5 jazykov uznania na pracovisku – ktorým hovoríte vy?

Hovoriť tým správnym jazykom je nevyhnutné k vzájomnému porozumeniu nielen na pracovisku. Pokiaľ chcete vášho zamestnanca oceniť za dobre odvedenú prácu, existujú vhodné spôsoby, ako ich môžete efektívne odkomunikovať. Práve preto je aj na pracovisku dôležité hovoriť takým jazykom uznania, akým hovorí a aký chápe aj váš zamestnanec. V našom článku sa dozviete ako motivovať zamestnancov a prejaviť im zaslúžené uznanie.

V článku sa dozviete:

Manažovať tím ľudí je náročná práca, ktorá si vyžaduje veľa empatie a trpezlivosti. Zamestnanci citlivo vnímajú akým spôsobom s nimi vedenie komunikuje a aj to, či je je ich snaha ocenená. V prípade že ste v pozícii tímlídra je dobré osvojiť si základné formy uznania v práci a vhodného vedenia zamestnancov tak, aby viedla k zvýšeniu produktivity, zníženiu fluktuácie a všeobecnej spokojnosti zamestnancov v práci. V opačnom prípade, môže dôjsť vo vašom tíme aj k fenoménu quiet quitting, kedy zamestnanci chodia do práce len z dôvodu finančnej motivácia a neurobia o nič viac ako to, o čo ich požiadate. Spokojní zamestnanci a podpora duševného zdravia na pracovisku, by preto mali byť vašou prioritou. 

Uznanie v práci sa dá prejaviť hneď niekoľkými spôsobmi. Zoznam 5 jazykov uznania v práci predstavuje pomôcku, vďaka ktorej môžete efektívne komunikovať s vašimi zamestnancami. Máte možnosť prispôsobiť svoju komunikáciu jazyku, ktorým hovoria aj vaši pracovníci, čím predídete zbytočným konfliktom, či dokonca až odchodu vašich zamestnancov. Vďaka správne zvolenému jazyku uznania budú vaši ľudia vedieť, že si vážite ich prácu a budú sa cítiť docenení. Medzi 5 jazykov uznania patria slová ujistenia, kvalitne strávený čas, skutky a služby, prijímanie a dávanie darov, fyzický dotyk. Viete, ktorým z uvedených jazykov uznania hovoria aj vaši ľudia? 

Úprimná a konkrétna pochvala je na nezaplatenie

Podľa výskumu Dr. Paula Whitea takmer polovica zamestnancov uprednostňuje ako jazyk uznania práve slová uistenia. Týmto jazykom slovne oceníte a povzbudíte svojich zamestnancov za odvedené pracovné výsledky. Slová uistenia môžete vyjadriť úprimným poďakovaním za dobre vykonanú prácu, za dodržanie deadlinu, či za splnenie plánu. 

„Ďakujem, dobrá práca“ však nestačí. Treba byť konkrétny a priamo vyjadriť, čo sa vám na práci vášho zamestnanca páčilo, čo by ste vyzdvihli a prečo. „Ďakujem, dnes si odviedol výbornú prácu. Perfektne si spracoval zadanie, tie tabuľky sú vďaka tebe prehľadné a zrozumiteľné“, môže byť jeden z príkladov správneho vyjadrenia slov ujistenia. 

Slová uznania si tiež nenechávajte len na koncoročnú poradu. Venujte ich zamestnancom v reálnom čase. Vďaka tomu si môžu vaše slová spojiť s ich konkrétnymi aktivitami, čo v nich vyvolá silnejšiu emóciu. Nezabúdajte si tiež s vašimi ľuďmi hneď na začiatku odkomunikovať, či ocenenie na pracovisku preferujú prijímať verejne pred zrakom ostatných kolegov, alebo skôr v súkromí medzi štyrmi očami.

Dbajte na kvalitne strávený čas so svojim tímom

Kvalitne strávený spoločný čas preferuje 26 % pracovníkov. Týmto jazykom uznania môžete hovoriť aj vtedy, keď pri spoločnom rozhovore venujete zamestnancom vašu plnú pozornosť a sústredenie. Vďaka tomu budú cítiť, že sa úprimne zaujímate o to, čím si aktuálne v živote prechádzajú, aké radosti, či strasti prežívajú. Preto vždy pri interakcii so svojimi ľuďmi začnite najskôr s otázkou „Aký si mal víkend?“ ešte predtým, než prejdete ku kontrolingu a vyhodnoteniu aktivít. 

Ďalšou z možností, ako svojim zamestnancom môžete prejaviť v práci uznanie je prostredníctvom mentoringu. Vaši ľudia budú mať možnosť učiť sa od tých najpovolanejších z celej firmy a budú môcť nasledovať ich príklad. Ocenia, že práve oni môžu tráviť čas s pravými lídrami a inšpirovať sa ich skúsenosťami. 

