Od nového roka budeme s úradmi komunikovať elektronicky

Prvého augusta odštartoval proces aktivácie elektronických schránok firiem, vďaka ktorým by sa mali spriechodniť byrokratické úkony verejnej správy. Úradná komunikácia bude s právnickými osobami konečne prebiehať hlavne online, a teda rýchlejšie a efektívnejšie.

Elektronické schránky sa zriaďujú na portáli slovensko.sk od januára 2014, a to pre všetky typy podnikateľov (fyzické aj právnické osoby). Ich aktivácia sa však doteraz uskutočňovala výlučne na báze dobrovoľnosti. Ako to vyplýva zo zákona o e-Governmente, všetky elektronické schránky právnických osôb – firiem sa budú musieť najneskôr do 1. januára 2017 aktivovať povinne. Dotkne sa to všetkých právnických osôb aj zapísaných organizačných zložiek, napríklad pobočiek zahraničných podnikov. Pre podnikateľov – živnostníkov (fyzické osoby) však aktivácia takejto schránky záväzná nie je.

Elektronické dátové schránky
Od 1. januára bude elektronická komunikácia firiem s verejnou správou povinná.

Čo majú dátové e-schránky vylepšiť?

  • Podanie žiadosti alebo iného dokumentu bude od nového roka jednoduchšie, pretože ich môžete zaslať prakticky odkiaľkoľvek – z domu alebo kancelárie. Stačí vám počítač a prístup na internet.
  • Nemusíte čakať v radoch alebo sa riadiť úradnými hodinami. Elektronické podanie vybavíte kedykoľvek počas dňa.
  • Online podanie je o polovicu lacnejšie, než sú sadzby správnych poplatkov v listinnej podobe.
  • Aby ste nepremeškali doručenie dôležitých úradných dokumentov (napríklad zo súdu, sociálnej poisťovne či úradu práce), môžete si nastaviť informovanie prostredníctvom notifikačných správ.

Zriadenie schránky je automatické

Máte ako občan súčasne viaceré právne postavenia? Elektronická schránka sa vám zriaďuje pre každé z nich – samostatný prístup budete mať napríklad ako fyzická osoba  a osobitný ako podnikateľ. Každej novej firme sa elektronická schránka zriadi automaticky po zápise do úradnej evidencie, či už do obchodného registra, registra združení a pod. Ak ide o spoločnosť, ktorá nemá sídlo na území Slovenskej republiky, musí jej zástupca o zriadenie elektronickej schránky požiadať. Jej vytvorenie by malo trvať 5 pracovných dní odo dňa doručenia požiadavky.

Pozrite si video, ako sa prihlásiť do elektronickej dátovej schránky

Elektronický občiansky preukaz je nevyhnutný

Ak ho ešte nemáte, vybavte si ho čo najskôr. Jedine občiansky preukaz s elektronickým čipom a takzvaným BOK (osobným bezpečnostným kódom), doplnený o čítačku čipových kariet a príslušný softvér  vám umožní elektronicky komunikovať so štátom, resp. sa prihlasovať do dátovej schránky, či už ako štatutár alebo osoba poverená štatutárom. Preto je dôležité, aby ste si ho nechali vystaviť najneskôr do 1. januára 2017, keď verejná správa začne úradné dokumenty primárne zasielať elektronickou formou. Preukaz si zaobstaráte na oddelení dokladov príslušného Okresného riaditeľstva Policajného zboru alebo v kontaktných centrách Ministerstva vnútra SR. Za jeho vystavenie zaplatíte 4,50 eur. Ak ste ako zástupca firmy zahraničným občanom, budete kvôli úplnému prístupu k elektronickej schránke spoločnosti musieť udeliť oprávnenie fyzickej osobe – občanovi SR, ktorý má vybavený občiansky preukaz s elektronickým čipom.

Online komunikácia s úradmi
Vďaka elektronickej dátovej schránke už nemusíte vypisovať tlačivá ani chodiť na úrady osobne, všetko vybavíte online v pohodlí kancelárie alebo z domu.

Schránka sa aktivuje, aj keď do nej nevstúpite

Samotný proces aktivácie e-schránky prebieha  bez toho, aby bol zo strany majiteľa – právnickej osoby potrebný akýkoľvek úkon alebo žiadosť. Elektronická schránka sa aktivuje hneď po prvom prihlásení osoby, ktorá má oprávnenie vstupovať do elektronickej pošty, čo môže byť samotný podnikateľ alebo ktorýkoľvek zo štatutárnych zástupcov, čiže napríklad konatelia jednej firmy. Každý má pritom rovnaké práva na narábanie s elektronickou schránkou firmy, prihlasuje sa však s vlastným občianskym preukazom a BOK. Doručovanie úradných dokumentov  sa  pritom od januára automaticky aktivuje aj na tých elektronických schránkach, do ktorých počas prechodného obdobia nikto nevystúpil. Naopak, deaktivácia e-schránky právnických osôb nebude možná, zanikne len zrušením firmy a jej vymazaním z obchodného registra.

Vyhovárať sa na nedoručenú poštu vám nepomôže

Ak vám do schránky doručia úradné rozhodnutie, bude mať rovnaký právny účinok, akoby bolo doručované v podobe klasickej poštovej zásielky. O doručení dokumentu bude vás alebo, naopak, konkrétny úrad informovať elektronická doručenka, zasielaná do schránky spolu s úradným vyrozumením. Orgány štátnej správy doručujú rozhodnutia spravidla v režime do vlastných rúk s takzvanou fikciou doručenia (15 dní).

Finančná správa zatiaľ výnimkou

Vyrozumenia daňového úradu však zatiaľ vo svojej elektronickej schránke nenájdete. Finančná správa sa totiž rozhodla, že bude s daňovými poplatníkmi naďalej komunikovať prostredníctvom svojho vlastného portálu finacnasprava.sk. Stačí, ak sa tu pomocou nového občianskeho preukazu bezplatne zaregistrujete, čo vám zaberie pár minút. Na stránke slovensko.sk však nájdete informácie o možnostiach elektronickej komunikácie s daňovými a colnými úradmi, a to bez potreby osobnej návštevy.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Dizajn Trendy

7 trendov v zariaďovaní kancelárie

0
Novinky

Elon Musk mení Twitter na nepoznanie

0
Podujatia

Zažite 3. ročník úspešnej e-commerce konferencie – UPTERDAM

Navigácia

Magazíny