České nádeje v boji o titul startupového majstra Európy

Podarí sa niektorému z českých startupov nadviazať na úspech projektu Motionlab – výrobca personalizovaných videí, ktorý sa vlani v rámci pražského Startup World Cup & Summite dostal medzi najlepšie v Európe?Rozhodovať sa bude už dnes v podvečer, kedy porota z dvadsiatky najlepších startupov Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska vyberie víťaza postupujúceho do zajtrajšieho celoeurópskeho finále. Šanca na český úspech nie je malá. Medzi dvadsiatkou najlepších pre oblasť V4 je hneď 10 českých želiezok v ohni.

Tohtoročný ročník je rekordný. Do regionálneho kola sa prihlásilo cez 450 startupov. Skúsení analytici z nich vybrali top 20, ktorých zástupcovia dnes predstavia svoje projekty pred porotou. Pôvodne sa všetko malo odohrať pred divákmi v pražskej Pragovce, za daných okolností ale bude táto časť súťaže neverejné a jednotlivé nováčikmi sa predstaví online. Zajtrajšie kontinentálne finále, kam postúpia dnešný víťaz, už ale bude streamované naživo a zdarma na webe swcsummit.com,“ približuje Václav Pavlečka, CEO spoluzakladateľskej spoločnosti Air Ventures.

O postup do kontinentálneho finále dnes zabojuje desať českých startupov, päť poľských, tri slovenské a dva maďarské. Európsky víťaz bude mať možnosť získať od usporiadateľských spoločností Air Ventures a UP21 okamžitú investíciu vo výške až 0,5 milióna dolárov.

10 českých finalistov

24 Vision Systems

Nástroj 24 Vision Systems slúži na komplexnú kontrole kvality. Je určený predovšetkým výrobným spoločnostiam s produkciou Just-In-Time, a dokonca aj Just-In-Sequence, kde má takmer každý produkt na výrobnej linke iné vlastnosti. Systém využíva umelú inteligenciu k pochopeniu toho, čo má kontrolovať, a jeho úspešnosť je 99,9%.

Boost.Space

Ako vyriešiť chaos v nespočetných cloudových nástrojov, ktorých veľa spoločností využíva aj niekoľko desiatok? Na túto otázku odpovedá centrálnej cloudové platforma, ktorá ponúka malým a stredným podnikom 25 modulov pre správu projektov, zdieľanie know-how, predaj a analytiku. Spoločnosti môžu tieto moduly ľubovoľne kombinovať a zostaviť si dokonale kompatibilné riešenie šité na mieru ich potrebám. Boost.space môže tiež integrovať a prepojiť cloudové nástroje tretích strán.

Cyrkl

Digitálne odpadové trhovisko, najväčší v strednej Európe. Áno, obchodovať sa dá s čímkoľvek, a čo pre jedného predstavuje odpad alebo vedľajší produkt, pre iného môže byť cenný zdroj. Riešenie Cyrkl funguje podobne ako platforma Uber, kde sa môže ktokoľvek veľmi ľahko zaregistrovať a zadať dopyt alebo vytvoriť ponuku. Vďaka automatickej analýze dát sa ľahko prepojí s vhodným obchodným partnerom, s ktorým si už napriamo dohovorí konkrétne podmienky.

Dronetag

Startup Dronetag prináša efektívne riešenie pre bezpečnú a účinnú prevádzku dronov v európskom vzdušnom priestore. Ponúka dostupné a kompaktné identifikačné zariadenie, ktoré všetkým dronom na trhu umožní splniť nové európske pravidlá bezpečnej prevádzky. Zároveň spoločnosť vyvíja webovú a mobilnú aplikáciu, ktorá pilotom umožňuje plánovať rokmi, dodržiavať miestne predpisy, sledovať ďalšie Drone v oblasti a vyhnúť sa pri lietaní v neštandardných zónach zložité administratíve.

Map Tiler

Veľké, malé, globálne, vektorové, rastrové … skrátka akejkoľvek mapy pre mobilné aj webové aplikácie. To je produkt českého kartografického tímu, ktorý tvorí mapy na mieru pre milióny užívateľov po celom svete. Zákazníci si môžu meniť farby, fonty, celkovo mapy prispôsobovať svojmu brandu – to všetko na niekoľko kliknutí myšou. Spoločnosť ponúka online mapy API (MapTiler Cloud) a balíčky mapových dát pre vlastné hosťovanie, redistribúciu a offline použitie (OpenMapTiles). Už dnes je jedným z jej klientov napríklad NASA.

Promethist AI

Hlasový asistent s umelou inteligenciou Promethist AI dokáže analyzovať ľudskú reč, vnímať emócie a adekvátne na ne reagovať. Cieľom projektu je najmä pomáhať starším a mentálne znevýhodneným ľuďom, ktoré má konverzačné asistent sprevádzať a prispievať u nich k udržaniu aktívnej a pozitívnej nálady. Vývoj riešenie pomáha formovať interný tím psychológov z Národného ústavu duševného zdravia. Vlastné technológie umelej inteligencie bola už dvakrát ocenená vo svetovej súťaži Amazon Alexa Prize.

Proplat.to

Faktoringové digitálne trhovisko pomáha dodávateľom riešiť dlhú splatnosť faktúr a P2P investorom umožňuje dosahovať v krátkodobom horizonte zaujímavé zhodnotenie. Do aukcií sa môžu zapájať aj jednotlivci, ktorým s manažmentom rizikovosti pomáha investičné automat. Služba nevyžaduje žiadne vstupné poplatky.

Salesfit

Na akú cieľovú skupinu sa zamerať? Správna odpoveď na túto otázku môže znamenať rozdiel medzi úspechom a neúspechom. Vyriešiť tento rébus vie práve Salesfit. Riešenie, ktoré ocenia najmä nováčikmi a projekty zaoberajúce sa elektronickým obchodom, očistí, zanalyzuje a kategorizuje zákaznícke dáta tak, aby vytvorilo predikciu, kde sa dané službe alebo produktu bude dariť a na koho má teda zmysel zacieliť.

SignageOS

Spoločnosť SignageOS ponúka koncové riešenie pre spoločnosti zaoberajúce sa vývojom, integráciou a správou aj výrobou AV digitálnych displejov. Či už ide o obrazovky v obchodných centrách, MHD alebo verejných priestoroch, český startup prináša užívateľsky prívetivý systém, ktorý umožňuje ľahko nahrať zobrazované spoty, pripraviť plán vysielania aj detekovať prípadné poruchy – to všetko v reálnom čase, pomocou vzdialenej správy.

Vocalls

Celkom bez preháňania by sa o tomto telefónnom asistentovi s umelou inteligenciou dalo hovoriť ako o najlepšom kamarátovi operátorov z call centier. Voicebot od spoločnosti Vocalls predstavuje plne automatizované riešenie pre prichádzajúce a odchádzajúce hovory. Asistent dvíha telefón okamžite, 24 hodín denne a zvládne odbaviť stovky paralelných hovorov naraz. Podľa vopred prepracovaného scenára odbaví všetky bežné hovory a operátorom umožní sústrediť sa len na komplikované prípady. V hovore rozpozná dôležité informácie a – na rozdiel od ľudí – je 100% odolný voči stresu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Technológie

Takmer polovica pracovných miest o 25 rokov nemusí existovať

0
Financie Lifestyle Rady a tipy

Ako si užiť dovolenku tak, aby to nezabolelo vašu peňaženku ani biznis

0
Trendy Zábava

Najlepšie vianočné reklamy roku 2018

Navigácia

Magazíny