7 trendov v zariaďovaní kancelárie

S mobilnými technológiami a s pohodlnou generáciou mileniánov sa do kancelárií dostáva oveľa viac prvkov z domáceho interiéru, ale aj inovácií, ktoré menia pohľad na bežný open-space. Poradíme vám, ako najnovšie trendy uplatniť aj pri zariaďovaní  vašej vlastnej kancelárie.

Kancelársky stôl s počítačom
Kancelárie sa dnes riadia heslom „cítiť sa ako doma“. foto Pexels

Domáca atmosféra

Moderný office najviac skloňuje slovo komfort, preto tu hrá prím  takzvaný „feel-good“ nábytok, ktorý vytvára ideálne prostredie pre lepšie výkony. Nový trend nereflektujú len výrobcovia kancelárskeho zariadenia, ale aj spoločnosti, ktoré sa primárne sústreďujú na obývacie izby, kuchyne či spálne. V kancelárii sa preto nemusíte báť využiť prvky, typické pre súkromné interiéry, napríklad obývačkové mäkké pohovky, koberce, tapety, chaise longue ležadlá či takzvané „ušiaky“, kreslá s vysokými opierkami.

Práca je hra

V kancelárskom svete sa rozmohol nový pojem gamifikácia – pracovné priestory sa zariaďujú prvkami, ktoré podnecujú kreatívne myslenie a hravosť. Použite veselé farby, veľkorozmerné grafické diela či rôzne interaktívne prvky, napríklad tabule alebo stolný futbal. Hravý moment dodajú kancelárii aj rozličné textúry a štruktúry použitých materiálov, napríklad sieťové opierky stoličiek v kombinácii s jemným geometrickým vzorom tapety alebo koberca.

Farebné riešenie kancelárie
Moderná kancelária má výberom nábytku a farebnosťou navodiť predovšetkým veľa pohody. foto Martela

Káva a stolík so sebou

Keďže pracovné  vzťahy sú čoraz flexibilnejšie, aj samotné kancelárie sú zariadené tak, aby fungovali pružnejšie. A tak môžete v priebehu dňa zmeniť svoje zátišie, slúžiace na koncentráciu, za interaktívnu brainstormingovú zónu. V kurze je aj „takeaway“ nábytok, ktorý nahrádza statické prvky. Obľúbené sú stolíky na kolieskach, taburety, rozťahovacie stoly a modulárne prvky, ktoré možno za minútu usporiadať na desiatky rôznych spôsobov.

Praktické paravány

Open-space s kójami je už pasé, na zónovanie otvoreného priestoru vám lepšie poslúžia mobilné predeľovacie prvky, či už posuvné sklené steny alebo lacnejšie závesy na koľajničkách či paravány, ktoré buď vizuálne oddeľujú priestor alebo dokonca pohlcujú okolitý hluk.

Praktické paravány v kancelárii
Konferenčnú „miestnosť“ môžete vytvoriť aj za relatívne nízke náklady – pomocou praktických predeľovacích stien. foto Pexels

Príroda v centre pozornosti

Environmentálny prístup, ktorý si osvojuje čoraz viac podnikateľov, sa prenáša aj do zariadenia kancelárie. Kancelársky nábytok z prírodného dreva dopĺňajú prírodné akcenty na textíliách a čalúnení. V oblasti podlahových krytín sa na scénu vracia cenovo dostupné a odolné linoleum. Ako zmes ľanového oleja, drveného korku, dreva, živice a vápenca je zároveň stopercentne ekologickým  materiálom. „Must-have“ každej kancelárie aj množstvo zelene a kvetín.

Miesta na státie

Na prvý pohľad je to možno šialená myšlienka, z hľadiska zdravia je však pre ľudí so sedavým zamestnaním prospešné, ak si môžu v kancelárií dopriať aj krátkodobú prácu v stoji. Takže v časoch, keď sa prehlbuje ergonómia sedenia pri kancelárskom stole a samotný komfort práce s počítačom, sa k slovu dostávajú aj praktické stand-by stolíky.

Kancelársky nábytok na prácu postojačky
Občasné státie pri práci vám nezaškodí, práve naopak, vzpruží usedené telo. foto Kinnarps

Správny prístup k svetlu

Svetelné podmienky vo výraznej miere ovplyvňujú celkovú náladu a výkonnosť na pracovisku. Alfou a omegou je dostatok prirodzeného svetla, pretože jeho absencia ľudí deprimuje a uspáva. V prípade umelého osvetlenia voľte namiesto stropných žiariviek také zdroje, ktoré budú lepšie osvetľovať samotnú pracovnú plochu alebo jej bezprostredné okolie. Zvyšku miestnosti postačí jemnejšie svetlo, trebárs aj v podobe stojacich lámp a lustrov s tienidlami.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

0
Podujatia

Presne za 4 týždne je Startup World Cup & Summit: Praha opäť vyberie najlepších nováčikov Európy

0
Novinky Rady a tipy Trendy

6 trendov obsahového marketingu v roku 2019

Navigácia

Magazíny