Elon Musk mení Twitter na nepoznanie

Sú tomu už tri týždne, kedy definitívne vyšla do éteru informácia, že miliardár Elon Musk kúpi Twitter. Táto investícia ho vyšla na 44 miliárd dolárov. Od samého začiatku, kedy prevzal svoju novú funkciu majiteľa Twitteru, nastolil hneď niekoľko zásadných zmien. Boli jeho kroky správnym rozhodnutím a aká budúcnosť Twitter čaká? Dozviete sa v našom článku.

V článku sa dozviete:

Celofiremné prepúšťanie a veľké zmeny v priebehu prvých dvoch týždňov

Už začiatkom tohto roka sa Elon Musk vyjadril k tomu, že sociálnu sieť kúpi. Neskôr však chcel z dohody vycúvať, pričom ako dôvod uviedol oveľa vyšší počet falošných účtov, než aký mu firma pôvodne dokladovala. Spoločnosť nakoniec na neho podala žalobu, no ešte pred konaním samotného procesu nakoniec oznámil, že Twitter predsalen kúpi.

Len po pár hodinách vo funkcii vyhodil vedenie spoločnosti, a to výkonného riaditeľa Paraga Agrawala, finančného riaditeľa Neda Segala a šéfku právnikov Vijayu Gadde. Okrem toho v priebehu prvých dvoch týždňov prepustil približne polovicu zamestnancov Twitteru

Zamestnancami otriasli aj zmeny, ktoré nový majiteľ Twitteru zaviedol. Zvýšenie pracovnej doby na minimálne 40 hodín týždenne a ukončenie home officu, ktoré bude možné len po osobnom schválení Muskom sa zamestnancom nepáči. Zrušil tiež „deň odpočinku“, pričom išlo o celofiremný deň voľna zavedený počas obdobia pandémie. Zamestnancom prezradil, že týmito nariadeniami sa usiluje o zlepšenie pracovnej morálky celej firmy. 

Slobodné vyjadrovanie pre všetkých užívateľov Twitteru

Zmeny týkajúce sa samotnej sociálnej siete sú rovnako radikálne. Musk po kúpe Twitteru na svojej mikroblogovej sieti napísal „the bird is freed“, čím narážal na logo Twitteru. Tým mal na mysli, že na Twitteri uvoľní pravidlá a umožní väčšiu slobodu slova pre všetkých užívateľov. To neznie až tak negatívne, avšak mnoho ľudí na sociálnych sieťach si mýli slobodu slova s možnosťou kritizovať a urážať ostatných užívateľov.

Elon Musk tiež Twitter nazval ako politicko-neutrálny projekt, čím chcel vyzdvihnúť to, že na sociálnej sieti, by mal mať každý rovnaký priestor na slobodné vyjadrenie svojich myšlienok a názorov bez rozdielu na svoje politické presvedčenie. Taktiež je nový majiteľ Twitteru zásadne proti blokovaniu akýchkoľvek profilov a informácií šíriacich sa na sociálnej sieti. Riziko však teraz môže predstavovať nekontrolovateľné šírenie dezinformácií a hoaxov. 

Sloboda slova na Twitteri
Elon Musk stojí za slobodou slova pre všetkých užívateľov.

Transparentnosť obsahu

Zabezpečenie väčšej slobody a transparentnosti umožní aj takzvaný open-source kód. Ide o zdrojový kód Twitteru, ktorý si bude môcť pozrieť každý používateľ, a vďaka ktorému uvidí, podľa čoho mu algoritmus zobrazuje jeho príspevky. Týmto krokom by sa malo zamedziť manipulovaniu obsahu bez vedomia užívateľov sociálnej siete. 

Stop falošným profilom

Twitter dlhodobo tvrdí, že na sociálnej sieti je približne 5 % robotov. Niektoré analýzy ale ukázali, že ich môže byť až 20 %. To znamená, že za každým piatym profilom nie je človek, ale internetový bot. Musk sa vyjadril, že chce proti falošným profilom jednoznačne a rázne zakročiť. Dokonca už v úvodnom maili pre svojich zamestnancov napísal, že „v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní bude absolútnou najvyššou prioritou nájdenie a pozastavenie všetkých overených robotov/trollov/spamov“.

Elon Musk bojuje proti spamom
Twitter čaká očistenie sa od falošných profilov.

Privátna sociálna sieť s vlastným členstvom

Elon Musk tiež na Twitteri plánuje zaviesť platené členstvo, ktoré aktuálne funguje, len pre niektoré regióny. Doposiaľ teda zvýšil cenu za predplatné Twitter Blue na 8 dolárov a pripojil k nemu funkciu overenia používateľa. Modrý odznak tak bude dostupný všetkým predplateným užívateľom, nielen politikom, celebritám alebo podnikateľom, tak ako to bolo doteraz. Verejne tiež vyhlásil, že chce, aby predplatné predstavovalo polovicu príjmov firmy.

Nový majiteľ tiež plánuje celý Twitter prekopať priamo od základov a urobiť z neho akúsi záhadnú aplikáciu „X“, pričom by šlo o aplikáciu pre všetko s mnohými funkcionalitami. Niečo ako čínske Weibo. Ide o sociálnu sieť, kde užívatelia môžu nakupovať, komunikovať s priateľmi, ale aj platiť v obchodoch. 

Nepredvídateľná budúcnosť Twitteru

Počas svojho vystúpenia pred zamestnancami Elon Musk potvrdil, že sa aktuálne Twitter nachádza v červených číslach a pokiaľ sa im nepodarí priniesť do firmy viac peňazí, než minú, mohla by v priebehu budúceho roka nastať platobná neschopnosť, až samotný bankrot firmy. Uviedol, že nevie odhadnúť vývoj doterajších príjmov a nemôže teda vylúčiť, že firma skrachuje.

Zavedenie nových zmien malo tiež vážny dopad na hromadný odchod užívateľov zo sociálnej siete Twitter, ktorým sa očividne nové pravidlá nepáčia. Budúcnosť Twitteru je aktuálne v nedohľadne a zahalená rúškom tajomstva. 

Zdroje:
https://www.theinformation.com/articles/musk-warns-twitter-may-lose-billions-next-year
https://twitter.com/elonmusk?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-10/musk-s-first-email-to-twitter-staff-ends-remote-work

5 1 vote
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Prehľadný zoznam najlepších slovenských e-shopov na prenájom

0
Podujatia

Startup World Cup & Summit 2020

0
Novinky Rady a tipy

Ničí prokrastinácia váš biznis?

Navigácia

Magazíny