Ako si užiť dovolenku tak, aby to nezabolelo vašu peňaženku ani biznis

Letná sezóna je v plnom prúde. Každý okolo vás cestuje a zásobuje sociálne siete úžasnými fotkami zo svojich ciest. Aj vy by ste sa radi niekam vybrali a načerpali nové sily, ale bojíte sa o stav vášho účtu? Alebo o to, v akom stave bude vaše podnikanie po návrate? Ak budete postupovať obozretne, dovolenka neublíži vášmu podnikaniu ani peňaženke.

Dovolenky sú výborným spôsobom mentálneho a fyzického reštartu. Veľa ľudí ale necestuje, pretože má iné finančné plány, ktoré nechce ohroziť. Rôzne štúdie ukázali, že dovolenky dokážu znížiť riziko infarktu aj iných chorôb. Hlava, rovnako ako aj telo, jednoducho potrebuje z času na čas oddych. Ak sa inšpirujete našimi tipmi, môžete si dopriať vytúžený reset a zároveň stále finančne aj podnikateľsky prosperovať.

Ako nezruinovať vaše konto

Zohľadnite vašu finančnú situáciu a odkladajte si peniaze

Pred tým, ako sa rozhodnete cestovať je dôležité zohľadniť vašu finančnú situáciu. Potom sa zamyslite nad tým, kam chcete ísť. Najlepšie bude, keď sa pozriete na približnú cenovú dostupnosť daného miesta. Môžete totiž zistiť, že vaša vysnívaná destinácia je úplne mimo vášho budgetu. Nezúfajte a popozerajte sa po alternatívach. Svet je našťastie plný krásnych miest a možno budete prekvapení tým, čo sa skrýva mimo najnavštevovanejších turistických destinácií.

Keď ste už raz rozhodnutí, začnite so šetrením. Najlepšie je odkladať si peniaze každý mesiac, minimálne pol roka dopredu. Opäť musíte zohľadniť vašu finančnú situáciu, príjmy a výdavky, a na základe toho si stanoviť mesačné ciele. Pol roka by vám malo dať dostatok času na našetrenie financií pre vašu vysnívanú dovolenku.

Ak si dovolenku dôkladne naplánujete, nemusíte sa báť strát.

Nečakajte na poslednú chvíľu

Podľa spoločností, ktoré predávajú letenky, je finančne najvýhodnejší čas na rezerovanie dovolenky štyri mesiace pred plánovaným odchodom. Ak sa vám nepodarí nájsť výhodné letenky či ubytovanie v takom predstihu, skúste mať tieto veci odškrtnuté zo zoznamu aspoň tri týždne pred dovolenkou.

Ak sa zameriame práve na letnú sezónu, tak nie je žiadnym tajomstvom stúpanie cien leteniek a hotelov. Môžete sa skúsiť letu úplne vyhnúť a naplánovať si dovolenku na september. Stále tak dostanete krásne počasie, ale s nižšou cenou a menej ľuďmi.

Mohlo by vás zaujímať: 8 najlepších miest pre digitálnych nomádov.

Venujte pozornosť detailom

Ak ešte nemáte žiadny vernostný program, je správny čas na to, si ho založiť. Zbieraním bodov môžete ušetriť nielen pri cestovaní, ale aj pri ubytovaní. Keď budete verný jednej leteckej spoločnosti a sietí hotelov, cenové výhody vám môžu pomôcť zaplatiť váš ďalší výlet.

Nezabúdajte ani na online spoločnosti ako Airbnb alebo Booking. Porovnajte si ceny rôznych ponúk ubytovania a vyberte to najvýhodnejšie. Pri ubytovaní cez Airbnb si môžete dokonca prenajať izbu priamo u niekoho doma. Ak budete mať šťastie, dostane priamo od majiteľa zaujímavé informácie o danej krajine a miestach, ktoré sa oplatí vidieť. Pri registrácii na stránkach môžete získať aj rôzne vstupné bonusy či zľavy.


