Kam smerujú najnovšie technologické inovácie?

Hoci žijeme vo svete, v ktorom máme stále na výber medzi tlačenými, audiovizuálnymi médiami a internetom, je jasné, že digitálne kanály v súčasnosti valcujú tradičné komunikačné prostriedky. Tomu sa prispôsobujú aj technologické giganty, ktoré začiatkom roka predstavili svoje tohtoročné vychytávky na veľtrhu CES v Las Vegas.

Novinky spotrebnej elektroniky CES
Technológie kráčajú dopredu šialeným tempom. foto CES

O stúpajúcej prevahe digitálnych médií svedčí okrem iného fakt, že Google a Facebook ovládajú v globále zhruba dve tretiny všetkých príjmov z reklamy (správa BI Intelligence, 2017). Klasickej lineárnej televízii zasa v domácnostiach konkuruje digitálny gigant Netflix, ale silným súperom sa stávajú aj sociálne siete, ako sú Facebook alebo Snapchat, ktoré sa strategicky zameriavajú na video formáty.

Pre marketérov to znamená, že v nasledujúcom období budú musieť ešte hlbšie načrieť do online prostredia a prísť na inovatívne spôsoby, ako sa dostať k svojej cieľovej skupine, či už to budú kampane využívajúce rozšírenú a virtuálnu realitu, alebo hlasové vyhľadávanie ovládané umelou inteligenciou, takzvané chatboty.

Stropné nabíjačky mobilov? Prečo nie?

Na veľtrhu CES ani tentoraz výrobcovia nesklamali a opäť predstavili inšpiratívne inovácie. Napríklad, čo všetko dokáže „obyčajný“ smartphone s pomocou prídavných zariadení? Môže fungovať nielen ako fotoaparát s parádnym zoomom, ale aj ako boombox, projektor alebo nabíjačka (video nižšie).

Producenti sa však blysli aj takými praktickými výdobytkami, ako je napríklad bezdrôtová nabíjačka elektronických zariadení zabudovateľná priamo do stropného obkladu s dosahom približne 9 metrov. Zaujalo aj inteligentné meracie pásmo, ktoré nielenže zhodnotí parametre priestoru, ale na základe získaných údajov a prepočtov dokáže navrhnúť vhodné riešenie.

Tlačiareň odkazov nemonic
Mini tlačiareň nielenže vytlačí pripomienky priamo z mobilu, a to bez použitia atramentu alebo toneru, ale zároveň dokáže vytvoriť analógový variant existujúcich papierových odkazov. Výrobca sa zahral aj s dizajnom, pretože zariadeniu prepožičal vzhľad skutočného kancelárskeho bločka.

Ilúzie sa približujú skutočnosti

Jedným z najväčších ťahákov dneška sú zariadenia na sprostredkovanie virtuálnej reality (VR) alebo rozšírenej reality (AR). O takýchto  „živých“ skúsenostiach sa síce diskutuje už dlhšie, doteraz sa však obmedzovali na len podivne vypadajúce aparáty na hlave či na počítače s mimoriadne silným výkonom.

Výrobcovia sa teraz snažia o to, aby sa virtuálna realita dostala bližšie k bežnému spotrebiteľovi a umožňovala mu simulovať rôzne situácie, napríklad pozeranie filmu ako na veľkom plátne v multiplexe, ale z pohodlia domáceho gauča.

Herný monitor Acer Predator
Tento herný monitor získal na veľtrhu ocenenie v kategórii periférnych počítačových zariadení. Nielenže ide o prvý zakrivený monitor s pomerom strán 21:9, zároveň je to zariadenie so zabudovanou funkciou očnej kamery, vďaka ktorej môžu hráči využívať svoj vlastný zrak ako herný nástroj. foto Acer

Ako dokazujú pokrokové spoločnosti, VR  možno aplikovať aj v oblasti audio elektroniky, kde slúži na vylepšenie kvality zvuku v slúchadlách. Výrobcom ide o to, aby aj malé zariadenie dosiahlo efekt, aký vzniká pri prehrávaní zvuku z priestorového reproduktora. Súčasné technológie dokážu imitovať podnety,  ktoré ľudský mozog využíva na lokalizovanie zvuku, vďaka čomu dokážu aj v malých slúchadlách kreovať úžasný realistický zvuk, dokonca v kvalite ešte vyššej, než má špičkové ozvučenie.

