Potrebujte pracovať na dovolenke? Môžete to zvládnuť bez stresu

V prvom rade treba zdôrazniť, že dovolenka bez práce by mala byť vaším hlavným cieľom, ak chcete zrelaxovať na sto percent. Byť „offline“ má často pre človeka väčší prospech než samotná práca. Oslobodzuje totiž telo i ducha od stresu, ktorý neustále prežíva pod tlakom úloh, očakávaní a termínov. Ak však nemáte na výber a ste nútení pracovať aj počas dovolenky, môžete urobiť šikovný kompromis.

Aj vy tvrdíte, že nemáte na dovolenku vôbec čas? Mali by ste si uvedomiť, že odmietaním voľna si odkrajujete z času, ktorý síce neprináša reálne výsledky ani nezarába žiadne peniaze, zato je základným predpokladom toho, že v nasledujúcom období budete mať silu takéto výsledky dosiahnuť a profitovať z nich.

Zmierte sa s tým, že v čase, keď budete na dovolenke, zarobíte menej alebo dokonca nič. Ak sa však na to pripravíte a budete s nižším príjmom počítať, môžete si už pred samotnou dovolenkou rozvrhnúť zákazky a prácu tak, aby pokryli vaše ďalšie výdaje aj po návrate zo zahraničia. Všetko spočíva v plánovaní.

Oddych počas dovolenky
Nepreceňujte význam práce vo svojom živote. Ak musíte pracovať počas dovolenky, venujte sa výlučne úlohám s najväčšou prioritou. Nezabúdajte, že vaším prvoradým cieľom je oddych.

Kto má najväčší problém vypnúť?

Existuje skupina podnikateľov, ktorá síce po dovolenke túži a dokonca si ju dopraje, ale snaží sa svoju neprítomnosť všemožne zatajiť. Môže to byť z obavy, že stratia klientov, ktorým prisľúbili stopercentný zákaznícky servis a spolu s ním aj svoju neustálu dostupnosť. Počas dovolenky sú tak v neustálom strese z možného odhalenia.

Druhá problémová skupina podnikateľov si pre zmenu myslí, že je nenahraditeľná. Lenže ľudia, ktorí v sebe prechovávajú takéto presvedčenie, sa počas dovolenky cítia neustále vinní za to, že „nič nerobia“. Umárajú sa nutkaním neustále sledovať e-maily. Cítia sa frustrovaní z toho, že nemajú nad vecami kontrolu. Zbytočne si vyrábajú stres a navyše premárnia chvíle, počas ktorých môžu dokonale zregenerovať a získať elán do ďalšieho pracovného nasadenia.

Práca počas dovolenky môže mať aj výhody

  • Počas dovolenky máte prehľad o všetkom, čo sa deje. Nedvíhať telefón a neprečítať si žiadny email, zato si po celý čas maľovať čerta na stenu, čo zlé sa mohlo prihodiť? To sa vám počas dovolenky určite nevyplatí. Nepríjemným predstavám sa vyhnete, ak naozaj nevyhnutné záležitosti predsa len vybavíte.
  • Vaši klienti určite ocenia, že im dokážete poskytnúť spätnú väzbu aj napriek chvíľam voľna. Verte, mnohí z nich riešia rovnaký problém.
  • Vaše telo je počas dovolenky v stave absolútneho relaxu, vaša myseľ naberá inšpirácie z miestnej kultúry, lokality, prírody či stretnutí s novými ľuďmi. To sú skvelé podmienky na vznik nových kreatívnych nápadov.

Pripravte si veci v predstihu

Ak ste živnostník, resp. podnikateľ na voľnej nohe a máte prácu, ktorú dokážete robiť aj online, využite to. Spoľahnite sa na internet, ktorý vám dáva slobodu pracovať odkiaľkoľvek, a zahrajte sa na digitálneho nomáda.

Ak sa živíte blogovaním, môžete si nové články predpripraviť a počas dovolenky nechať publikovať. Takto zachováte potrebnú kontinuitu vašej práce a všetko bude vlastne pôsobiť, akoby ste na dovolenke ani neboli. Ak však máte toľko práce, že nestíhate blogy nachystať v predstihu, obráťte sa napríklad na vášho hosťujúceho blogera, ktorý navyše osvieži existujúce články novým unikátnym obsahom.

Ak máte na starosti sociálne siete, predpripravte si posty a naplánujte ich publikovanie pomocou nástrojov, ako sú napríklad Hootsuite či Buffer.

Práca v kaviarni
Dovolenka plná podnetov a inšpirácií v novom prostredí je ako stvorená na kreatívnu prácu.

Ako na vašu neprítomnosť pripraviť klientov

Na dovolenku je dobré myslieť vo veľkom časovom predstihu, dokonca aj polroka dopredu. Do kalendára si ju zaznačte ako ktorýkoľvek iný projekt – verte, že má rovnakú váhu. Všetky zákazky potom z hľadiska termínov nastavte tak, aby ste kľúčové veci ukončili ešte pred samotnou dovolenkou. Bude sa vám potom odchádzať ľahšie, pretože vám po návrate nebudú hroziť žiadne zásadné rozhodnutia či úlohy.

Všetkým klientom dajte včas vedieť, že odídete do zahraničia a budete mať obmedzený prístup k internetu, prípadne nebudete nonstop zastihnuteľní na telefóne. Aj oni sa na tento fakt potrebujú pripraviť.

