Ako pracovať z domu a nezblázniť sa

Práca z domu, tzv. home office, môže znieť ako vysnené zamestnanie pre viacerých z nás. Nemusíte vstávať skoro ráno do práce a trmácať sa mestskou hromadnou dopravou, či tráviť každý deň v zápche na diaľnici. Home office však nemá len pozitíva.

Práca z domu si vyžaduje veľkú dávku disciplíny. Správne rozvrhnutie času a snaha úspešne oddeliť prácu od relaxu – to sú azda tie najťažšie úlohy každého, kto holduje home officu. Pokiaľ máte doma malé deti, môže byť neraz veľmi ťažké vysvetliť im, že ste momentálne ,,v práci” a nemajú vás vyrušovať.

Sklamané dievča pred ružovou stenou
Pri správnom rozvrhnutí úloh sa vyhnete zbytočným sklamaniam.

Aké sú výhody práce z domu?

Ľudia, ktorí sa rozhodli pre prácu z domu, sú si určite vedomí všetkých plusov a mínusov takéhoto zamestnania. V prvom rade je to o šetrení. Home office vám šetrí čas, peniaze a pozornosť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času vám trvá cesta do práce a späť? Keď pracujete doma, s takýmito problémami sa nestretávate. S každodenným cestovaním sú spojené aj ušetrené náklady. V neposlednom rade má práca z domu lepší vplyv na vašu pozornosť. Nie ste neustále prerušovaní kolegami, meetingami alebo manažérmi, ktorí vám zadávajú nové a nové úlohy.

Dopravná zápcha na diaľnici
Home office je cesta, ako sa vyhnúť dopravným kolapsom.

Byť pán svojho času

Práca z domu má množstvo výhod i nevýhod. Nedostatok sociálneho kontaktu môže byť nakoniec aj veľkou nevýhodou. Chýba totiž spätná väzba od nadriadených, občasná pochvala a podobne. Takisto, pokiaľ sa nesnažíte pracovať efektívne, ako home worker môžete časom stratiť pracovné návyky.

Ak ste sa predsa len rozhodli vykonávať vašu prácu z domu, prinášame zopár rád, ako čo najefektívnejšie využiť svoj čas a vyhnúť sa prepracovaniu.

Zorganizujte si čas

Práca z domu si vyžaduje obrovskú disciplínu. Ľahko vás rozptýli domáci miláčik, televízor alebo hlučný sused? Z takýchto situácií najefektívnejšie vykorčuľujete pomocou denného plánu. Pokojne si rozvrhnite celý váš deň už od ranného budíka. Naplánujte si, kedy budete raňajkovať, pracovať, kedy pôjdete na obed a podobne. Dôležité sú ciele, ktoré chcete v daný deň dosiahnuť a čas, ktorý si na to vymedzíte. Neustále posúvanie termínov tiež nie je najšťastnejším riešením.

Žena študuje doma materiály
Každé ráno si rozvrhnite svoj denný plán.

Komunikujte

Pokiaľ pracujete pre nejakú firmu a nie len sám pre seba, je veľmi dôležité udržiavať nepretržitý kontakt s vašimi kolegami a nadriadenými. Emailujte, používajte Skype, telefonáty… Jednoducho, hocijaký spôsob, ktorý vás neodtrhne od pracovnej reality vo vašej firme. Výborným riešením sú aj komunikačné aplikácie ako WhatsApp. Keďže nemáte možnosť opýtať sa niečo bezprostredne naživo, práve živý chat by mal byť súčasťou každej vašej každodennej práce.

Robte si pauzy a hýbte sa

Práve únava a nesústredenosť vedia byť obrovskou demotiváciou. Je veľmi dôležité každú hodinku sa aspoň v krátkosti ponaťahovať, vyjsť von na vzduch, rozptýliť sa. Často sa môže stať, že i keď človek pracuje od rána do večera, nakoniec zistí, že vo finále neurobil nič. Na tzv. kreatívne bloky je najlepšia práve spomínaná prestávka na čaj, prečítanie si časopisu alebo krátka prechádzka. Jednoducho na chvíľu vypnete a uvidíte, že po vašom návrate sa budú diať zázraky.

Žena s labradorom
Aj krátka prechádzka so psom vám pomôže prečistiť si hlavu.

Majte svoj pracovný kútik

Tak, ako máte v štandardnej práci svoj vlastný stôl a stoličku, je skvelé mať svoje pracovné miesto aj doma. Najlepšie by bolo mať svoju pracovňu s pohodlným kreslom a veľkým stolom. Každý nemá doma izbu navyše, ponúkame vám však jeden tip. Kúpte si aspoň jednu špeciálnu stoličku, ktorú budete využívať iba na prácu. Vôbec to nemusí byť kožené kancelárske kreslo a pokojne si ju prisuňte k vášmu stolu v kuchyni. Trik je v tom, že hneď ako otvoríte Facebook alebo si zapnete nejaké video na Youtube, presadnite si. Takýmto štýlom sa vám vaša pracovná stolička bude automaticky spájať s prácou, a nie s prokrastináciou.

Buďte k sebe nároční i odmeňujúci

Keďže nemáte pri sebe priameho nadriadeného, občas môžete strácať pocit, že naša práca má reálne výsledky a zmysel. Snažte sa plniť sebou nastavené plány, ako najlepšie viete, ale nezabudnite ani na odmeny. Doprajte si svoje obľúbené jedlo, kúpte si maličkosť, ktorá vás zaujala, a neváhajte nad tým, či ju naozaj potrebujete.

Aj home office potrebuje ako každé zamestnanie svoje pravidlá. Pokiaľ si ich nestanovíte, budete často bojovať sami so sebou. Ďalší spôsob, ako si uvedomiť, že ste v práci, a nie doma, je oblečenie. Skúste sa najbližšie obliecť, akoby ste mali ísť von. Pokiaľ presedíte celý deň v pyžame, vaša motivácia a sústredenie bude značne obmedzené. Dôležitá je hlavne vaša osobná spokojnosť. Pretože z práce sa nemáte zblázniť, má vás baviť a napĺňať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rady a tipy

Pravdy a mýty o time managemente

0
Lifestyle Novinky

Podnikateľ Karol Voltemár prešiel celý svet na bicykli. Chcete sa s ním stretnúť?

0
Novinky Trendy

Môže byť holakracia vhodným riešením pre váš biznis?

Navigácia

Magazíny