10 top dizajnových lahôdok do kancelárie s ocenením Red Dot Design Award

V kanceláriách trávime veľa času, tak prečo si ho nespríjemniť? Každoročné oceňovanie najlepších dizajnových riešení z celého sveta v rámci prestížnej súťaže Red Dot Design Award neobišlo ani produkty, ktoré sa ľahko uplatnia v každom modernom office priestore. Tieto sa navyše hrdia titulom Best of the best.

Dynamické sedenie

Navrhnúť dobrú kancelársku stoličku je v dnešnej dobe ozajstný kumšt. Od konca 50. rokov, keď svetlo sveta uzrelo ikonické office kreslo Aluminium Chair od slávnych manželov Eamsovcov, sa výrobcovia usilujú posúvať možnosti kancelárskeho sedenia stále ďalej. Už nerozmýšľajú len nad tým, ako dať stoličke unikátny dizajn, skvelú funkčnosť a ergonomické rysy, ale uvažujú aj o celkovom využití office priestoru. A ten je dnes plný pohybu – zamestnanci rotujú v tímoch a presúvajú sa z miesta na miesto. To si priam vyžaduje stoličku, akou je práve Trinetic od britskej firmy Boss Design. Dokáže sa sediacemu prispôsobiť bez toho, aby ju musel zložito nastavovať.

Kancelárska stolička Trinetic
Chcete si prispôsobiť stoličku Trinetic podľa svojich potrieb? Stačí zmeniť výšku sedadla, o ostatné sa postará šikovný mechanizmus s troma samostatnými otočnými čapmi, ktoré vzájomne reagujú tak, aby poskytli človeku čo najpohodlnejšiu a najzdravšiu polohu pri sedení.

Láska na prvé počutie

Fanúšikovia „jabĺčok“ si určite zamilujú dizajn útlych ergonomických slúchadiel AirPods, ktorý porota ocenení Red Dot Design Award označila ako „kompaktný a zmyselný“. Slúchadlá kompatibilné, ako inak, s iPhone a Apple Watch zariadeniami, svojich používateľov lákajú najmä funkciou, ktorú zabezpečujú optické a pohybové senzory. Vďaka nim spustia automaticky hudbu už po nasadení do ucha a opätovne sa vypínajú,  keď ich z ucha vyberiete von.

Apple slúchadlá
Slúchadlá AirPods nájdete v jednom sete s nabíjateľným puzdrom, ktoré im v rámci jedného dobitia dodá „šťavu“ na 5 hodín počúvania, pri opakovaných nabitiach až na 24 hodín.

Porady na veľké vzdialenosti

Hoci žijeme v dobe počítačov a posielame si informácie e-mailom, priamy kontakt je stále veľmi obľúbeným spôsobom, ako o projektoch či problémoch diskutovať efektívnejšie, do väčšej hĺbky a bez zbytočných informačných šumov. Pre tímy, ktoré delia veľké vzdialenosti, ale potrebujú spolu intenzívne komunikovať, je záchranou tímový „tablet“ Cisco Spark Board od nórskej firmy Cisco Systems. Funguje ako komplexné médium, ktoré v sebe združuje hneď tri produkty – zariadenie na prezentácie, interaktívnu tabuľu a konferenčný nástroj, ktorý sa dokáže ľahko bezdrôtovo prepojiť s ďalšími zariadeniami v miestnosti.

Interaktívna tabuľa Cisco
Za atraktívnym dizajnom Cisco Spark Board sa ukrývajú najnovšie technológie, ako sú kamera s ultra veľkým rozlíšením či takzvané beam-forming mikrofóny so schopnosťou dokonale riadiť akustické ozveny.

Pracovná rozcvička

Už nie je novinkou, že státie pri práci je zdravé. Pre ľudí, ktorých živí sedavé zamestnanie, predstavuje priam nevyhnutnosť. Poľskú firmu Mikomax Smart Office z mesta Lodž ocenila porota Red Dot Design Award za návrh pracovného stola Stand Up, ktorý možno vďaka jednoduchému patentovanému mechanizmu nastaviť do potrebnej výšky v priebehu pár sekúnd – a to tak, aby pracovník mohol v priebehu dňa či pri riešení rôznych úloh meniť pozície, čiže sedieť alebo stáť, kedykoľvek sa mu zachce, alebo to potrebuje.

Pracovný stôl Stand Up
Rámy modelov Stand Up možno po stranách očalúniť , vďaka čomu používateľ získava pracovisko s vylepšenou akustikou.

Reprezentatívny spoločník

Žiadny kancelársky priestor sa nezaobíde bez kresiel na príležitostné sedenie, či už v zasadačkách alebo na recepcii. Práve tento účel do bodky naplní ultraľahké elegantné kreslo Piuma, ktoré pre plastovú nábytkársku veľmoc Kartell navrhol taliansky majster minimalizmu – dizajnér Piero Lissoni. Tento kúsok je vyrobený zo inovovaného termoplastického polyméru obsahujúceho uhlík, preto nielenže dobre vyzerá, ale je aj skladný a ľahko sa s ním manipuluje.