Svojim zamestnancom tiež dajte priestor na vyjadrenie svojho názoru. To môžete spraviť na týždenných poradách práve s otázkou: „Je tu ešte niečo, o čom chcete hovoriť?“. Tým vytvoríte svojim zamestnancom bezpečný priestor na vyjadrenie svojich myšlienok, nápadov, ale aj obáv a komentárov k rozoberaným témam. V neposlednom rade dajte svojim zamestnancom priestor na to, aby mali možnosť spoznať nie len vás, ale aj seba navzájom. Ideálny priestor na spoznávanie sa vzniká práve na firemných akciách. Teambuilding a kvalitne spoločne strávený čas pri neformálnych, zábavných, či športových aktivitách je tou pravou voľbou na utuženie kolegiálnych vzťahov. Medzi obľúbené teambuildingové aktivity patria napríklad turistika, komunitné raňajky, hranie spoločenských hier, bowling, escape room, spoločná večera a ďalšie.

Spoločne strávený čas s kolegami je jedným zo spôsobov prejavenia uznania v práci
Pozvite kolegov na spoločný teambuilding, tam máte priestor sa lepšie spoznať.

Úprimné gestá a prejavy empatie povedia viac, než tisíc slov

Malé pozorné skutky zo strany svojho zamestnávateľa najviac ocení až 22 % zamestnancov. Vyjadriť uznanie svojim ľuďom môžete aj malými však premyslenými gestami, ktoré vedia mať pozitívny a povzbudzujúci dopad na vašich ľudí. 

Napríklad prípravte kávu zaneprázdnenému kolegovi, alebo objednajte večeru pre zamestnancov pracujúcich nadčas z dôvodu koncoročnej uzávierky. Poprípade im ponúknite pomocnú ruku pri náročnej úlohe. 

Vhodný a efektný spôsob ako vyjadriť uznanie gestom je tiež rovnomerné prerozdeľovanie náročnejších, či nepríjemnejších úloh medzi všetkých zamestnancov rovným dielom, vrátané vás. Keď si ukrojíte z ich koláča, tým im vyjdríte váš rešpekt a solidaritu. Nie nadarmo sa hovorí, že skutky majú väčšiu výpovednú hodnotu, než len prázdne slová. Činy toho totiž veľakrát povedia viac, než tisíc slov. 

Obdarujte svojich ľudí osobným darčekom

Prijímanie hmotných darov uprednostňuje len 6 % zamestnancov na pracovisku. Je to však motivácia zamestnancov, ktorá v sebe nesie veľké čaro, pokiaľ sa použije vhodným spôsobom. Ide o zdieľanie darov, ktoré odrážajú záujmy a preferencie vašich zamestnancov. Dávajte preto vždy osobné darčeky šité na mieru. Personalizovaný darček môžete svojim ľuďom venovať k príležitosti ich narodenín, či okrúhleho jubilea, k narodeniu dieťaťa, alebo ako pozornosť na vianočnom večierku. 

Ďalším vhodným príkladom môže byť aj extra uvoľnenie z práce. Pokiaľ váš tím prekoná svoje hranice, splní podmienky v predtermíne, odvedie výnimočné výsledky, v tom prípade si zaslúžia za odmenu extra deň voľna. Takýto deň ich dokáže povzbudiť k rovnakej, či väčšej chuti k práci a produktivite, akú preukázali a odviedli naposledy. 

Nezabúdajte svojich ľudí tiež odmeniť za dosiahnuté míľniky. Prekoná váš pracovník svoje rekordy alebo splní kritéria na povýšenie? Pri týchto príležitostiach je rozhodne na mieste venovať kolegovi malú pozornosť v podobe darčekového koša, darčekovej poukážky a pod. 

Buďte ostražitý pri fyzickom dotyku

Fyzický dotyk je najmenej preferovaným jazykom uznania na pracovisku. Uprednostňuje ho len 1 % zamestnancov. Preto je nesmierne dôležité vedieť, ako ho správne a citlivo použiť. Každý človek môže mať úrovne profesionálneho fyzického dotyku nastavené inak. Niekto preferuje potľapkanie po ramene, objatie, či len potrasenie rukou. 

Nikdy však nepredpokladajte, že váš zamestnanec zdieľa rovnaké preferencie ako vy, alebo ako iný kolega. Pred akýmkoľvek fyzickým dotykom sa najskôr dotyčnej osoby opýtajte, či ho môžete sa ho môžete dotknúť, objať, potľapkať. Rešpektujte hranice druhých ľudí. Ak je fyzický dotyk niekomu nepríjemný, nerobte to. 5 jazykov uznania na pracovisku predstavujú efektívne nástroje na to, ako zlepšiť pracovnú morálku zamestnancov. Keď sa váš kolega cíti docenení, hneď je pozitívnejšie naladený a prirodzene odvádza aj lepšie pracovné výkony. Základom príjemnej atmosféry v práci a dobrej pracovnej morálky je tiež nadviazať a udržať dobré vzťahy so svojimi zamestnancami.

Zdroje:
https://www.blueboard.com/blog/in-your-own-words-the-5-languages-of-employee-appreciation
https://promoleaf.com/blog/is-engagement-enough-managing-remote-work-and-the-new-normal?version=cc676d0&apiVersion=c340b2b

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zábava

7 top filmov pre podnikateľov

0
Dizajn Lifestyle Novinky

10 top dizajnových lahôdok do kancelárie s ocenením Red Dot Design Award

0
Financie Novinky Technológie

Prísnejšie overenia pri nákupe kartou cez internet. Aké zmeny prináša vaša banka?

Navigácia

Magazíny