Mobilné technológie, ktoré sa rekordne rýchlo stali skutočnosťou

Vývoj mobilných technológií speje dopredu míľovými krokmi. Aj preto dnes reálne využívame veci, ktoré sme si ešte pred troma rokmi nevedeli poriadne predstaviť. Portál Mashable vytvoril malú retrospektívu najväčších inovácií, ktoré v rekordne krátkom čase zmenili náš bežný život. Ak ste sa s nimi ešte nespriatelili, mali by ste to vyskúšať.

Od smartphonov k smarthodinkám

Kým v roku 2013 sme za vrchol inteligencie „smarthodiniek“ považovali meranie tepu srdca či počtu krokov, dnes ich môžete používať ešte efektívnejšie. Dajú sa pripojiť na telefón, vďaka čomu vám zobrazujú rozličné upozornenia z mobilu, od textových správ až po pripomienky v kalendári či na sociálnych sieťach. To všetko stihnete pri behaní či cvičení. Šikovné hodinky dokonca umožňujú volať či odpovedať na správy a postačí vám jedine hlas.

Telefonovanie pomocou hodiniek Applewatch
So smarthodinkami môžete volať, posielať správy a dostávať upozornenia z mobilu.

Virtuálna realita

Zariadenia na sprostredkovanie virtuálnej reality (VR) nie sú len smiešne vyzerajúcimi okuliarmi. Hoci pôvodne ich vyrobili na hracie účely, ich technológia v priebehu troch rokov pokročila natoľko, že sa začala využívať aj v iných sférach. S ich pomocou si napríklad môžete „naživo“ vychutnať interiér svojho budúceho bytu, prechádzku po Marse alebo vám dokonca pomôžu prekonať strach z verejných vystúpení. Zábery v mobile zasa môžete zhotoviť ako 360-stupňové fotografie a videá. Ide o jeden z najnovších vynálezov Facebooku. Každý, kto si prezerá nejaký obrázok alebo video, môže kurzorom na počítači alebo dotykom prsta na mobilnej obrazovke sám určiť uhol pohľadu, z akého sa chce na snímku pozerať.  Na vytvorenie takejto fotografie stačí smartphonom nafotiť panorámu a upraviť fotku pomocou špeciálnej aplikácie.

Platenie mobilom

Mobilné „peňaženky“ sú vo svete čoraz populárnejšie – mimoriadne ich obľubujú napríklad mladí ľudia v Indii. A vôbec nejde iba o dobíjanie kreditu, s pomocou smartphonov môžete vo svete zaplatiť nielen za jedlo, ale aj za taxík či dokonca rezervačný poplatok pri kúpe bytu.

Platby možno realizovať aj mobilom
Vďaka mobilu už nepotrebujete ani kreditné karty.

Od selfie k lietajúcim kamerám

V roku 2013 bolo „selfie“ ešte len novým módnym pojmom, v priebehu ďalšieho roka sa však stalo kultúrnym fenoménom. Zasiahlo všetkých, vrátane celebrít, podnikateľov a štátnikov. Mániu vytvárania autoportrétov zdokonalil príchod teleskopických tyčí, nazývaných seflie stick, ktoré fungujú ako predĺžené ruky fotografov a umožňujú vytvorenie vlastnej podobizne či skupinovej selfie fotografie z oveľa lepších uhlov. Ešte širšie perspektívy fotenia však ponúka jeden z posledných technologických hitov – lietajúca kamera alebo dron. Kam až dospeje vývoj a využitie týchto zariadení, ukáže najbližšie obdobie.

Domáce klipy

V roku 2016, keď svet ovládajú milióny postov na sociálnych sieťach, odkazov a fotografií, sa vzrušujúcim spestrením online komunikácie stávajú obrazové informácie s krátkou životnosťou.  Sociálna sieť Snapchat totiž používateľom umožňuje zasielanie foto správ, ktoré sa krátko po zhliadnutí automaticky vymažú. Preto je dôležité, aby zaujali hneď v okamihu zverejnenia. Amatérskym fotografom sú k dispozícii rozličné aplikácie na úpravu tváre alebo na strihanie fotografií do krátkeho pútavého videa. Medzi najobľúbenejšie nástroje v oblasti podomácky vytvorených klipov patrí mobilná aplikácia Dubsmash, prezývaná aj „nové selfie“. S jej pomocou si môžete natočiť vlastné originálne video, v ktorom do svojich úst vložíte známe skladby či repliky z kultových filmov.

Selfie video zhotovené smartphonom
Najnovšie mobilné aplikácie umožňujú ľuďom natáčať originálne krátke videá.

Dáta s rýchlosťou blesku

Rýchlosť je jedným zo základných pojmov súčasného života, obzvlášť, ak ide o rýchlosť nahrávania a sťahovania súborov vo vašom počítači, tablete či mobile. Veľký zázrak v tejto oblasti predstavuje 4G sieť, ktorá nielenže zvyšuje rýchlosť pri práci s dátami, ale zároveň minimalizuje nedostatky takzvanej vyrovnávacej pamäte (slúži ako prevencia výpadkov pri prenose dát), dokonca aj pri videách natočených v HD kvalite. A to už odborníci pracujú na zavedení ešte dokonalejšej – piatej generácie mobilnej siete.

Hovoriace mobily

Žijeme v dobe, keď sa rozprávame s mobilmi a nikomu sa to nezdá zvláštne – odpovedajú na naše otázky a poradia nám, ak potrebujeme pomoc, napríklad nájsť najlepšiu taliansku reštauráciu v meste alebo vyhľadať fotografie z konkrétnej destinácie. Takzvané „chatbots“, čiže hovoriace roboty, už vyvinul Apple (Siri), Microsoft (Cortana) a najnovšie aj Facebook, ktorý plánuje umožniť firmám, aby si vlastných interaktívnych „chatbotov“ aplikovali do služby Messsenger a zlepšili tak svoju komunikáciu so zákazníkmi.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Financie Novinky Rady a tipy

Žiadate o hypotéku ako podnikateľ? Tieto rady sa vám zídu

0
Rozhovory

Soňa Vidiečanová z Créeme: Moje zákazníčky sú moje svetlo

0
Financie Novinky Technológie Trendy

Aké náležitosti so sebou prináša eKasa?

Navigácia

Magazíny