Oplatí sa investovanie v banke? Možností máte viac, zvážte ich všetky

Patríme k národu, ktorý investovanie vníma konzervatívne a s veľkou dávkou nedôvery. Len málo Slovákov vkladá svoje úspory do najväčších svetových firiem, nehnuteľností alebo netradičných komodít. Radšej sa obraciame na banky a ich investičné produkty. Možností, ako zhodnotiť svoje úspory je ale oveľa viac.

V článku sa dozviete:

Sporenie v bankách je konzervatívnou voľbou 
Aké investičné produkty poskytujú banky
Investičné spoločnosti ponúkajú atraktívny výber vlastných produktov
Investovanie na vlastnú päsť môže byť zradné
Inflácia, tichý požierač peňazí

Slováci preferujú pravidelné investície nižších súm pred veľkou jednorazovou investíciou. Podľa prieskumu Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky až 28 % Slovákov je mesačne schopných investovať od 21 do 50 eur mesačne. Ďalších 25 % z nás môže mesačne investovať 50 až 100 eur.  

Na trhu existuje hneď niekoľko spôsobov, ako investovať svoje financie. Ak aj vám z výplaty zostane niečo k dobru a máte dostatočnú rezervu na nečakané výdavky, môžete zvážiť niekoľko možností, ako svoje peniaze zúročiť. Môže ísť o investície v bankách, investičných spoločnostiach, či o investovanie na vlastnú päsť. Ktoré z možností sú však tou správnou voľbou z hľadiska výnosu, rizika a likvidity

Sporenie v bankách je konzervatívnou voľbou

Väčšina Slovákov ohľadom financií najviac dôveruje bankám. To je aj hlavným dôvodom, prečo v nich aktuálne držia viac ako 40 miliárd eur. Banky ponúkajú hneď niekoľko investičných produktov, prostredníctvom ktorých môžete zhodnotiť svoje peniaze. 

Najjednoduchšou formou investovania je sporiaci účet. V mnohých bankách ho získate zadarmo ak splníte niekoľko podmienok (napríklad minimálny mesačný vklad, žiadny výber), banka peniaze zúročí. Tento úrok sa však v priemere pohybuje len okolo 3 %. 

Peniaze na sporiacom účte, bežnom účte, termínovaných vkladoch a vkladných knižkách podliehajú Fondu ochrany vkladov. To znamená, že peniaze, ktoré na účet vložíte, nemôžete stratiť. Ďalšou výhodou sporiacich účtov je neustály prístup k financiám. Peniaze môžete kedykoľvek vybrať. Nevýhodou je však nízky úrok, ktorý začínajúcich investorov odrádza.

Investičné produkty bánk

Takmer všetky banky na Slovensku svojim klientom ponúkajú vlastné investičné produkty. Pri nich je nutné rátať s poplatkami za správu a vyšším rizikom straty, pretože podielové fondy, akcie a dlhopisy nie sú chránené Fondom ochrany vkladov. V tomto prípade máte na výber z produktov portfólia banky alebo materskej firmy, no nemáte prístup k celému investičnému trhu.

Úrok je v porovnaní so sporiacimi produktami vyšší. Najčastejšie ide o podielové fondy. Výhodou je možnosť nízkeho vkladu, postačí vám niekoľko desiatok eur. Napriek tomu, že výnos nie je garantovaný, banky investujú peniaze svojich klientov do fondov, ktoré považujú za ziskové.

Investičné produkty bánk
Banka vám pomôže vybrať investičné produkty, ktoré považuje za ziskové.

Investičné spoločnosti ponúkajú atraktívny výber vlastných produktov

Investičný sprostredkovateľ má na rozdiel od bánk prístup k širšiemu množstvu produktov, vrátane akcií, dlhopisov a podielov v špecifických trhových odvetviach. Chcete investovať v oblasti robotiky alebo kryptomien? Ani v tomto prípade nemusíte mať detailný prehľad o trhu a obchodovať sami za seba.

Investičné spoločnosti zvážia vaše ciele a prostriedky, následne pre vás vyberú vhodné možnosti a poskytnú profesionálne poradenstvo. Opäť platí, že investované peniaze môžete stratiť a poplatky za správu portfólia u sprostredkovateľov bývajú vyššie, než v bankách. 

Výhodou však je, že sa vám o vaše investície aktívne stará odborník, ktorý vaše portfólio prispôsobuje aktuálnym situáciám na trhoch, čím sa snaží predísť možnému riziku. Minimálny vklad môže byť taktiež vyšší, no potenciálne percentuálne zúročenie ľahko prekoná ponuku bánk.

Investovanie na vlastnú päsť môže byť zradné

Obchodovaním na vlastnú päsť obídete banky aj sprostredkovateľov, vyhnete sa poplatkom za správu a vyberiete produkty, ktoré sami považujete za výnosné. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, buďte opatrní. Svoje peniaze zverte len overeným inštitúciám a podrobne si naštudujte všetky potrebné informácie

Najnovšou formou investovania je správa vkladov umelou inteligenciou. Tá sleduje zmeny na trhu, berie do úvahy riziko, ktoré ste ochotní podstúpiť a presúva peniaze do najziskovejších produktov. Táto forma investovania je mimoriadne obľúbená hlavne v zahraničí, taktiež ale treba rátať s tým, že jej využitie je spoplatnené.

Inflácia, tichý požierač peňazí

Inflácia je ako tichý zlodej, ktorý si pomaly a postupne ukráda z našich financií. Aj keď ju nevidíme, je tu. Aktuálna výška inflácie sa pohybuje okolo 14 %, pričom odhadovaný priemer za najbližších 5 rokov bude približne 5 %. Preto je tiež potrebné si uvedomiť, akú úlohu zohráva inflácia pri investovaní. Jednoduché pravidlo znie, prostriedky zhodnocujúce sa na úroku nižšom ako je výška inflácie, predstavujú automaticky stratu. 

Inflácia znehodnocuje vaše peniaze
Inflácia ako tichý zlodej peňazí.

Je hneď niekoľko možností, ktoré musíte dôkladne zvážiť pri rozhodovaní, do čoho sa oplatí investovať. Môžete si potrebné informácie naštudovať sami alebo sa poradiť s odborníkom. Investovanie je v každom prípade beh na dlhú trať. Často hovoríme o desiatkach rokov, za ktoré sa vaše peniaze môžu zaujímavo zúročiť. Pri výbere vhodnej investičnej príležitosti zvážte výšku svojho vkladu, riziko, ktoré ste ochotní podstúpiť a výnos, ktorý z investície očakávate.

Zdroje:
https://www.investopedia.com/terms/i/investment.asp
https://www.nerdwallet.com/article/investing/the-best-investments-right-now

5 3 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Podujatia

Presne za 4 týždne je Startup World Cup & Summit: Praha opäť vyberie najlepších nováčikov Európy

0
Novinky Rady a tipy

Daniari uviedli aktualizovaný program na elektronické podpisy. Koho poteší?

0
Financie Novinky Technológie Trendy

Aké náležitosti so sebou prináša eKasa?

Navigácia

Magazíny