Oplatí sa investovanie v banke? Možností máte viac, zvážte ich všetky

Patríme k národom, ktoré sa k investovaniu stavajú konzervatívne a s veľkou dávkou nedôvery. Len málo Slovákov vkladá svoje úspory do nehnuteľností, osobne vybraných spoločností alebo netradičných komodít. Radšej sa obraciame na banky a ich investičné produkty. Možností, ako zhodnotiť svoje úspory, máme ale oveľa viac.

Tento článok je výlučne informatívny, neslúži ako finančné ani investičné poradenstvo.

Investovanie nie je len pre milionárov. Slováci preferujú pravidelné investície nižších súm pred veľkou jednorazovou investíciou. Môže za to finančná realita bežných ľudí. Podľa prieskumu Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky až 28% Slovákov je mesačne schopných investovať 21 – 50 eur. Ďalších 25% z nás môže mesačne odložiť bokom 50-100 eur. Ak aj vám z výplaty zostane niečo k dobru a máte dostatočnú rezervu na nečakané výdavky, môžete zvážiť niekoľko možností, ako svoje peniaze zúročiť. Ktoré z nich sú najbezpečnejšie a ktoré môžu priniesť najvyšší zisk?

Sporenie v bankách

Väčšina bánk ponúka hneď niekoľko investičných produktov, prostredníctvom ktorých môžete zhodnotiť svoje peniaze. Najjednoduchšou formou investovania je sporiaci účet. V mnohých bankách ho získate zadarmo. Ak splníte niekoľko podmienok (minimálny mesačný vklad, žiadny výber), banka peniaze zúročí.

Peniaze na sporiacom účte, bežnom účte, termínovaných vkladoch a vkladných knižkách podliehajú Fondu ochrany vkladov. To znamená, že peniaze, ktoré na účet vložíte, nemôžete stratiť. Ďalšou výhodou sporiacich účtov je neustály prístup k financiám. Peniaze môžete kedykoľvek vybrať. Nevýhodou je však nízky úrok, ktorý začínajúcich investorov odrádza.

Investičné produkty bánk

Takmer všetky banky na Slovensku svojim klientom ponúkajú vlastné investičné produkty. Pri nich je nutné rátať s poplatkami a rizikom straty, pretože podielové fondy, akcie a dlhopisy nie sú chránené Fondom ochrany vkladov. V tomto prípade máte na výber z produktov portfólia banky alebo materskej firmy, no nemáte prístup k celému investičnému trhu.

Úrok je v porovnaní so sporiacimi produktmi vyšší. Banky poskytujú finančné poradenstvo, dokážu diverzifikovať vaše financie na základe osobných investičných cieľov. Najčastejšie ide o podielové fondy. Výhodou je možnosť nízkeho vkladu, postačí vám niekoľko desiatok eur. Napriek tomu, že výnos nie je garantovaný, banky investujú peniaze svojich klientov do fondov, ktoré považujú za ziskové.

Jednanie s bankárom
Banka vám pomôže vybrať investičné produkty, ktoré považuje za ziskové.

Investičné spoločnosti a vlastné produkty

Investičný sprostredkovateľ má na rozdiel od bánk prístup k množstvu produktov, vrátane akcií, dlhopisov a podielov v špecifických trhových odvetviach. Chcete investovať v oblasti robotiky alebo kryptomien? Ani v tomto prípade nemusíte mať detailný prehľad o trhu a obchodovať sami za seba.

Investičné spoločnosti zvážia vaše ciele a prostriedky, následne vyberú vhodné produkty a poskytnú profesionálne poradenstvo. Opäť platí, že investované peniaze môžete stratiť a poplatky u sprostredkovateľov bývajú vyššie, než v bankách. Minimálny vklad je taktiež vyšší, potenciálne percentuálne zúročenie ale prekoná ponuku bánk.

Investovanie na vlastnú päsť

Obchodovaním na vlastnú päsť obídete banky aj sprostredkovateľov, vyhnete sa poplatkom a vyberiete produkty, ktoré sami považujete za výnosné. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, buďte opatrní. Svoje peniaze zverte len overeným inštitúciám.

Najnovšou formou investovania je správa vkladov umelou inteligenciou. Tá sleduje zmeny na trhu, berie do úvahy riziko, ktoré ste ochotní podstúpiť a presúva peniaze do najziskovejších produktov. Táto forma investovania je mimoriadne obľúbená hlavne v zahraničí, taktiež ale treba rátať s tým, že jej využitie je spoplatnené.

Investovanie je v každom prípade beh na dlhú trať. Často hovoríme o desiatkach rokov, za ktoré sa vaše peniaze môžu zaujímavo zúročiť. Pri výbere vhodnej investičnej príležitosti zvážte výšku svojho vkladu, risk, ktorý ste ochotní podstúpiť a výnos, ktorý z investície očakávate. 

Viac zaujímavostí z oblasti osobných financií nájdete na našom blogu.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zábava

4 inšpiratívne príbehy firiem, ktoré začali od nuly

0
Podujatia

Verte, že po tejto konferencii si dobrovoľne zmeníte všetky heslá

0
Dizajn Lifestyle Novinky

10 top dizajnových lahôdok do kancelárie s ocenením Red Dot Design Award

Navigácia

Magazíny