Ak by ste mohli využiť časť svojho dôchodku už teraz, urobili by ste to? Niekoľkomesačné platené voľno od každodennej práce dokáže zabrániť syndrómu vyhorenia a zvýšiť produktivitu zamestnancov. Na Slovensku ale Sabatikal ponúka iba málokto.
Dovolenka dlhá až 1 rok
Sabatikal predstavuje dlhodobé uvoľnenie z práce určené na oddych a zlepšenie psychického stavu zamestnanca. V krajinách, akými je napríklad Holandsko, USA, Austrália, Fínsko aj susedné Rakúsko je sabatikal bežnou súčasťou života štátnych a odborných zamestnancov. Tí majú na prázdniny dlhé 6 až 12 mesiacov nárok po 5 – 10 rokoch práce.
Ako sabatikal funguje?
Princípom dlhodobého plateného voľna je výber časti dôchodku ešte v čase ekonomicky aktívneho veku človeka. Sabatikal financuje sociálna poisťovňa zamestnancom, ktorí sú dlhodobo sociálne poistení, po dohode s ich zamestnávateľmi. Zamestnanec tak môže získať niekoľkomesačné voľno, počas ktorého poberá určité percento svojej mzdy prostredníctvom sociálnych dávok (zvyčajne 60% alebo 70% čistej mzdy). Odchod do dôchodku sa pre zamestnanca oddiali o dĺžku sabatikalu.
Komu môže sabatikal zachrániť kariéru?
Syndróm vyhorenia je spomínaný pri viacerých profesiách. Pravdou je, že môže postihnúť kohokoľvek. Najviac ohrození sú pracovníci školstva, zdravotníctva, kreatívnych sektorov, ale aj opatrovatelia. Po počiatočnom nadšení z práce prichádza stagnácia, frustrácia a apatia. Vyhorenie spôsobuje nielen zníženie produktivity v práci, ale vplýva aj na psychický stav človeka. Stres, vyčerpanie a nervové vypätie v práci môže viesť k nepríjemným zdravotným ťažkostiam.
Ak sa človek postihnutý vyhorením rozhodne svoju situáciu riešiť, väčšinou volí úplnú zmenu kariérneho smeru. Toto riešenie by ale nemuselo byť jediné. Sabatikal poskytne dlhoročne pracujúcim ľuďom čas na oddych a príležitosť na prevrat pôvodného životného štýlu. Funguje tak ako prevencia pred vyhorením.
Sabatikal na Slovensku
U nás predstavuje sabatikal skôr výnimku, než pravidlo. Ako benefit ho poskytujú predovšetkým nadnárodné spoločnosti a veľkí zamestnávatelia. Rozdiely sú viditeľné aj medzi jednotlivými firmami. Kým Lidl poskytne zamestnancom trojmesačné voľno po 5 odpracovaných rokoch, Slovenská sporiteľňa ponúka polročné prázdniny manažérom, ktorí sú vo funkcii viac než 10 rokov.
Väčšina zamestnávateľov ale podobný benefit neponúka. Ak zamestnanec požiada o dlhodobé voľno, najskôr sa stretne s výpoveďou. Je však pravdepodobné, že v budúcnosti budú zamestnávatelia voči čerpaniu sabatikalu zhovievavejší. Kým niektoré firmy ponúkajú zamestnancom sériu školení či pracovných ciest, iní pracovníci využívajú na účel oddychu dlhodobú práceneschopnosť. Progresívne Slovensko chce voľno na úkor dôchodku uzákoniť pre všetkých ľudí, ktorí v jednej spoločnosti odpracovali viac než 10 rokov.