Byť obozretný pri balení tiež nie je na škodu. Na čo si dať pozor?

 • Zistite si povolené rozmery podpalubnej a príručnej batožiny.
 • Nepreťažte svoj kufor.
 • Cenné veci si zabaľte do príručnej batožiny.
 • Skontrolujete si povolený objem tekutín v príručnej taške.
 • Všetky tekutiny, aerosóly a gély majte v uzatvárateľnej priehľadnej taške.

Ako ochrániť váš biznis

Zvoľte si správnu dĺžku dovolenky

Či už podnikáte dlhšie alebo len začínate, dovolenková sezóna môže byť náročná. Je len na vás, či sa rozhodnete pre čisto relaxačnú dovolenku bez práce alebo spojíte prácu s odychom. Vždy sa ale zamyslite nad optimálnou dĺžkou dovolenky. Neodchádzajte na dlhšie, ako si môžete dovoliť.

Ak chcete úplne relaxačnú dovolenku bez práce, musíte si dopredu naplánovať a vybaviť všetky potrebné záležitosti. Nezabudnite oznámiť svojim obchodným partnerom, že budete nedostupný, popresúvajte stretnutia, poodpisujte na e-maily. Ak máte e-shop, nezabudnite na stránku umiestniť oznámenie o vašej dovolenke.

Práca na dovolenke

Chcete spojiť prácu s oddychom? Potom si možno môžete dovoliť dovolenkovať aj dlhšie. Ak dokážete aspoň časť práce vykonávať online, nemal by to byť veľký problém. Pred cestou si v tomto prípade určite zistite, aká je na danom mieste internetová dostupnosť a signál.

Pracovať na dovolenke môžete z hotelovej izby, baru alebo kaviarne. Je len na vás, či vám viac vyhovuje tichšie alebo hlučnejšie prostredie. Vybavovanie e-mailov na pláži môže na fotkách vyzerať lákavo, ale skutočnosť je menej ružová. Práca na pláži je mýtus. pretože Je tam horúco, piesok, môže fúkať vietor, a tak vaša produktivita nebude veľmi veľká. Neskúšajte to.

Dovolenka môže byť ideálna príležitosť skúsiť coworking, čo je práca v prenajatom a zdieľanom pracovnom prostredí. V dnešnej dobe je veľmi populárny, pretože zvyšuje produktivitu, čo sa vám na dovolenke môže hodiť. Na vyhľadávanie vhodných coworkingových priestorov po celom svete skúste napríklad stránku Coworker.


Ďalšie tipy, ktoré sa vám môžu hodiť

 • Nezabudnite na časový rozdiel. Vypočítajte ho a prispôsobte tomu svoj pracovný čas.
 • Plánujte si dopredu a presne čas na prácu a zábavu. Prišli ste si oddýchnuť, nielen pracovať.
 • Na dovolenku si vyberte najmenej rušnú a produktívnu časť roka.
 • Pred cestou si vytvorte to-do list, aby ste vedeli, čomu presne sa potrebujete venovať. Cudzie prostredie vás môže nachvíľu zaskočiť, a taký ťaháčik nie je na škodu.

Pri cestovaní, ale aj v živote je najdôležitejšie zamyslieť sa nad tým, ako môžete dosiahnuť ciele tak, aby odrážali váš životný štýl, príjem, a hlavne priority. Ak si dovolenku naplánujete dopredu, nemusí sa báť, že vám ublíži. Dúfame, že vám s tým pomôžu aj naše tipy. Aký máte postoj k práci na dovolenke vy? Plánujete dopredu alebo nie? Podeľte sa s nami o vaše názory.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Lifestyle

Viete, čo je sabatikal? Títo zamestnanci ho potrebujú najviac

0
Lifestyle Trendy

8 najlepších miest pre digitálnych nomádov

0
Financie Novinky Technológie

Aj cez bankomat sa dá vkladať hotovosť na účet

Navigácia

Magazíny