Veľký test databáz obrázkov zdarma – ktoré sú najlepšie?

Vlastníte web alebo blog? Určite si často kladiete otázku, akými obrázkami by ste ho mohli oživiť. Menšie stránky si často nemôžu dovoliť mesačné predplatné v platených databázach fotografií. To však nie je žiaden problém. Vyskúšali sme za vás viacero databáz obrázkov zdarma. Ktorá z nich sa oplatí najviac?

Skôr, ako sa pustíte do vyhľadávania obrázkov zadarmo, mali by ste si ozrejmiť určité frázy. Označenie CC0 je skratka licencie neziskovej organizácie Creative Commons. Práve jej cieľom je sprístupnenie autorských diel verejnosti na legálne využívanie.

Databáza obrázkov zdarma
Mnoho krásnych kvalitných fotografií viete nájsť aj úplne zadarmo.

Výhody a nevýhody voľných databáz

Obrázky s označením CC0 možno upravovať a voľne šíriť aj na komerčné účely bez predchádzajúceho schválenia autora. Vo väčšine prípadov dokonca nemusí figurovať ani jeho meno. Ich výhody sú zrejmé, pozrime sa aj na určité nevýhody:

  • Neplatené databázy sú obmedzenejšie, nenájdete v nich pestré spektrum fotiek z každej požadovanej oblasti.
  • Vyhľadávanie podľa kľúčových slov často nie je sofistikované. Pri špecifických požiadavkách budete musieť vyvinúť viac úsilia. Treba sa vyzbrojiť väčšou trpezlivosťou.
  • Niekedy chýba vyhľadávanie, potom treba všetky fotografie prechádzať pracným preklikávaním.
  • Kľúčové slová musíte často vyhľadávať v angličtine.
  • Máte obmedzené množstvo vektorových obrázkov.

Ktoré databázy sú najspoľahlivejšie?

Na všetky databázy sme použili rovnaké kritérium. Postavili sme sa do pozície food blogera a vyhľadávali sme spojenie „healthy food“ – zdravá strava. Táto téma je v súčasnosti veľmi populárna, a tak sme predpokladali, že fotografií k tejto téme nájdeme dostatok.

StockSnap.io

stocksnap-io databaza

 

Z výsledkov vyhľadávania na tejto stránke sme rozhodne neboli sklamaní. Môžete tu vyhľadávať fotografie podľa dôležitosti, dátumu pridania či obľúbenosti. StockSnap vám dokonca ponúka aj kľúčové slová, ktoré používatelia v poslednom čase zadávali najčastejšie. Každý deň sem pribudnú stovky fotiek, takže databáza je naozaj bohatá.

Pixabay.com

pixabay-com databáza

 

Pixabay je jedna z najobľúbenejších databáz s voľne použiteľnými fotkami. Disponuje takmer milión obrázkami, ilustráciami, vektorovou grafikou či videami. Po zadaní „healthy food“ nám vyhľadávač našiel naozaj dosť fotiek. Nevýhodou je, že kvôli vysokej popularite tejto stránky sa váš vybraný obrázok môže objaviť aj na množstve iných stránok. Pixabay má veľmi dobre optimalizované vyhľadávanie, obrázky môžete triediť podľa tém, typu, rozmerov či farieb.

Pexels.com

pexels-com databáza

 

Pexels je databáza podobná Pixabay, mnohokrát v nej nájdete totožné snímky. Sťahovanie tu prebiehra trocha jednoduchšie, nemusíte prepisovať obrázok CAPTCHA, čo je však len zanedbateľným zdržaním. Vyhľadávanie prebieha spoľahlivo, fungujú tu aj tematické sekcie.

Kaboompics.com

kaboompics-com databáza

 

Táto stránka obsahuje len 6 hlavných kategórií, avšak vďaka detailnému tagovaniu každej fotky môžete ľahšie objaviť vami požadovaný obrázok. Ponuka tejto poľskej webdizajnérky je plná najmä snímok s osobitou atmosférou. Je už na vás, či vám bude tento rukopis vyhovovať, alebo nie.

Unsplash.com

unsplash-com databáza

 

Unsplash je databáza vhodná najmä pre blogerov. Denne tu dopĺňajú totiž len 10 najkvalitnejších fotografií. Všetky fotky sa vyznačujú pekným stylingom a jedinečnosťou. Fotky máte dokonca rozdelené aj podľa autorov, takže pokiaľ sa vám zapáči štýl niektorého konkrétneho fotografa, budete mať svoj osvedčený zdroj. Aj v tejto databáze môžete vyhľadávať podľa rôznych tematických okruhov.

Freestocks.org

freestocks-org databáza

 

Vyhľadávanie v tejto databáze vás troška potrápi. Na výber máte 7 tematických okruhov, v ktorých sa však musíte pracne preklikávať. Na uľahčenie vám ponúkajú maximálne najpopulárnejšie tagy. Zadávať do vyhľadávania svoj vlastný výraz sa ani nepokúšajte, automaticky sa ocitnete v platenej databáze Dreamstime.com

Lifeofpix.com

lifeofpix-com databáza

 

Lifeofpix je ďalšou stránkou pre blogerov, ktorí hľadajú pekné obrázky na svoju stránku. Združuje komunitu fotografov a dokonca aj pravidelne vyhlasuje Fotografa týždňa. Hoci ponúka pekné obrázky, k nášmu hľadanému výrazu sme nič nenašli. Lepšie sa nám darilo čisto so slovom „food“. Vyhľadávanie je optimalizované na 13 kategórií, ale aj podľa farieb či orientácie obrázka. Ďalším využiteľným benefitom je aj prepojenie s databázou voľne dostupných videí lifeofvids.com

Picjumbo.com

picjumbo-com databáza

 

Konečne sa v našom zozname objavila aj stránka od našich susedov, vytvorená mladým českým fotografom Viktorom Hanáčkom. Prekvapivo poskytuje bohaté zastúpenie pekných a kvalitných fotografií. Pri zadaní nášho kľúčového slova sa objavila bohatá paleta obrázkov. Prezerať si môžete aj naposledy stiahnuté fotografie či najčastejšie hľadané tematické kategórie záberov.

Dúfame, že sme vám naším zoznamom pomohli a postupne zistíte, ktorá databáza bude vášmu zámeru vyhovovať najviac. Veľká časť z nich ponúka aj možnosť prihlásenia sa do newslettera. Vďaka tomu budete najlepšie informovaní o nových obrázkoch, ktoré dostanete do svojho mailu. Môžete ich tak použiť medzi prvými.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Podujatia

Ako to vyzeralo na prvej konferencii o firemnej udržateľnosti na Slovensku

0
Rady a tipy

LinkedIn ako dobrý pomocník vášho biznisu

0
Novinky

Elon Musk mení Twitter na nepoznanie

Navigácia

Magazíny