Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

Vrátiť sa po dovolenke či sviatkoch do pracovného kolotoča je pre viacerých z nás nočnou morou. Niekoľko dní si budeme užívať ničnerobenie, načerpáme nové sily a zážitky a zrazu sa opäť ocitneme v neraz stresujúcom, no najmä plne sústredenom pracovnom rozpoložení.

Kým sa človek preladí na pracovný rytmus, môže ho sprevádzať zvýšená nervozita, smútok či únava. Odborníci na psychiku tento fenomén dokonca nazývajú syndróm návratu z dovolenky. Ponúkame vám zopár rád, ako si s ním poradiť, aby ste sa vedeli tento rok pripraviť na bezproblémový návrat do pracovných koľají po tohtoročných sviatkoch.

Muž v práci
Návrat do práce po sviatkoch môžu niektorí z nás niesť naozaj ťažko.

Utrieďte si povinnosti

Je dôležité, aby ste si začali plne uvedomovať, že váš zvyčajný denný režim je späť. Nepríde to z hodiny na hodinu, a tak si treba dopriať čas. Nesnažte sa po návrate pracovať hneď na stodvadsať percent, striedajte prácu s oddychom a nezabúdajte ani na pravidelné prestávky. Nepúšťajte sa hneď do nových veľkých projektov, i keď môžete mať pocit, že po dovolenke máte síl na rozdávanie. Najskôr sa uistite, že ste už naozaj späť v pracovnom režime a nie je to len počiatočná eufória. Posledné, čo teraz potrebujete, je naložiť si hneď v novom roku na plecia väčšie bremeno, než dokážete uniesť. Takisto si neplánujte dôležité stretnutia hneď v prvý deň nástupu. Doprajte si čas na aklimatizáciu, všetko podstatné určite čoskoro dobehnete.

Vyhýbajte sa mrzutým ľuďom

Tento bod môže znieť trocha obtiažne, keďže zrejme nikto okrem vášho workoholického kolegu asi nebude prekypovať šťastím z toho, že môže byť opäť v práci. Snažte sa však vyhýbať negatívny utrápeným konverzáciám o tom, ako bolo všetkým doma dobre a chcú vrátiť späť Vianoce. Všetci aj tak dobre vedia, že stroj času ešte nezostrojili a takto sa len zbytočne všetci trápite ešte viac.

Kolegovia v práci
Súdržnosť s kolegami je fajn, využite ju však na vzájomnú podporu, a nie vzlykanie.

Vaša práca je predsa fajn

Pokiaľ máte radi svoju prácu, tento článok je pre vás v podstate bezpredmetný. Každý, koho práca aspoň trocha baví, návrat do nej určite zvládne bez stresu a s radosťou. Nezabúdajte si pripomínať svoje úspechy a dobre odvedenú prácu, aby ste mali pred očami neustále nejakú motiváciu. Myslite aj na to, čo všetko nové chcete v ďalšom roku dosiahnuť. Pokiaľ vás vaša práca predsa len nebaví, zamerajte sa aspoň na veci, na ktoré sa v dohľadnom čase tešíte, napríklad váš víkendový program.

Trik s automatickou odpoveďou

Mnohí z nás v čase pracovnej neprítomnosti využívajú automatické odpovede na emaily. Niektorí odborníci radia ponechať si túto funkciu aj prvé dni v práci po návrate z dovolenky. Kolegovia síce už vedia, že ste späť, môže to však pomôcť stlmiť vlnu požiadaviek, ktoré prichádzajú mimo kancelárie. Automatická odpoveď by mala obsahovať aj kontakt a inštrukcie, na koho sa obrátiť s problémom počas vašej neprítomnosti. Práve tento malý trik by ste mohli v prvé dni alebo aspoň hodiny po návrate využiť.

Muž s kravatou v práci
Ideálny návrat do práce by mal byť plynulý. Snažte sa preto využiť všetky dostupné metódy, aby ste začali zľakla a postupne.

Upracte si

Čistý stôl = čistá myseľ. Ešte pred odchodom na dovolenku si dajte pozor na to, aby ste mali pred svojím odchodom uprataný pracovný stôl. Počas oddychu si potom môžete byť istí, že ste na nič nezabudli a môžete na prácu naozaj na chvíľu zabudnúť. Po návrate sa zasa vraciate k čistému štítu a nemusíte sa prehrabávať vecami a zisťovať, ktoré z nich sú dôležité a ktoré už nie. Vďaka poriadku bude váš návrat rozhodne menej stresujúci.

Zmeňme svoje zmýšľanie

Pokiaľ radi spomínate na pokojné dni prežité s rodinou, nemusíte sa toho vzdať ani v práci. Obklopte sa spomienkami, pokojne si vystavte fotky alebo zmeňte pozadie obrazovky počítača na milý dovolenkový záber. Nebojte sa, ďalšie voľno je už isto za rohom. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo môžete vo svojom každodennom živote zmeniť tak, aby vám prinášal viac spokojnosti a uvoľnenia presne tak, ako to zažívate počas dovolenky? Práve teraz je ten najvhodnejší čas zmeniť svoje zmýšľanie a pripraviť sa na pohodové sviatky a ešte pohodovejší návrat do práce.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rady a tipy

LinkedIn ako dobrý pomocník vášho biznisu

0
Rozhovory

Soňa Vidiečanová z Créeme: Moje zákazníčky sú moje svetlo

0
Novinky Rady a tipy

Návrat po sviatkoch do práce bez stresu

Navigácia

Magazíny