Slúchadlá Ossic X
Slúchadlá Ossic X ponúkajú ozajstný„trojdimenzionálny“ zážitok pri počúvaní, ideálne sú preto na pozeranie filmov, počúvanie hudby, ale aj hry. foto Ossic

Na druhej strane, ilúzie možno vytvárať aj iným spôsobom. Napríklad, reproduktor Mars, ktorý na veľtrhu získal ocenenie v kategórii audio-video komponentov a doplnkov, sám pôsobí, akoby bol súčasťou science-fiction. Ako prvý bezdrôtový reproduktor na svete sa totiž dokáže vznášať vo vzduchu. Tento efekt pritom nie je samoúčelný, pretože vznášanie podporuje vyššiu kvalitu zvuku.

Televízia a umenie v jednom

Veľká pozornosť sa pravidelne venuje aj televízorom, čo vôbec nie je prekvapujúce, keďže obrazovky majú v domácnostiach stále svoje čestné miesto. Kým doteraz experti vo veľkom rozoberali najmä technológiu 4K, ktorá rozlíšením pokorila full HD, novou budúcnosťou „blikajúcich pestúnok“ má byť HDR (vysoko dynamický  rozsah zobrazenia), ktorý oproti tradičným zostavám prináša nielen lepší celkový obraz, ale tiež širšiu škálu farieb a ešte vyšší kontrast.

To však nie je všetko. Výrobcovia myslia už aj na interiérový štýl majiteľov, ktorý si s gigantickými obrazovkami, bohužiaľ, často vôbec nerozumie. Čierna technika tak preberá vzhľad dekoračných prvkov či rámov, na ktorých sa po vypnutí televízie zjaví umelecké dielo.

Televízor Samsung Lifestyle
Verili by ste, že obraz na polici je vlastne televízor? Displej novinky Samsung Lifestyle TV sa dokáže zmeniť na umelecký artefakt či fotografiu a vniesť tak do interiéru estetický zážitok.

Umelá, ale inteligentná

Do akých končín nás zavedie umelá inteligencia vo forme digitálnych asistentov, je ďalšou zo živo diskutovaných otázok marketérov. Po Siri, ktorá sa prihovára majiteľom iPhonov, a digitálnych pomocníkoch Home či Alexa, ktorí môžu fungovať aj ako riadiace ústredie inteligentných domácností, testuje Uber robotické taxíky a výrobcovia bielej techniky vyvíjajú chladničky či práčky s hlasovým asistentom.

Na scénu dokonca prichádza prvá elektrická kefka využívajúca prvky umelej inteligencie. Vďaka nej sa deti môžu naučiť, ako sa správne starať o svoje zuby. Umelá inteligencia však môže mať aj značný prínos pri zlepšovaní života chorých či telesne postihnutých. Dôkazom je aplikácia Aipoly Vision, ktorá za pomoci smartphonu pomáha ľuďom s poškodeným zrakom rozoznávať objekty v priestore.

Strach hoďte za hlavu

So stúpajúcou technologickou vyspelosťou a digitálnou globalizáciou paradoxne dochádza k nárastu obáv z vlastnej fyzickej či kybernetickej bezpečnosti. Čoraz viac sa preto objavujú inovácie, ktoré zvyšujú ochranu osôb aj ich cenných dát, mnohé vo forme nenápadnej nositeľnej elektroniky.

Detektor odtlačkov Goodix
Tento detektor, ktorý sa využíva na osobnú identifikáciu majiteľa smartphonu, dokáže popri klasickej biometrii rozlíšiť nielen odtlačok prsta konkrétneho človeka, ale živý odtlačok od napodobeniny či klonu – všetko pomocou špeciálneho senzoru, ktorý zachytáva tep srdca. foto Goodix

Príkladom ochrany je drobné signalizačné zariadenie Silent Beacon, ktoré jedným stlačením gombíka spustí sieť výstražných notifikácií vašim najbližším alebo priamo pohotovostnej službe či polícii. Všetko bez toho, aby ste museli vytiahnuť mobil. Aluma Connect pre zmenu chráni ženy pred sexuálnymi útokmi a smart obojok LINK AKC majiteľovi ponúka dokonalý prehľad o jeho štvornohom miláčikovi. Osobitnou kapitolou sú potom technológie, ktoré poskytujú pomoc rodičom v podobe digitálnych koučov.

Ak teda rozmýšľate nad vlastným originálnym biznis nápadom, skúste sa inšpirovať novinkami z veľtrhu CES. Hľadajte, ktoré oblasti každodenného života by potrebovali vylepšenie, určite existujú ešte veľké rezervy 🙂

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rady a tipy

Pravdy a mýty o time managemente

0
Novinky Rady a tipy

Ako vyhľadať dieru na trhu a rozbehnúť úspešný biznis

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy

Ako napísať a vydať knihu a dokáže vôbec kniha autorovi zarobiť?

Navigácia

Magazíny