Je čas ísť za svojím snom

Viacerí z nás si začiatkom roka spisujú zoznam vecí, ktoré by chceli dosiahnuť, kam by sa chceli posunúť a v čom by sa chceli zlepšiť. Mesiace postupne ubiehajú a naše plány buď dostávajú čoraz reálnejšie kontúry, alebo sa z nich stávajú len zahmlené sny a túžby. Ak patríte do druhej skupiny, nezúfajte. Prinášame vám zopár tipov, ako byť aj naďalej úspešný.

Vraví sa, že niekedy nepotrebujete do svojho života nič špeciálne pridávať, aby sa vám začalo dariť. Občas je to viac o nastavení mysle či skôr o odstránení vecí, ktoré vám bránia vo vašej ceste za úspechom. Samozrejme, každý človek si pod úspechom predstavuje niečo iné, a preto aj tipy, čoho sa vzdať, nemusia účinkovať pre všetkých rovnako. Isté je, že aj malá zmena môže znamenať veľké veci.

Pravý čas urobiť zmenu
Ešte je čas na zmenu, stále môžete svoje predstavy dotiahnuť do úspešného konca.

Vytrvalosť je to, čo rozhoduje

„Neprestávaj ísť vpred. Je celkom možné, že o niečo zakopneš, keď to budeš najmenej čakať. Nikdy som nepočul, že by niekto o niečo zakopol v sede.“ Carles F. Kettering

Úspešní ľudia si dávajú dlhodobé ciele, ktoré sa postupne formujú vďaka každodenným krátkodobým návykom. Tieto návyky by nás mali definovať. Neklaďte si za cieľ vstávať týždeň skôr do práce, lebo vás šéf upozornil, že chodíte neskoro. Naučte sa postupne byť ranné vtáča a vychutnať si ten pocit, keď ste aspoň o polhodinu vopred pre všetkými ostatnými.

Sú to práve malé premyslené kroky, ktoré nás posúvajú vpred. Neúspešní ľudia sa vzdávajú, keď sa objavia prvé prekážky. Chýba im zručnosť v organizovaní a najmä zotrvačnosť. Musíte si uvedomiť, že čas vie hrať vo váš prospech, ak si ho vopred dobre naplánujete.

Spisovanie dlhodobých plánov
Plánujte svoje postupy v dlhšom časovom horizonte, neuspokojte sa s krátkodobými cieľmi.

Zdravie je prvoradé

„Základom úspechu v živote je dobré zdravie: to je podstata a základ šťastia. Človek nemôže ísť za šťastím, keď je chorý.“ P. T. Barnum

Bez dobre fungujúceho zdravia sa nezačne budovať žiaden váš plán, pretože sa nebudete môcť na neho plne sústrediť. Starajte sa o svoje telo dlhodobo, nežeňte sa za krajšou postavou iba preto, že prichádza leto. Zamerajte sa na zdravú stravu a dostatočnú fyzickú aktivitu. Len tak budete mať dosť síl na prekonávanie všetkých prekážok.

Multiasking vám nepomôže

Tim Ferris, autor knihy 4-hodinový pracovný týždeň, uviedol, že ľudská myseľ nie je schopná robiť viacero vecí naraz bez toho, aby zredukovala kvalitu týchto úkonov. Mozgová činnosť pri počúvaní sa automaticky rozdelí na polovicu, ak do tohto procesu zahrnieme aj vizuálne vnemy. Nedávna štúdia Britského inštitútu psychiatrie ukázala, že čítanie e-mailov počas toho, ako robíte inú kreatívnu činnosť, znižuje v danom momente vaše IQ o 10 bodov. To sa rovná napríklad 36 hodinovému spánkovému deficitu.

Aj jeden náš predošlý článok sa venoval dôvodom, prečo multitasking nie je efektívnou metódou. Vyberte si len jednu vec a tej sa venujte naplno. Inak sa vaša pozornosť štiepi, unikajú vám detaily, ste neustále v strese a prestávate vidieť vaše hlavné ciele. Pokiaľ máte viacero podnikateľských nápadov, skúste si predsa len zvoliť jeden hlavný, ktorému budete venovať 80 % času. Byť dlhodobo naplno oddaný jednej úlohe je veľmi dôležitý faktor úspechu.

Zameranie sa na jeden cieľ
Vyberte si jeden hlavný cieľ, ktorému budete venovať najväčšie množstvo svojho času.

Hľadajte riešenia, nie vinníkov

Tony Robbins sa vo svojej knihe Money: Master the Game venoval aj téme hľadania neustálych zbytočných odpovedí. Ľudia sa neustále pýtajú otázky typu „Ako sa z toho dostanem?“ alebo „Prečo sa to deje práve mne?“ Práve podobné zamyslenia nám len zybtočne uberajú sily a smerujú našu myseľ na hľadanie prekážok namiesto riešení. Otázky „Ako je to možné, že sa mi nikdy nedarí schudnúť?“ alebo „Prečo si neviem našetriť viac peňazí?“ nás posúvajú iba smerom k našim obmedzeniam a nie k riešeniam.

Úspešní ľudia sa vždy sústreďujú na riešenia a nezaťažujú sa obviňovaním druhých či hľadaním výhovoriek. Ak sa vám hneď začiatkom roka podaril nejaký neúspech, snažte sa zo svojho zlyhania poučiť a nájsť nový spôsob, ako dosiahnuť vytúžený výsledok. Po neúspechu sa môžete ešte viac ponoriť do danej problematiky a byť ešte oveľa úspešnejší než na začiatku. Prevezmite zodpovednosť za svoje činy a pokračujte ďalej vo svojej ceste.

Perfekcionizmus je cesta do pekla

„Perfekcionizmus nie je kľúčom k úspechu. Výskumy ukazujú, že perfekcionizmus je spojený s depresiou, pocitmi úzkosti, závislosťou a životnými paralýzami alebo zmeškanými príležitosťami.“ Brené Brown

Presvedčenie, že všetko musí byť dokonalé, nie je recept na bezchybné výkony, ale na stres a následnú prokrastináciu. V reálnom živote nikdy nič nie je dokonalé a nikdy nevyhoviete predstavám všetkých ľudí. Je to úplne prirodzené, a preto nemusíte strácať čas tým, že budete neustále ospravedlňovať svoje činy. Pamätajte si, že rastúci počet tých, ktorí vás nemajú radi, znamená, že robíte v živote dôležité veci.

Meranie vlastnej úspešnosti
Zamerajte sa hlavne na svoj vlastný úspech a spokojnosť, nikdy nebudete schopní vyhovieť každému.

Zabudnite na to, že všetko môžete mať pod kontrolou

„Nie vždy môžete mať kontrolu nad tým, čo sa vám v živote deje, ale vždy sa môžete rozhodnúť, aký dopad na vás udalosti budú mať.“ Maya Angelou

Je množstvo faktorov, ktoré na ceste za svojím vytúženým cieľom, jednoducho nemôžete ovplyvniť. Preto je dôležité, aby ste sa zamerali práve na tie, ktoré máte plne pod svojou kontrolou a nepozerajte sa na svet stále len negatívnym pohľadom. Opäť raz nestrácajte svoj čas zbytočnosťami a uvidíte, že vaša produktivita bude rapídne rásť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Trendy

8 najlepších miest pre digitálnych nomádov

0
Rady a tipy

LinkedIn ako dobrý pomocník vášho biznisu

0
Novinky Online Marketing Rady a tipy

10 mýtov o marketingu na sociálnych sieťach, ktorým firmy stále veria

Navigácia

Magazíny