá približne jeden deň a následne sa vráti naspäť k Zemi, kde pristane o 2 dni neskôr. Elon verí, že bude možné misiu naplánovať tak, aby sa loď priblížila veľmi blízko k povrchu Mesiaca.
Musk počas oznámenia niekoľkokrát zdôraznil, že ide o riskantnú misiu: „Je to nebezpečná misia. Budeme robiť všetko preto, aby sme minimalizovali riziká, ale niečo sa môže pokaziť. Yusaku je odvážny človek.” Loď je navrhnutá pre 100 pasažierov, v tomto prípade ponesie približne 8 ľudí. Raketa tak bude mať dostatočné palivové rezervy, ale rovnako bude možné previezť rezervné zásoby kyslíka a iných potrieb pre prípadné nečakané problémy. Po podujatí Musk na Twittreri prehlásil, že misia bude naživo vysielaná vo virtuálnej realite. Takto dostanú možnosť aj bežní ľudia vyskúšať si, aké to je na palube vesmírnej lode.
Zdroj: Elonx, Teslarati, SpaceX