Kreslo Piuma
Napriek maximálnej použitej hrúbke materiálu iba 2 mm a celkovej váhe 2,4 kg tento kúsok znesie veľkú hmotnostnú záťaž a nezdolajú ho ani premeny počasia.

Moderný zápisník

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si stále robia poznámky perom? Pre tých, ktorí majú v jednej ruke zápisník a v druhej smartphone, je pero LAMY screen ako stvorené. Nemecká firma C. Josef Lamy na jeho vývoji spolupracovala s barcelonským dizajnovým štúdiom GR Design. Vďaka špeciálnemu duálnemu mechanizmu, ktorý obsahuje štandardnú náplň do guľôčkového pera i silikónovú špičku na dotykové obrazovky, uľahčuje písanie poznámok na klasický papier i do mobilu či tabletu.

Pero stylus Lamy screen
Pero LAMY screen má aj dôležité ergonomické či praktické prvky, ako napríklad vrúbkovanú časť na ľahšie uchopenie či vystupujúce logo, ktoré bráni skotúľaniu pera na hladkých povrchoch.

Lahôdka pre kreatívcov

Dotyková obrazovka Dell Canvas 27, ktorá ľahko nahradí klávesnicu aj myš, sa podľa poroty Red Dot Design Award dostala medzi top produkty vďaka inovatívnemu konceptu, ktorý dizajnérom či inžinierom umožňuje pracovať rozličným spôsobom. Súčasťou 27-palcového monitora sú virtuálna klávesnica, pero pre dotykový monitor , ale aj dva „totemy“ – ovládacie prvky s otočnými voličmi, pomocou ktorých sa dajú napríklad otáčať objekty na ploche či upravovať farby.

Dell dotyková obrazovka
Na dotykovej obrazovke Dell Canvas 27 môžu pohodlne pracovať aj dvaja ľudia súčasne.

Svetlo s názorom

Znaky a symboly sú dôležitým komunikačným nástrojom. S logami, nápismi a heslami sa stretávame na každom kroku. Touto myšlienkou sa inšpirovala dánska architektonická kancelária BIG, keď pre vyhľadávaného talianskeho výrobcu svietidiel Artemide navrhla zaujímavý modulárny svetelný systém Alphabet of Light (Abeceda svetla). Pozostáva z geometrických prvkov, spájaných pomocou neviditeľných elektromagnetických konektorov, z ktorých si môžete vytvarovať rozličné svetelné nápisy či znaky, a to až do dĺžky 5 metrov. Takto možno atypické svietidlá efektívne využiť v kanceláriách či reprezentačných priestoroch firmy.

Svetelný systém Artemide
Systém pozostáva z tenkého hliníkového jadra s dvoma LED pásmi, ktoré vyžarujú svetlo do opačných strán. Priepustnosť a odrazivosť použitých materiálov sa stará o rovnomernú distribúciu svetla.

Klávesnica, ktorá miluje multitasking

Na vzrastajúci trend multitaskingu zariadení odpovedá bezdrôtová klávesnica Logitech K780 s netypickým oválnym dizajnom tlačidiel, ktoré poskytujú používateľovi väčšie pohodlie pri písaní. Tento nápad skrsol v hlave holandského dizajnéra iránskeho pôvodu, Khodiho Feiza. Klávesnicu s mimoriadne tichými tlačidlami možno prepojiť naraz až s troma zariadeniami, napríklad s počítačom, tabletom či smartphonom, pričom vďaka tlačidlu Easy-Switch sa medzi nimi dá ľahko prepínať.

Klávesnica Logitech
Klávesnica má integrovaný stojan na smartphon či tablet a dosah bezdrôtového spojenia so zariadeniami až na 10 metrov.

Bez kávy to nejde

Čo by to bola za kancelária bez kávovaru, všakže? Tento nápoj nás neraz dokáže prebrať po prebdenej noci strávenej nad zložitou zákazkou. Dizajnový espresso kávovar Breville Creatista Plus zapôsobil v súťaži svojím klasickým dizajnom, inšpirovaným profesionálnymi kaviarenskými zariadeniami pre baristov.  Porota ocenila aj jeho intuitívne ovládanie, ako aj široké možnosti na prípravu kávových nápojov s mliekom, či už cappuccino ľahké ako obláčik alebo zamatové latte.

Kávovar Breville
Prístroj Breville Creatista Plus vám nepripraví iba klasickú kávu, dokáže tiež našľahať mliečnu penu s rozličnou textúrou, teplotou i kvalitou, takže si môžete sami pripraviť rôzne kávové nápoje.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Financie

Oplatí sa investovanie v banke? Možností máte viac, zvážte ich všetky

0
Rozhovory

Dodo Dobrík: Neustále sa musím vystavovať novým výzvam

0
Novinky Rady a tipy Rozhovory

Michal Truban: Na podnikateľskú víziu musí človek dospieť

Navigácia

Magazíny