Facebook predstavil vlastnú kryptomenu Libra. V čom je jedinečná?

Niekoľkoročné špekulácie o tom, či spoločnosť Facebook príde so svojou vlastnou kryptomenou alebo nie, sa vyriešili. V utorok, 18. 6. 2019, bola Libra oficiálne predstavená svetu. Okamžite sa spustila lavína teórií, dohadov a špekulácií o tom, ako ovplyvní svet kryptomien. Niektorí si myslia, že ho zničí, iní, že ho pozdvihne na novú úroveň.

Čo je to Libra?

Libra je nová digitálna mena, ktorú vyvíja spoločnosť Facebook. Chce, aby fungovala celosvetovo a bola dostupná pre každého. Podľa oficiálneho vyhlásenia bude Libra stabilná digitálna mena, ktorá je postavená na blockchainovom systéme a riadená nezávislou organizáciou. Tým sa odlišuje napríklad od Bitcoinu, ktorý nad sebou žiadnu riadiacu organizáciu nemá. Rozdielov je tu ale viac.

Tvorcovia Libry by chceli, aby sa stala “digitálnymi peniazmi”. Platiť by ňou teda malo dať všade. Terajší medzinárodný prevod peňazí, ktorý trvá 3 až 5 dní, by tak mohol byť minulosťou. Libra by mala dokázať previesť peniaze z jedného konca sveta na druhý v priebehu pár sekúnd.

“Libra je jednoduchá globálna mena a finančná infraštruktúra, ktorú budú môcť využívať bilióny ľudí.”

Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo vieme o kryptomenách.

Na čom je Libra postavená?

Facebook kryptomena je postavená na troch základných pilieroch. Tie spolu musia bezchybne pracovať, aby vytvorili celosvetový bezpečný platobný systém. Zároveň ju ale odlišujú od iných kryptomien.

Libra bude fungovať na Blockchain

Libra je vybudovaná na blockchain systéme, čo je špeciálny druh decentralizovanej databázy. V tejto databáze sú uložené záznamy, ktoré sa môžu neustále zväčšovať a rozširovať. Vďaka svojej decentralizácii a prepojeniam je chránená proti neoprávneným zásahom zvonku aj zvnútra. Na blockchain systéme sú vybudované aj ďalšie kryptomeny ako Bitcion alebo Litecoin.

Rezervné aktíva

Dostávame sa k bodom, ktoré ju odlišujú od zvyšku digitálnych mien. Libra má pre prípad potreby vytvorené rezervné aktíva. Tie jej zároveň dodávajú stabilitu. Ak by ste sa pozreli na vývoj hodnoty Bictionu, videli by ste samé hory a doliny. Pri novej kryptomene by niečo také nemalo hroziť.

Libra Association – správca kryptomeny

Facebook síce krytomenu vytvoril, ale nebude ju riadiť, ani z nej nebude mať žiadny zisk. Jej správu bude mať na starosti organizácia Libra Association. Momentálne má 28 členov a dúfa, že do roku 2020 ich bude 100. Patrí sem napríklad E-bay, Spotify, MasterCard či PayPal.

Organizácia bude mať centrálu v Ženeve. Tu ale nastáva problém, pretože kryptomeny by mali byť decentralizované. Odborníci diskutujú nad tým, či sa Libra vôbec môže označovať ako kryptomena.

Digitálna peňaženka Calibra

Blochchain pre kryptomeny
Blockchain je prepojená decentralizovaná databáza.

Facebook pre svoju kryptomenu zároveň vyvíja aj digitálnu peňaženku s názvom Calibra. Tá by mala byť súčasťou všetkých aplikácií, ktoré spadajú pod správu Facebooku. Na aplikáciách Messenger alebo Whatsapp si tak možno čoskoro budeme môcť posielať digitálne peniaze.

Škandál s predávaním údajov na reklamné účely, ktorému Facebook čelil, by sa jeho dcérskej spoločnosti nemal výrazne dotknúť. Na registráciu bude síce potrebný občiansky preukaz, ale spoločnosť sa zaviazala dáta a informácie o platbách ďalej nešíriť. Calibra by mala fungovať nezávisle od siete Facebook.

Digitálna peňaženka by mala byť zároveň aj bankou, pretože bude ponúkať produkty ako napríklad pôžičky. Poplatky za prenos peňazí a platby by ale mali byť oproti klasickým bankám výrazne nižšie, až nulové. Facebook teda síce nebude zarábať na svojej digitálnej mene, ale, ak všetko pôjde podľa plánu, zisky by mu mala priniesť Calibra.

Spustenie Libry a peňaženky Calibry tak môže zmeniť nielen spôsob, akým fungujú kryptomeny, ale aj služby v reálnom svete. Podpora značiek ako Visa či Mastercard im dáva veľké šance na úspech. Digitálnu menu by si mohli dovoliť ľudia po celom svete, čo je zároveň aj cieľ Facebooku.

Kryptomeny by tak nemuseli byť dostupné len pre pár ľudí, ale pre každého, kto má akýkoľvek smartfón a prístup na internet. Podarí sa Facebooku zmeniť svet po druhý raz? Aký je váš názor na snahy Facebooku v oblasti kryptomien?

Ak vás zaujímajú scenáre, ktoré môžu nastať po oficiálnom spustení Libry, pozrite sa na článok Facebook’s Libra Masterplan. Pre viac informácií o kryptomenách si prečítajte napríklad súhrnný článok na stránke Wikipédia.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Čo robiť, aby ste sa vyhli reklamáciám?

0
Novinky Rady a tipy Technológie

12 aplikácií, s ktorými vám pôjde práca od ruky

0
Rady a tipy

Podnikavosť a sebadôvera sa majú pestovať odmalička

Navigácia

Magazíny