Ukážte im, že ste zodpovední, aj keď odchádzate z ich dosahu. Nezabudnite klientom poslať kompletnú správu o tom, čo bolo dokončené, čo sa bude dokončovať počas vašej neprítomnosti a v čom sa bude pokračovať po vašom návrate. Tento plán si s nimi prejdite a dajte im priestor na dodatočné otázky. Takto predídete mnohým zbytočným telefonátom a zmätkom.

Nechajte si po ukončení projektov aspoň malú rezervu na prípravu dovolenky. Nespoliehajte sa na to, že budete mať čas zbaliť si potrebné veci počas finišu projektov, keď – priznajme si to – neraz nemáte čas ani na obed.

Ak sú medzi projektmi také zákazky, ktoré znesú niekoľkodňový či dlhší odklad, dohodnite sa s klientmi a presuňte ich vo svojom kalendári na neskôr.

Niektorí marketingoví špecialisti si dokonca myslia, že pri plánovaní dovolenky pomáhajú aj dohody s klientmi o pravidelných stretnutiach a telefonátoch, ktoré sa vytýčia už na začiatku spolupráce. Vďaka tomu si aj počas dovolenky lepšie zmanažujete nevyhnutné online „stretnutia“, ktoré môžete realizovať cez Skype, Hangouts či Viber Messenger. Klienti tak vašu neprítomnosť pocítia minimálne.

Nezabudnite im však zdôrazniť, že mimo dohodnutého času budete dostupní len v naozaj nevyhnutných prípadoch – prípadne ich poproste, aby sa vám ohľadom urgentných záležitostí ozývali SMS správou.

Automatické e-maily – čo do nich napísať?

Ak je to aspoň trochu možné, vybavte si počas dovolenky zastupovanie. Čím viac operatívnych úloh a rozhodnutí zveríte iným, tým menej stresu a správ v mailovej schránke budete mať vy sami.

Ak pracujete ako živnostník a žiadneho asistenta nemáte, určite si najskôr prioritné úlohy. Hoci si do automatickej odpovede zahrniete informáciu o svojej neprítomnosti, nezabudnite v maile podotknúť, že budete čiastočne dostupní a na urgentné e-maily odpoviete aj počas dovolenky. Odpovedať by ste mali len klientom:

  • ktorí vám píšu s naozaj vážnym podnetom – niekedy sa dokonca viac oplatí ihneď zavolať namiesto vymieňania si desiatky e-mailov s otázkami a vysvetleniami;
  • novým klientom, ktorí sa zaujímajú o vaše služby a pýtajú si zaslanie cenníka či prezentácie – treba im v odpovedi poďakovať a informovať ich, že im potrebnú cenovú ponuku radi vypracujete po návrate, alebo sa s nimi dohodnite na stretnutí. Ak viete, že to kvôli termínu nestihnete, skúste im odporučiť niekoho iného. Je vždy lepšie poslať nových klientov ku spolupracujúcim spoločnostiam než ku konkurencii.
Poznámky v zápisníku
Snažte sa obmedziť prístup k počítaču a e-mailom. Nápady si radšej zaznamenávajte do zápisníka alebo skicára. Bude to zábavnejšie a zároveň si precvičíte jemnú motoriku či rukopis poznačený celodenným ťukaním do klávesnice.

Hlavné zásady práce na dovolenke

Dovolenku môžete využiť aj na menej podstatné, aj keď dôležité činnosti, ako je napríklad triedenie e-mailov či priečinkov v počítači – teda úlohy, na ktoré v riadnom pracovnom nasadení nemáte absolútne čas. Sú však potrebné na to, aby ste mali pred sebou opäť „čistý stôl“.

Počas dovolenky máte šancu venovať sa kreatívnej práci. Zrelaxovaný mozog je totiž oveľa uvoľnenejší, nepodlieha stresu, a preto dokáže vyplaviť tie najzaujímavejšie myšlienky v nečakaných momentoch. Veď aj slávny ikonický odšťavovač Juicy Salif vymyslel jeho stvoriteľ, fenomenálny francúzsky dizajnér Philippe Starck, počas rodinnej dovolenky na ostrove Capraia.  Dizajnér svoj nápad naskicoval na servítku v reštaurácii.

Aj vy namiesto počítača radšej použite obyčajný zápisník alebo skicár, prípadne si do mobilu nainštalujte aplikáciu, ako je napríklad Evernote. To vám umožní zaznamenávať si nečakané nápady a zároveň vám zabráni otvárať za každú cenu laptop.

Vyhýbajte sa tomu, aby ste s laptopom na kolenách strávili hodiny a hodiny pri bazéne. Aj keď vás to zvádza zostať online dlhšie, buďte striktní a nepracujte viac, ako ste si pôvodne predsavzali.

E-maily si kontrolujte v konkrétnych úsekoch dňa, napríklad hneď ráno, na poludnie, keď je na pláži najväčšie teplo, alebo okolo 16. hodiny, keď spoločenský život v pobrežných letoviskách na chvíľku utíchne. Maximálne však 20 minút až polhodinu. Zároveň pripravte klientov a spolupracovníkov na to, v akom čase od vás môžu očakávať spätnú väzbu.

Keď prestanete pracovať, vypnite počítač a odložte ho mimo svojho dohľadu, napríklad do skrine alebo pod posteľ. Zároveň vypnite wifi na smartphone aj mobilné dáta. Ak ste na dovolenke s rodinou, partnerkou alebo partnerom, vôbec sa s nimi nebavte o práci. Doprajte si hlavne čas poriadne si užiť voľno!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

0
Podujatia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

0
Lifestyle Novinky

Prečo multitasking zabíja náš mozog?

Navigácia

Magazíny